Reklama

Draslovka získá z fondů Oaktree tři miliardy na svůj další růst

Draslovka, ilustrační foto
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Česká chemička Draslovka uzavřela dohodu s firmou Oaktree Capital Management, která do ní bude investovat 150 milionů dolarů. Kapitál Draslovka využije na svůj další růst. Firma také oznámila další důležitou akvizici, tentokrát australské společnosti Mining and Process (MPS).

Reklama

Draslovka uzavřela strategické partnerství s fondy spravovanými firmou Oaktree Capital Management, které chemičce přinese 150 milionů dolarů (přes tři miliardy korun) preferovaného kapitálu na podporu další růstové strategie společnosti.

„Jsme rádi, že jsme mohli uzavřít strategické partnerství se společností Oaktree, protože se snažíme naplnit naši ambiciózní strategii růstu,“ uvedl uvedl Pavel Brůžek, CEO společnosti Draslovka. Oaktree podle něj přináší do Draslovky významné investiční znalosti a bohaté zkušenosti z oboru.

Draslovka také dokončila akvizici společnosti Mining & Process Solutions (MPS), která přichází nedlouho po loňských významných akvizicích americké společnosti Chemours Mining Solutions (v prosinci 2021) a dohodě o koupi jihoafrického podniku Sasol na výrobu kyanidu sodného.

Draslovka, ilustrační foto

Draslovka po fiasku v Jižní Africe dotáhla obří kšeft s Američany

Česká chemička Draslovka dokončila převzetí divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za 521 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Firma v tiskové zprávě oznámila, že se tak stala největším výrobcem pevného kyanidu sodného. Oznámení přichází jen den poté, co se objevily zprávy o zamítnutí její akvizice další firmy na výrobu kyanidu sodného, tentokrát z Jihoafrické republiky.

Přečíst článek

Akvizice MPS rozšíří nabídku Draslovky o ekologicky udržitelná řešení pro těžbu řady prvků vzácných kovů, mědi, niklu a kobaltu, jejichž význam s přechodem na elektromobilitu a digitální ekonomiku významně roste. Cenu transakce a další detaily k ní ale firma nezveřejnila.

Reklama

Společnost MPS má výhradní práva na hydrometalurgický proces loužení rud a nerostů glycinem, což je ekologicky šetrné a účinné řešení v ekologicky citlivých lokalitách. Exkluzivní licenční smlouva s Curtin University z australského Perthu jí navíc poskytuje trvalou podporu a umožňuje přístup k výsledkům nejaktuálnějších výzkumů v oboru.

Majoritními vlastníky holdingu jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek a jeho dva synové.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme