Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fotovoltaické moduly. Čím se řídit při výběru?

Fotovoltaické moduly. Čím se řídit při výběru?
ČTK Protext
Komerční spolupráce

Výběr správných solárních panelů je mimořádně důležitý pro efektivitu a rentabilitu celého fotovoltaického systému. Na trhu jsou dostupné různé typy a modely panelů, což může při konečném rozhodování být výzva s ohledem na specifické klimatické poměry v Polsku, které se vyznačují vysokou proměnlivostí a řadou povětrnostních komplikací. O tom všem je třeba přemýšlet při výběru konkrétního typu a konstrukce panelů. Jak to vypadá v praxi?

Reklama

Fotovoltaika a specifické klimatické poměry v Polsku

Polsko ležící v mírném podnebném pásmu se vyznačuje poměrně značnou proměnlivostí povětrnostních podmínek, a to přímo ovlivňuje fungování a efektivitu fotovoltaických systémů, a tím pádem také to, jaké fotovoltaické moduly by se zde měly nacházet.

Počet slunečných dnů v Polsku činí průměrně asi 66 a pohybuje se mezi 1500 až 1800 hodinami slunečního svitu ročně, což naší zemi staví do evropského průměru z hlediska dostupnosti slunce. Je však třeba pamatovat také na to, že intenzita slunečního záření může být různá v závislosti na regionu a přesném umístění systému, což je důležitý aspekt při výběru správných fotovoltaických modulů.

Jaké fotovoltaické moduly je nejlepší instalovat v Polsku

V zemích, jako je Polsko, které se vyznačují proměnlivým počasím, je tedy důležité, aby fotovoltaické panely byly uzpůsobeny pro práci v různých povětrnostních podmínkách – od plného slunečního svitu v létě až po nízké teploty a omezené množství slunečního světla v zimě. Níže uvádíme několik základních kritérií a technologií, díky nimž se solární panely skvěle osvědčí v polských podmínkách:

  • Vysoká efektivita v různých podmínkách – zde mají navrch monokrystalické panely, které nabízejí vysokou efektivitu i při slabším osvětlení, což z nich činí ideální volbu pro Polsko, kde zejména v zimě mohou dny být zatažené a krátké.
  • Odolnost vůči povětrnostním podmínkám a robustnost – panely by měly mít konkrétní třídu krytí, která je ochrání před deštěm, prachem, sněhem a větrem (např. IP68), zde je vhodné zvážit také panely typu Glass-Glass s dvojitou vrstvou skla pro jejich trvanlivost a odolnost v náročných klimatických podmínkách, jako jsou kroupy, silný vítr či velké teplotní rozdíly, které jsou pro polské podnebí typické.
  • Technologie pro zvýšení výkonnosti:
    • Bifaciální panely – mohou zvýšit výrobu energie díky absorpci světla jak zepředu, tak zezadu panelu.
    • Panely PERC – díky dodatečné pasivační vrstvě na zadní straně solárního článku zvyšují výkonnost lepším zadržováním světla uvnitř článku, což je výhodné v podmínkách slabého osvětlení.

Pověst značky a dostupnost výrobků

Dalším klíčovým aspektem při výběru fotovoltaických modulů je pověst výrobce a dostupnost jeho výrobků na trhu. Značky s pevnou pozicí obvykle nabízejí vyšší kvalitu a lepší podporu po prodeji. Kromě toho je dobré si zjistit, kteří výrobci PV panelů mají pobočky v Evropě, může to zaručit rychlejší servis a snadnější dostupnost náhradních dílů. Výběrem a doporučením modulů od renomovaných výrobců získáme jistotu, že našim zákazníkům nabídneme výrobky, které budou sloužit dlouho a bez problémů.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Jan Sadil

Jan Sadil: Bydlení bude dál zdražovat, ale už jen mírně, pohybujeme se na úrovni dostupnosti

Přečíst článek
Instalovali jste soláry na střechu? Pozor na podpojištění

Někoho pořád odrazuje vyšší pořizovací cena, už brzy ale bude fotovoltaika povinná, říká Jan Kakos z Bidli

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme