Letiště Praha loni přepravilo o polovinu víc nákladu. Více vytěžuje linky s pasažéry | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Letiště Praha loni přepravilo o polovinu víc nákladu. Více vytěžuje linky s pasažéry

Letiště Praha loni přepravilo o polovinu víc nákladu. Více vytěžuje linky s pasažéry
Profimedia
 ČTK

Pražské Letiště Václava Havla za loňský rok přepravilo přibližně 65 306 tun nákladu, meziročně o 49 procent více. Největší meziroční nárůst v množství přepraveného nákladu zaznamenalo letiště v červenci. Ve srovnání s červencem 2023 činil nárůst 74 procent a letiště přepravilo 6109 tun nákladu. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na jeho webu. Příčinou růstu je větší míra využívání letů s cestujícími k přepravě nákladu, vysvětlil mluvčí letiště Jiří Hannich.

"Celkového meziročního nárůstu v oblasti letecké nákladní dopravy bylo dosaženo, aniž by se meziročně navýšil počet standardních cargo letů. Ve vetší míře se totiž pro přepravu carga využívaly lety s cestujícími, a to zejména na dálkových tratích," uvedl Hannich a dodal, že se letišti také loni dařilo efektivněji využívat nákladní lety.

Větší vytížení linek s pasažéry

Na pasažérských linkách podle Hannicha vzrostlo množství přepraveného nákladu meziročně o 57 procent. Největší meziroční nárůsty letiště evidovalo na linkách na Tchaj-wan, do Kataru a do Jižní Koreje. "Standardními nákladními linkami letělo v loňském roce 51 procent leteckého nákladu. Na letech s cestujícími pak bylo vloni přepraveno 49 procent z celkového objemu leteckého nákladu," doplnil.

Poptávka po letecké přepravě nákladu rostla i celosvětově, ale pomaleji než v Praze, uvedl Hannich. Data Mezinárodní asociace evropských letišť (ACI Europe) podle Hannicha ukazují, že letiště v Evropě za posledních devět měsíců loňského roku vykázala průměrný meziroční růst poptávky po přepravě nákladu o 11,8 procenta. "Ve srovnatelném období jsme na našem letišti zaznamenali meziroční nárůst o 50 procent," řekl Hannich.

Praha - Ruzyně

David Ondráčka: Státní Letiště Praha hledá kupce pro opravárenské kapacity, privatizace probíhá potichu

Velmi potichu a bez zájmů médií postupuje privatizace poměrně strategického majetku státu, většinového podílu v opravárenských kapacitách Letiště Praha (Czech Airlines Technics).

Přečíst článek

Podle Hannicha je ruzyňské letiště primárně pasažérským letištěm. "Poskytováním infrastruktury pro leteckou nákladní dopravu doplňujeme portfolio našich služeb," řekl. Možnost naložení nákladu na dálkové linky podle něj zvyšuje zájem dopravců linky provozovat, protože je tak jejich provoz pro ně výhodnější.

Pravidelné komerční nákladní lety na pražském letišti provozuje Qatar Airways Cargo na lince do katarského Dauhá a Turkish Cargo na lince do Istanbulu. Z Prahy podle Hannicha létají také dva kurýrní dopravci. "Jedná se o společnost UPS, která letecky přepravuje zásilky do Kolína nad Rýnem a Budapešti, a rovněž o společnost FedEx, jež zajišťuje leteckou přepravu zásilek do Paříže, Gdaňsku a Brna," dodal.

Přibudou dálkové linky, tedy i kapacity pro cargo

Letiště v příštím roce plánuje posílit růst pasažérských dálkových linek, což jim podle Hannicha umožňuje mimo jiné i rostoucí poptávka v oblasti nákladní letecké dopravy.

Letiště Václava Havla loni odbavilo 16,35 milionu cestujících. Meziročně se počet odbavených cestujících zvýšil o 18 procent, dostal se tak na 92 procent počtu odbavených cestujících v roce 2019 před pandemií covidu-19. Letos chce letiště odbavit 18,4 milionu cestujících, dosud nejvíce.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Praha - Ruzyně

David Ondráčka: Státní Letiště Praha hledá kupce pro opravárenské kapacity, privatizace probíhá potichu

Přečíst článek
Doporučujeme