Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Energetičtí obchodníci z Evropy stále čile nakupují v Rusku

Energetičtí obchodníci z Evropy stále čile nakupují v Rusku
ČTK
 ČTK

Dva z největších světových nezávislých obchodníků s energií Vitol a Gunvor zůstávají významnými kupci rafinované ropy z Ruska. Obě firmy kupují ruskou ropu ve velkém i více než rok poté, co slíbily, že své obchody s Moskvou po invazi Ruska na Ukrajinu drasticky omezí. Analýza záznamů ruského celního úřadu o vývozu za čtyři měsíce letošního roku ukazuje, že obě firmy patřily mezi deset největších kupců rafinovaných produktů, jako je benzin a nafta, uvedl list Financial Times (FT).

Reklama

Společnost Gunvor, která sídlí ve Švýcarsku, byla podle hodnoty osmým největším kupcem. Přepravila jeden milion tun ropných produktů v hodnotě zhruba 540 milionů dolarů (11,7 miliardy korun). Firma Vitol, jejíž vedení sídlí v Londýně a Ženevě, byla desátým největším kupcem. Přepravila zhruba 600 tisíc tun v hodnotě kolem 400 milionů dolarů.

Obě společnosti potvrdily, že pravidelně kupují ruské rafinované palivo. Zpochybnily ale správnost údajů.

Obchod s rafinovanými produkty západní sankce nezakazují, a Washington ho dokonce podpořil, aby se tak omezilo přerušení dodávek, pokud ale budou obchodníci dodržovat omezení zavedená západními zeměmi po invazi. Mezi sankční omezení patří stanovení cenového stropu zeměmi ze skupiny předních ekonomik světa G7 letos v únoru, který určuje maximální cenu, kterou Moskva může získat za prodej rafinovaných produktů.

Češi někde tankují litr nafty i pod třicet korun. A bude to i míň

Pračky špinavé ruské ropy jedou naplno. Češi tak tankují litr nafty i pod třicet korun

Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ale podle ekonoma Lukáše Kovandy výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka, kterým se přezdívá „pračky špinavé ruské ropy“.

Přečíst článek

Nicméně možné problémy s dodržováním cenového stropu v kombinaci s rizikem, že obchodování s Ruskem bude mít v Evropě negativní dopad na pověst firmy, přiměl řadu obchodníků, včetně BP a Shell, obchody s Ruskem přerušit. Vitol a Gunvor přerušily pouze obchody s ruskou ropou.

Celní prohlášení o vývozu jsou jedním z posledních zbývajících nástrojů pro analýzu ruských obchodních toků, protože Moskva loni přestala zveřejňovat svoji celkovou statistiku. Data ukazují, že celkem 50 společností vyvezlo za první čtyři měsíce letošního roku z Ruska rafinovanou ropu za 16 miliard USD.

Gunvor uvádí, že jeho záznamy ukazují, že firma koupila za sledované období více než 700 tisíc tun v hodnotě kolem 330 milionů dolarů. Vitol uvedl, že celní prohlášení nejsou v souladu s jeho vnitřními záznamy, ale odmítl svá data poskytnout. Zopakoval komentář svého ředitele Russella Hardyho z letošního března, kdy uvedl, že denně zobchoduje méně než 100 tisíc barelů. To by za čtyři měsíce znamenalo maximálně 1,5 milionu tun.

Gunvor a Vitol podle celních záznamů jsou mezi deseti největšími kupci ruské rafinované ropy jediné dvě západní firmy. Zbývajících osm jsou buď obchodníci kontrolovaní Ruskem nebo nedávno zřízené subjekty ve Spojených arabských emirátech, Hongkongu a Singapuru. První pozice patří firmě Litasco, obchodní divizi ruského Lukoilu.

Slevy na ruskou ropu zabraly. Její dovoz do Indie stoupl desetkrát

Slevy na ruskou ropu zabraly. Její dovoz do Indie stoupl desetkrát

Dovoz ruské ropy do Indie se loni zdesetinásobil. Uvedl to indický finanční ústav Bank of Baroda, nad kterým má kontrolu stát. Zatímco v roce 2021 zastupovala ruská ropa dvě procenta ročního dovozu ropy do Indie, loni to bylo téměř 20 procent, informovala s odkazem na zprávu indické banky stanice BBC.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Megajachta Alfa Nero, o níž se předpokládá, že ji vlastní Andrej Grigorjevič Gurjev, ruský fosfátový magnát, na nějž USA uvalily sankce za spojení s prezidentem Vladimirem Putinem.

Západ s pompou zabavil jachty ruských oligarchů. A se zatnutými zuby platí miliony za údržbu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme