Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Pioneer Natural Resources - informace o tématu

Ropná firma Exxon kupuje břidlicového giganta Pioneer

Exxon v akvizici roku na americkém ropném trhu kupuje břidlicového giganta Pioneer

Americká ropná společnost Exxon Mobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 1,4 bilionu korun, se uskuteční formou výměny akcií. Jde o největší převzetí Exxonu od nákupu firmy Mobil Oil v roce 1998 a největší akvizici v letošním roce. Exxon se díky převzetí stane lídrem mezi producenty na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby.

Přečíst článek
Reklama

News box

Rusko  zakáže od 1. března na šest měsíců vývoz benzinu. Chce tak mít jistotu, že má dostatek benzinu v době, kdy je naplánovaná údržba rafinerií a poptávka od spotřebitelů a zemědělců roste. Zprávu, o které jako první informovala agentura RBC, potvrdila mluvčí místopředsedy vlády Alexandra Novaka.
Pět čínských 🚢 lodí pobřežní stráže v pondělí vplulo do vod kolem tchajwanského souostroví Ťin-men, kde je zakázán nebo omezen pohyb cizích plavidel. Lodě ale oblast opustily brzy po výzvě, aby odpluly, informoval dnes podle agentury Reuters zástupce tchajwanské vlády.
Prezidentské primárky dvou hlavních politických stran USA dnes pokračují hlasováním ve státě Michigan. Na straně republikánů proti sobě opět stojí bývalá guvernérka Jižní Karolíny 👩 Nikki Haleyová a exprezident Donald Trump, který zvítězil při všech předchozích zastávkách. 
Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr dnešního summitu o pomoci Ukrajině, který svolal do Paříže, ohlásil vznik koalice pro dodávky 🚀 raket středního a dlouhého doletu zemi čelící ruské agresi. Francie se podle něj připojí i k české iniciativě nákupu munice pro Ukrajinu ve třetích zemích. 
K české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii by se podle odhadů premiéra Petra Fialy mohlo připojit až 1️⃣5️⃣ zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že jeho země přispěje 100 miliony eur (asi 2,5 miliardy korun).
Reklama
Reklama
Doporučujeme