Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úřad v JAR zařízl plán Draslovky na koupi tamního výrobce kyanidu

Draslovka Holding, výrobní závod v Kolíně
ČTK

Antimonopolní úřad Jihoafrické republiky zamítl Draslovce Holding, kterou vlastní skupina českých byznysmenů z bpd Partners, více než dvoumiliardovou akvizici tamního výrobce kyanidu sodného, píší SeznamZprávy.

Reklama

Český chemický výrobce ohlásil akvizici firmy Sasol z JAR letos v červenci, k dokončení potřeboval souhlas úřadů. Den před vypršením lhůty na posouzení transakce vydal jihoafrický antimonopolní úřad negativní stanovisko. Obával se hlavně toho, jaké cenové dopady by spojení obou firem mělo.

Zákaz překvapil prodávajícího i kupujícího. „Společnost Draslovka v souvislosti s tímto rozhodnutím přezkoumává své právní možnosti a bude se snažit jednat s Úřadem pro hospodářskou soutěž, aby našla řešení, které jí v blízké budoucnosti zajistí souhlas regulačních orgánů,” uvedl generální ředitel Draslovky Holding Pavel Brůžek. 

Draslovka Holding

Draslovka koupila v Jižní Africe závod na výrobu kyanidu za 2,2 miliardy

Rodinná firma Draslovka posiluje v Jižní Africe. Za miliardy tam koupila závod na výrobu kyanidu.

Přečíst článek

Sasol se domnívá, že rozhodnutí nezohledňuje všechny okolnosti a zájmy zúčastněných stran a zákazníků. „Je pozoruhodné, že otázka cenových dopadů byla znovu vznesena až v den, kdy mělo být rozhodnutí vydáno, a strany tak měly velmi omezený čas to s úřadem diskutovat,” uvedla firma.

Průmyslový závod Sasol vyrábí kyanid sodný, který je důležitý například pro těžbu zlata, což je klíčový nerost Jihoafrické republiky.

Draslovka nabízí, že do JAR přenese svou technologii, zvýší výrobu a výrazně sníží uhlíkovou stopu. Současně plánuje investovat 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) do dalšího rozvoje firmy a vytvořit další pracovní místa. Při akvizici za 2,2 miliardy korun se čeští investoři spojili s místními partnery.

Draslovka v poslední době výrazně expandovala. Za 11 miliard korun koupila americkou Mining Solutions. V transakci, která se má dokončit do konce roku, získá největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě, který se nachází v Memphisu ve státě Tennessee. Draslovka také plánuje výstavbu nové továrny v Nizozemsku.

Draslovka Holding, výrobní závod v Kolíně

Draslovka převzala americkou Chemours za 11,3 miliardy korun

Společnost Draslovka Holding, která nedávno nakupovala v Jihoafrické republice, oznámila, že převzala ve Spojených státech firmu Chemours za 520 milionů dolarů, tedy v přepočtu za více než 11,3 miliardy korun.

Přečíst článek

Draslovka Holding je soukromá holdingová společnost se sídlem v Česku, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní rodina Brůžkova se skupinou byznysmenů sdružených v bpd Partners, konkrétně Petrem Pudilem, Vasilem Bobelou a Janem Dobrovským.

Chemička má víc než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a specializuje se na jeho produkci v plně syntetické a vysoce čištěné kapalné podobě. Produkt pak dále zpracovává pro použití v oborech od těžebního průmyslu po zemědělství. Draslovka se chce stát předním světovým výrobcem kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun).

S-Case

Miliardáře z bpd partners zaujali doktoři na síti. Do S-Case vloží půl milionu eur

Investice má slovenskému start-upu S-Case pomoci především při získávání dalších partnerů telemedicínského projektu.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme