Konec legendy. Francouzi zavřou mlékárnu, která v Hodoníně funguje přes 150 let

Ještě pár měsíců a konec. To se dozvěděli zaměstnanci hodonínské mlékárny spadající do francouzského koncernu Savencia. Výrobu oblíbených sýrů, jako je například Apetito, Francouzi přesunou do Německa. Firma se dušuje, že pro zaměstnance chystá nadstandardní odstupné.
Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to 100 pracovníků. Firma Savencia F&D CZ to oznámila v tiskové zprávě na webu. Zdůvodnila to poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
„Hodonínský závod jsme nuceni uzavřít proto, že trvale klesá poptávka po tavených sýrech a výroba zde není dlouhodobě ekonomicky udržitelná,“ sdělila Savencia F&D CZ. V žádných dalších závodech v Česku a na Slovensku firma podle svého vyjádření podobná úsporná opatření nyní nechystá.
Značky sýrů vyráběné dosud v Hodoníně budou podle společnosti k dostání dále. Vyrábět je chce Savencia v cizině. „Výrobu tavených sýrů z Hodonína přesuneme spolu s obdobnou výrobou z Maďarska do závodu v německém Kemptenu,“ uvedla firma. „Díky tomuto přesunu se nám podaří zachovat značky tavených sýrů Apetito, Bambino i slovenský Lunex,“ doplnila.
Příčiny pátečního výpadku elektřiny se budou vyšetřovat ještě několik týdnů. Energetický expert Jiří Gavor má však v něčem už jasno. Nemohlo se stát jen kvůli výpadku jednoho drátu. Incidentů muselo být víc. „Jinak by pád, byť vysokonapěťového vodiče koncový zákazník vůbec neměl poznat,“ říká Gavor.
Jiří Gavor: Za blackout nemohl jeden drát. Muselo se toho stát víc
Leaders
Firma: Lidé dostanou odstupné
Na zprávu o přesunu výroby upozornil server Blesk.cz, podle kterého oznámení o ukončení provozu mlékárny založené před 152 lety zaměstnance firmy zaskočilo. „Vůbec jsem to nečekala. Mlékárna má tady dlouhou tradici, takže mne to zaskočilo. Musím si najít někde práci,“ řekla jedna ze zaměstnankyň hodonínské mlékárny serveru Blesk.cz. „Pro zaměstnance jsme připravili sociální program obsahující nadstandardní odstupné, rekvalifikace či pomoc při hledání nového místa,“ doplnila firma.
V Česku a na Slovensku má Savencia nyní podle svého webu přes 800 zaměstnanců. Kromě Hodonína má v Česku skupina závod také v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, kde pracuje zhruba 400 lidí. Na Slovensku má Savencia závod v Liptovském Mikuláši s téměř třemi stovkami pracovníků. Celkově má mezinárodní potravinářská skupina Savencia, sídlící ve Francii, přibližně 23.000 zaměstnanců v 31 zemích.
Vynořuje se nové Německo. Země, dříve kritizovaná za pacifistický postoj, šetření a ekologizaci průmyslu, nyní zbrojí a bude sypat podnikům dotace. Má z toho profitovat celá Evropská unie. Jenže na to Němci nemají peníze, tak jim musí unie udělit rozpočtovou výjimku.
Nemocný muž se uzdravuje. Němci nasypou miliardy průmyslu
Money
Novoborská sklárna Crystalex CZ vyčísluje škody po pátečním rozsáhlém výpadku elektřiny, půjdou do milionů korun. Rafinerie v Litvínově je stále mimo provoz. Zástupci restaurací vyčíslili škody na vyhozených jídlech a zrušených rezervacích na desítky milionů korun. A šli ještě dál. Vyčítají ministru průmyslu, že je nechal na holičkách.
Dalibor Martínek: Firmy sčítají škody po blackoutu, stát nedá ani korunu
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.