Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

První žena v čele Sokola Hana Moučková končí. Odchází i jeden z šéfů organizace

Hana Moučková odstoupila z funkce starostky a členky předsednictva České obce sokolské (ČOS)
ČTK
 ČTK

Hana Moučková odstoupila z funkce starostky a členky předsednictva České obce sokolské (ČOS), oznámila to na mimořádném jednání výboru obce, které se koná kvůli odhalení bankovního a úvěrového podvodu v ČOS.

Reklama

Podle policie se ho dopustila bývalá asistentka Moučkové. Výbor bude volit nového starostu 27. dubna, do té doby je vedením Sokola pověřen první místostarosta Martin Chlumský. Ten novinářům řekl, že Sokol pod dočasným vedením vypíše externí audit financí a bude se dál připravovat na letní slet. Připojí se také k dědickém řízení po zaměstnankyni, která organizaci podle dosavadních zjištění ČOS připravila o 46 milionů korun.

Na vlastní žádost dnes skončil i ředitel kanceláře ČOS Marek Tesař. Jako důvod uvedl chování a postoj spolupracovníků a spolku k odstupující starostce Moučkové. Mandátu se vzdal i člen předsednictva Jan Boris Uhlíř, který tak reagoval na výsledek ankety mezi členy výboru. Jako jediný v ní nezískal důvěru. Zbývajícím 11 členům předsednictva ČOS výbor důvěru vyslovil. Moučková dál zůstává v pracovním poměru s organizací a o jejím dalším působení bude vedení jednat.

Na jednání na konci dubna by členové výboru měli volit i zbývajícího člena předsednictva. Nový starosta by měl mít mandát do konce řádného období, které končí sjezdem v roce 2025. Chlumský dnes informoval, že o funkci má zájem. Mimořádný výbor ČOS je nejvyšším orgánem spolku v období mezi sjezdy. Vedení Sokola mělo členy informovat o krocích, které podniklo k minimalizaci škod.

Obviněný prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka

David Ondráčka: Branky, body, sekundy a dotace. Roky budovaný klientelismus ve sportu je stále živý

Sportovní prostředí zažilo za poslední týdny další dvě velké kauzy související s podvody, zneužíváním dotací a nekontrolovaným řízením svazů. Zatčení a uvalení vazby na šéfa tenisového svazu Kaderky a lidí kolem něj. A pak dost neuvěřitelnou kauzu Sokola, kdy sekretářka a nejbližší osoba starostky České obce sokolské Hany Moučkové jim zpronevěřila přes 40 milionů. Po odhalení spáchala přímo v budově Tyršova domu na Malé Straně sebevraždu.

Přečíst článek

Zaměstnankyně Sokola podle policie podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk 8. února uvedl, že výše škody je nejméně 40 milionů korun. ČOS na svém webu tehdy zveřejnila, že zaměstnankyně si vzala život v sídle organizace, když se na její trestnou činnost přišlo. Daněk už dříve sdělil, že jedna z podezřelých zemřela, ale okruh podezřelých nebyl uzavřen. V pátek uvedl, že vyšetřování pokračuje beze změn.

„Toto rozhodnutí jsem zvažovala od samého začátku, ale jsem přesvědčena, že rezignace obratem nebyla namístě a pro fungování Sokola dobrá. O tom mě přesvědčovali i kolegové z předsednictva a mnozí zástupci žup. Bylo potřeba neprodleně učinit zásadní právní kroky k minimalizaci škod a nechtěla jsem, aby bylo vedení paralyzované a čekalo se na mimořádný výbor, který rozhodne, co dál. Věřte, že by to bylo pro mě osobně daleko jednodušší, ale pro Sokol by to nebylo dobré,“ uvedla v prohlášení Moučková.

Někteří zástupci sokolských žup ráno při příchodu do Tyršova domu novinářům řekli, že je pro ně celá situace pořád velký šok. „Myslím si, že byla hlavně způsobena Sokolu velká morální škoda, a ta se bude těžko napravovat,“ řekla starostka Sokolské župy Valašské Pavlína Frýdlová. Milan Cimfl z župy Východočeské – Pippichovy novinářům řekl, že jde na výbor s tím, že odvolají všechny, kteří situaci způsobili. Je podle něj nepravděpodobné, že tři měsíce před Všesokolským sletem odvolají celé předsednictvo Sokola, které tvoří 13 lidí. „Ale uděláme to hnedka po něm,“ řekl.

V pořadí 17. ročník Všesokolského sletu se uskuteční v létě v Praze. Rozpočet akce přesahuje podle pořadatelů 150 milionů korun, na financování se má podílet mimo jiné Národní sportovní agentura (NSA). Dalšími zdroji financí jsou podle organizátorů sletu také příspěvky a účastnické poplatky sokolů, podpoří ho i kraje, hlavní město Praha a další partneři.

V rozhovoru zveřejněném na webu ČOS 4. března Moučková uvedla, že v případě zpronevěry nejde o finance tělocvičných jednot, které si rozpočty spravují samostatně. „Nejde ani o státní dotace. Například loni jsme prošli zcela bez problémů kontrolou Národní sportovní agentury,“ uvedla.

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Manažer britské aerolinky bral úplatky za to, že cestujícím povolil cestovat z londýnského letiště Heathrow do zemí, kam jim chyběla potřebná víza. Ti pak na místě žádali o azyl. Měl si tak přijít v přepočtu na 89 milionů korun.

Přečíst článek

Moučková vedla ČOS od roku 2011, v červnu 2022 ji obec zvolila do pátého funkčního období. Je první ženou, která tento post zastávala od založení organizace před více než 160 lety.

Tesař byl ve funkci ředitele Kanceláře ČOS sedm let. Je mimo jiné iniciátorem strategie Sokol 2030, ke které patří nová vizuální tvář spolku. Hlavními důvody jeho rozhodnutí jsou současný postoj a chování k Moučkové. Zdůraznil, že rozumí zděšení, které panuje v jednotách a mezi členy.

ČOS dostává od roku 2018 na dotacích na organizaci sportu ročně přes 60 milionů korun. Dotace dříve rozdělovalo ministerstvo školství, nyní je přiděluje NSA. V roce 2022 měl Sokol téměř 160.000 členů, podobně jako mezi lety 2017 a 2020. Zhruba polovinu z nich tvořily děti a mládež.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

maratonská superstar Eliud Kipchoge

Podpora pro „chudé“ šampiony. Zlatí atleti v Paříži poprvé dostanou peníze za výkon

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme