Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Poslední důl, kde se v ČR těží černé uhlí, zavře za dva roky

Poslední důl, kde se v ČR těží černé uhlí, zavře za dva roky
Profimedia
 ČTK

OKD má souhlas orgánů životního prostředí s těžbou černého uhlí v dole ČSM na další dva roky.

Reklama

Těžební společnost OKD získala od ministerstva životního prostředí (MŽP) souhlasné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí (EIA) pro těžbu v období od letošního roku až do ukončení činnosti. Posuzovaná činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby. Uvedla to mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková. Firma předpokládá, že bude těžit průměrně 1,1 milionu tun uhlí ročně. Ukončení těžby plánuje OKD na přelomu let 2025 a 2026.

Podívejte se, jak probíhá težba v dole ČSM:

„Ze stanoviska vydaného ministerstvem plyne OKD řada povinností, které budeme muset plnit v době těžby i následné technické likvidace Dolu ČSM a také po ukončení hornické činnosti. Podmínky stanoviska budou nyní zohledněny v navazujících řízeních,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora. K podmínkám, které jsou ve stanovisku uvedeny, patří, že maximální roční těžba černého uhlí nesmí přesáhnout 1,8 milionu tun. OKD také například musí rekultivace dělat přírodě blízkým způsobem.

Vydání stanoviska předcházela mimo jiné loni mezivládní česko-polská konzultace, jejímž cílem bylo reagovat na nejasnosti v dokumentaci vznesené polskou stranou. „Všechny body, které zástupci Polska považovali za sporné, jsme objasnili a loni v prosinci podepsaly obě strany protokol. Ten byl předpokladem pro vydání souhlasného stanoviska MŽP, které jsme nyní obdrželi. Budeme těžit pouze na území, kde již bylo historicky dobýváno, a vlivy poddolování nebudou zasaženy obydlené části Stonavy a Karviné, ani polská strana. Předpokládaná průměrná roční těžba bude 1,1 milionu tun uhlí,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží se už jen v Dole ČSM. OKD zaměstnává přibližně 3300 lidí. Vlastníkem společnosti je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Uhlobaron Tykač chce do roka zavřít elektrárny Počerady a Chvaletice

Uhlobaron a majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že do roka zavře své dvě uhelné elektrárny. Jsou nerentabilní. Ohroženo je 3000 pracovních míst. Zprávu jako první přinesl server Seznam Zprávy.

Přečíst článek

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Konec uhlí do roku 2033. Síkela už píše potřebný zákon

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) chce do poloviny roku 2025 připravit zákon, který zajistí řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Řekl to v debatě České televize. Ministr o řízeném odchodu mluvil v souvislosti s výrokem majitele skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače, že zvažuje uzavření elektráren Počerady a Chvaletice a svých dvou uhelných lomů na jaře 2025. Podle Síkely ČR odstavení elektráren zvládne.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Těžní věže dolu Frenštát ve Frenštátu pod Radhoštěm

David Ondráčka: Fracking ve Frenštátu? Aneb kdo (ne)hlídá státní podnik Diamo

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme