První zářez nového šéfa ABB. Koncern prodá divizi Dodge za tři miliardy dolarů

Švýcarská strojírenská společnost ABB prodá svoji divizi Dodge americké firmě RBC Bearings za 2,9 miliardy dolarů (63 miliard korun).
Transakce by měla být dokončena ještě letos. Zisk z prodeje ABB použije na svůj další růst, zvýšení dividendy a akvizice. RBC očekává, že akvizice zvýší její zisk na akcii, bez odpisů a mimořádných nákladů, v prvním fiskálním roce od jejího dokončení o asi 40 až 60 procent.
Dohoda je prvním velkým prodejem pod vedením generálního ředitele ABB Björna Rosengrena. Dohody o prodeji divizí vyrábějících vybavení pro rozvodné sítě a solární invertory byly sice dokončené loni, ale dojednané ještě před nástupem Rosengrena v březnu 2020.
Rosengren nabídl Dodge k prodeji loni v rámci plánu, který má zjednodušit složitou strukturu ABB. Ta sahá od výroby lodních elektromotorů po tovární roboty a elektrické pojistky. Dodge, která mimo jiné vyrábí ložiska, se dostala mezi aktivity, která nezapadají do zbytku ABB. Díky příznivé ziskové marži se však firma stala atraktivní pro zájemce.
Dodge má kolem 1500 zaměstnanců. ABB ji získala v roce 2011 spolu s koupí firmy Baldor Electric. Za rok do konce června 2021 její tržby činily 600 milionů dolarů a hrubá zisková marže 23 procent, napsala agentura Reuters.
Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku.
Stát i ČEZ podpoří projekt gigafactory. V první fázi půjde o 52 miliard
Money
Aon a Willis Towers Watson zrušily dohodu o fúzi v hodnotě téměř 30 miliard dolarů kvůli námitkám ministerstva spravedlnosti.
Pojišťovací gigant nevznikne. Fúzi Aonu a Willise zatrhlo ministerstvo
Zprávy z firem
Hutnímu velkoobchodu Ferona klesl za loňský rok zisk o více než čtvrtinu na 81 milionů korun. Tržby za prodej zboží se snížily o 18,3 procenta na 9,8 miliardy korun.
Ferona počítá koronavirové ztráty. Zisk jí klesl o více než čtvrtinu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.