Exxon v akvizici roku na americkém ropném trhu kupuje břidlicového giganta Pioneer

Americká ropná společnost Exxon Mobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 1,4 bilionu korun, se uskuteční formou výměny akcií. Jde o největší převzetí Exxonu od nákupu firmy Mobil Oil v roce 1998 a největší akvizici v letošním roce. Exxon se díky převzetí stane lídrem mezi producenty na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby.
Hodnota transakce včetně dluhu dosahuje 64,5 miliardy dolarů. Akcionáři firmy Pioneer obdrží za každou svoji akcii 2,3234 akcie Exxonu. Transakci schválily správní rady obou společností, musí ji ještě odsouhlasit akcionáři firmy Pioneer. Očekává se, že dokončena bude v první polovině příštího roku.
Firma Exxon se v posledních letech vymanila z období hlubokých ztrát a obrovských dluhů. Mimo jiné snížila náklady a prodala řadu aktiv, pomohly jí ale také vysoké ceny energií vyvolané invazí Ruska na Ukrajinu. Loni firma vykázala rekordní zisk a začala zkoumat možnosti, jak by se mohla více angažovat v těžbě z břidlic v USA.
Americký ropný gigant Exxon Mobil Corp koupí za 4,9 miliardy dolarů (104 miliard korun) společnost Denbury, která se specializuje na používání oxidu uhličitého k těžbě ropy ze starých vrtů. Exxonu akvizice pomůže v jeho rodícím se podnikání v oblasti energetické transformace.
Exxon Mobil pokračuje v energetické transformaci, za miliardy dolarů koupí společnost Denbury
Money
Mezi Texasem a Novým Mexikem.
„Kombinované schopnosti našich dvou společností zajistí dlouhodobou tvorbu hodnoty, která výrazně převyšuje to, čeho by byla schopná každá z nich samostatně,” uvedl generální ředitel Exxonu Darren Woods. Ten odmítá tlak investorů a politiků, aby změnil strategii a začal se více orientovat na obnovitelné zdroje jako evropské ropné společnosti. Čelil kvůli tomu silné kritice.
Akvizicí získá Exxon dominantní postavení v Permské pánvi bohaté na ropu, která se rozkládá mezi západním Texasem a Novým Mexikem. Permská pánev je nejžádanější oblastí amerického energetického průmyslu díky relativně nízkým nákladům na těžbu ropy a plynu. Společnost Pioneer je po firmách Chevron a ConocoPhillips třetím největším producentem ropy v Permské pánvi.
Americký ropný gigant ExxonMobil jedná se společnostmi Tesla, Ford, Volkswagen i dalšími automobilkami, že jim bude dodávat lithium, které se používá pro výrobu baterií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Rozhovory jsou podle ní součástí snahy Exxonu budovat aktivity v oblasti komponentů pro baterie pro elektromobily.
Ropný gigant Exxon mění kurz, jedná s Teslou či VW o dodávkách lithia
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.