Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hudba vydělává. Celosvětové příjmy loni desátým rokem za sebou rostly

Taylor Swift na koncertě své Eras Tour v Chicagu.
profimedia.cz
 ČTK

Celosvětové tržby z prodeje hudebních nahrávek se loni zvýšily o 4,8 procenta na 29,6 miliardy dolarů. Zvýšily se již desátým rokem za sebou. Hlavní podíl na tom měly streamovací služby. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Tempo růstu však výrazně zpomalilo z deseti procent v roce 2023. Mohl za to pokles příjmů z prodeje fyzických nosičů o 3,1 procenta na 4,8 miliardy USD. Předloni naopak prodej fyzických nosičů vzrostl o 14,5 procenta díky zájmu o vinyly a magnetofonové kazety. O vinyly byl zájem i loni, příjmy z jejich prodeje stouply o 4,6 procenta a zvýšily se již 18. rok za sebou.

Příjmy ze streamovacích služeb poprvé překročily 20 miliard USD a jejich podíl na celkových příjmech z hudebních nahrávek tak činil 69 procent. Pro srovnání, loňské příjmy ze streamovaní byly vyšší než celkové roční příjmy hudebního průmyslu v letech 2003 až 2020. Příjmy z předplatného streamovacích služeb stouply o 9,5 procenta a ze streamovacích formátů podporovaných reklamou o 1,2 procenta.

Olympijské hry v Paříži 2024

OBRAZEM: Fotografií roku se stal snímek překážkového běhu na olympijských hrách

Mezinárodní porota vybrala Fotografii roku ze série Petra Davida Joska, kterou zachytil na loňských olympijských hrách v Paříži. Do jubilejního 30. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo 256 autorů z Česka a ze Slovenska, kteří zaslali více než čtyři a půl tisíce prací. Vítězové 30. ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna, kde byla i slavnostně otevřena výstava Czech Press Photo 2024 v Nové budově Národního muzea. Ta bude pro veřejnost k vidění od 10. ledna do 23. dubna 2025.

Přečíst článek

Nárůst tržeb zaznamenaly loni všechny regiony. Nejrychleji rostoucím regionem byl Blízký východ a severní Afrika, kde tržby stouply o 22,8 procenta. O více než 22 procent se zvýšily také v Latinské Americe a subsaharské Africe. Největším regionem zůstaly Spojené státy a Kanada s podílem na celkových tržbách 40,3 procenta. Tržby se zde loni zvýšily o 2,1 procenta. V Evropě tržby stouply o 8,3 procenta a na celkových tržbách se Evropa podílela 29,5 procenty.

Zpráva přichází v době, kdy se pracovníci hudebního průmyslu potýkají s obavami z dopadu umělé inteligence (AI) na zákony o autorských právech. Generální ředitelka IFPI Victoria Oakleyová upozornila, že je zcela jasné, že vývojáři systémů generativní AI, kteří bez svolení držitelů práv využívají autorsky chráněnou hudbu k trénování svých modelů, představují reálnou a aktuální hrozbu pro uměleckou tvorbu lidí. "Žádáme politiky, aby chránili hudbu a umělecké dílo. Musíme využít potenciál umělé inteligence k podpoře a posílení lidské tvořivosti, nikoli k jejímu nahrazení," uvedla Oakleyová.

Donald Trump

Trump naštval skupinu ABBA. Přestaňte hrát naše písně v kampani, zní od Švédů

Švédská popová skupina ABBA požádala republikánského prezidentského kandidáta a bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby přestal přehrávat její písně na svých předvolebních akcích. Trumpův tým naopak tvrdí, že potřebnou licenci získal. Informuje o tom agentura AP, která zároveň připomíná, že s podobnými stížnostmi v minulosti přišla řada známých muzikantů, včetně Bruce Springsteena či Beyoncé.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme