Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Uhlobaron Tykač chce do roka zavřít elektrárny Počerady a Chvaletice

Uhlobaron Tykač chce do roka zavřít elektrárny Počerady a Chvaletice
Profimedia
 ČTK

Uhlobaron a majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že do roka zavře své dvě uhelné elektrárny. Jsou nerentabilní. Ohroženo je 3000 pracovních míst. Zprávu jako první přinesl server Seznam Zprávy.

Reklama

Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač podle informací serveru Seznam Zprávy zvažuje, že své dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice uzavře na jaře 2025. Důvodem je nekonkurenceschopnost uhelných zdrojů. Tykač zaměstnává v hnědouhelných lomech Vršany a ČSA a v elektrárnách Počerady a Chvaletice 3000 lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu, píše web. Skupina o riziku informovala příslušná ministerstva, možné zavření Počerad a Chvaletic teď řeší pracovní skupina zřízená při ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO).

„Situace v energetice je vážná. Nastavení trhu a další faktory - například masivní dovoz plynu - způsobují výrazný obchodní tlak na teplo a elektřinu z uhlí. Ty se kvůli stabilně vysokým cenám povolenek a dalším vlivům stávají nekonkurenceschopné, a tradičním uhelným zdrojům tak hrozí ekonomické odstavení,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Ohroženo je 3000 míst

Podle ní se mohou elektrárny uzavřít „v horizontu měsíců“. „Tento stav jsme v minulých dnech potvrdili příslušným ministerstvům, která se uvedeným rizikem zabývají,“ dodala. Podle informací SZ Byznys jako termín ukončení výroby Tykač zvažuje jaro roku 2025, tedy po skončení příští topné sezony.

„Byli jsme ze strany společnosti Sev.en Energy informováni o možné nerentabilitě dalšího provozu jejích zařízení v Česku. Situaci je třeba pečlivě posoudit na jednu stranu z hlediska skutečné situace na trhu, na druhou z hlediska dopadů na bilanci výroby a spotřeby elektřiny v ČR, stabilitu přenosové soustavy, dále na výrobu a dostupnost tepla, na těžbu uhlí a zároveň na ceny všech těchto komodit. Tuto analýzu nyní provádíme ve spolupráci s ČEPS,“ sdělil serveru mluvčí ministerstva MPO Marek Vošahlík.

Útlum uhlí na Mostecku by znamenal postupné propuštění více než 3000 lidí, které Sev.en v dolech a elektrárnách zaměstnává. Přinesl by ale také ztrátu zakázek pro lokální firmy, které jsou na energetickou skupinu navázány. A na domácím trhu pak výpadek zhruba deseti terrawatthodin elektřiny, které Tykačovy zdroje ročně vyrobí.

„Deklarovali jsme připravenost spolupracovat a podle pokynů vlády ČR pomoci zajistit energetickou bezpečnost a stabilitu sítě včetně dodávek tepla odběratelům. Podmínkou je však jasně formulovaný plán řízeného a sociálně citlivého odchodu od uhlí, který bude řešit i otázku ekonomické stability jednotlivých zdrojů po dobu, než se dostaví potřebné náhradní zdroje,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en.

Vláda Petra Fialy stále počítá s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033. Seznam Zprávy podotýkají, že pokud ale po Tykačovi začnou zavírat nerentabilní zdroje i Sokolovská uhelná, která vlastní dvě elektrárny ve Vřesové a Tisové, či ČEZ pod tlakem svých minoritních akcionářů, může mít Česko vážný problém s energetickou bezpečností. Uhlí totiž stále pokrývá kolem 40 procent domácí spotřeby elektřiny, připomíná web.

Pavel Tykač, jediný majitel Sev.en Energy

Tykačova Sev.en koupila od dalšího českého miliardáře čtyři britské plynové elektrárny

Česká skupina Sev.en Global Investments koupila čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii, které už dříve spoluvlastnila. Elektrárny s celkovou kapacitou 2800 megawattů (MW), které zásobují přes milion domácností, společnost získala od české investiční skupiny Creditas. Sev.en Global Investments patří do skupiny Sev.en finančníka Pavla Tykače. Hodnotu akvizice neuvedla. Největší česká uhelná elektrárna Počerady, kterou rovněž vlastní skupina Sev.en, má výkon 1000 MW.

Přečíst článek

Tykač jedná s Číňany o koupi fotbalové Slavie

Klub z Edenu má mít opět českého vlastníka. S čínskou CITIC, která Slavii vlastní osm let, má podle zjištění médií jednat český miliardář a uhlobaron Pavel Tykač.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme