Místo 280 dolarů 81 bilionů. Citigroup omylem potěšila klienta. Ale jen na chvíli

Událost znovu upozornila na dlouhodobé problémy Citigroup se správou rizik a vnitřními kontrolními mechanismy, k jejichž nápravě banku dlouhodobě vyzývají regulátoři.
Americká bankovní skupina Citigroup omylem připsala na účet klienta částku 81 bilionů dolarů (1,9 biliardy korun) místo zamýšlených 280 dolarů. Dnes o tom informoval server listu Financial Times (FT). Přestože k žádnému odlivu peněz nedošlo a banka problém rychle identifikovala, událost znovu upozorňuje na dlouhodobé problémy Citigroup se správou rizik a vnitřními kontrolními mechanismy, k jejichž nápravě banku dlouhodobě vyzývají regulátoři.
Chyba vznikla loni v dubnu kvůli nesprávně zadané částce do záložního platebního systému, který předvyplňuje transakční pole nulami. Podle interní zprávy skupina loni zaznamenala deset podobných případů, v nichž omylem zadaná částka přesáhla miliardu dolarů.
Incident unikl pozornosti dvou zaměstnanců, kteří transakci schvalovali, třetí pracovník ale nesrovnalosti odhalil v účetních bilancích 90 minut po zpracování platby. Banka následně transakci stornovala a o incidentu informovala centrální banku (Fed) a Úřad kontrolora měny v souladu s platnými předpisy.
V roce 2020 se Citigroup dopustila podobného omylu, když nedopatřením odeslala 900 milionů dolarů věřitelům kosmetické společnosti Revlon. To vedlo k odvolání tehdejšího generálního ředitele Michaela Corbata, vysokým pokutám a k dohledu regulačních orgánů, které požadovaly nápravu, píše FT.
Následně v roce 2021 skupina prohrála soud o vrácení zbývající půl miliardy dolarů. „Oprávněně věřili, že tyto platby byly úmyslné,“ uvedl soudce Jesse Furman. „Domnívat se, že Citibank, jedna z nejsofistikovanějších finančních institucí na světě, udělala chybu, jaká se nikdy dříve nestala, a to v hodnotě téměř miliardy dolarů, by hraničilo s iracionalitou,“ dodal tehdy.
Americké banky předpokládají v nadcházejících letech výrazný nárůst příjmů z prodeje investičních produktů. Napomoci tomu má lepší ekonomická situace, ale také rostoucí bonusy, které mají makléře motivovat k vyšší aktivitě. Čtyřka největších investičních bank chystá zvýšení celoročních bonusů o deset, ale i dvacet procent, uvádí analýza Bloombergu.
Wall Street čeká po letech půstu zlaté časy. Banky zvýší bonusy makléřů o desítky procent
Money
Americké banky převážně středního, regionálního rozsahu profitují nejvíce ze zelených regulací EU. Zabírají totiž trh, kteří jejich evropští rivalové vyklízejí, aby dostáli závazkům v oblasti klimatických cílů. Tyto cíle stanovuje EU nejambiciózněji ze všech ekonomických celků světa. Evropa se tak „střílí do nohy“, stejně jako v autoprůmyslu.
Americké banky obsazují trh s půjčkami, který kvůli zeleným regulacím vyklízejí bankéři z EU
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.