Automobilový průmysl se jen tak tak vyhnul krizi kvůli nedostatku čipů a dalšího materiálu. Zvládl i problémy spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Přesto se nyní ocitá před možným razantním propadem. A ne, nemůže za to Green Deal, jak řada lidí rádo opakuje. Co jsou hlavní hrozby pro automotive v nadcházejícím roce?
Je to propad, který se dal čekat. Startupová horečka, kterou celý svět díky všemožné covidové pomoci zažil loni, během letošního roku trochu ochladla. Ale to nutně neznamená, že je všechno ztraceno, že teď nastanou zlé časy. „Naznačuje to i podrobnější čtení zprávy o stavu evropských startupů od společnosti Atomico,“ píše ve svém komentáři Petr Šíma, partner a šéf investiční společnosti Depo Ventures.
Ve snaze ulevit si od stresu se Elizabeth Hulanicková během pandemie covidu-19 vrátila ke svým dětským hračkám. Spolu s kolegy si kupuje stavebnice firmy Lego a z kostiček si staví na kancelářském stole. Znovu si hraje i s inteligentní plastelínou a přiznává, že ji tvárná a hopsavá gumová hmota, která mění barvy, uklidňuje, píše agentura AP.
Razantní propad životní úrovně a stále vysoká inflace jsou hlavními příčinami nepříliš veselé reality letošních vánočních svátků. Češi za ně zaplatí nejvíc v historii, ale zároveň nakoupí nejméně zboží za nejméně dekádu.
Královské rodiny v evropských zemích slaví Vánoce různě, často musí skloubit čas trávený s nejbližšími v soukromí s pracovními povinnostmi. Mnozí panovníci natáčí vánoční projevy pro televizi a objevují se na veřejnosti, v některých zemích ale členové vládnoucího rodu o podobě oslav médiím nic bližšího nesdělují. Jak budou probíhat letošní Vánoce v královských palácích od Británie po Španělsko.
Slovenský automobilový průmysl je po 30 letech od rozdělení federace výkonnější než ten český. Slovensko s počtem 184 aut vyrobených vozů na tisíc obyvatel drží světové prvenství, v Česku podle loňských čísel připadá na tisíc lidí asi 105 vyrobených aut.
Čínská ekonomika v příštím roce téměř jistě nebude vypadat jako čínská ekonomika v roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19. Podle analytiků už tam větší roli hraje digitální ekonomika a rovněž obnovitelné zdroje energie, po zásahu státních úřadů se naopak snížil vliv realitního sektoru a také infrastruktury. Shodují se na tom analytici, na které se odvolává server americké televize CNBC.
Sebenaplňující očekávání nás můžou srazit do kolen, říká David Navrátil, hlavní analytik České spořitelny. V duchu, že když se bojím, změním své chování. A tím vlastně přispěji k naplnění černých vizí. Češi jsou podle Navrátila maniodepresivním národem. Vedle energetické krize a obří inflace jsou podle něj „sebenaplňující očekávání“ největší hrozbou pro českou ekonomiku v roce 2023. Inflace podle něj může začátkem roku vyskočit na rekord, kvůli konci fixací energií. Ale v druhé polovině roku prý spadne na jednociferná čísla.
Letošní rok byl z ekonomického hlediska velmi problematický. Příští rok by ale mohl být ještě náročnější, zejména na Slovensku, kde má inflace ještě výrazně vzrůst, míní bývalý guvernér Národné banky Slovenska a člen dozorčí rady Trinity Bank Ivan Šramko. „Očekává se, že v roce 2023 dosáhne nárůst cen na Slovensku zhruba 18 procent. Tyto odhady vycházejí z předpokladu, že i v příštím roce prudce porostou ceny energií. Slovenská vláda přitom slibuje, že pro maloodběratele by ceny již růst neměly,“ vysvětluje Šramko.
Skoro tři miliardy korun by měly pomoci obnově zanedbávaných a nevyužívaných nemovitostí, jako jsou třeba bývalé průmyslové areály. Státní fond podpory investic (SFPI) na to chce rozdělit evropské peníze z Národního plánu obnovy (NPO) v novém dotačním programu Brownfieldy. Peníze je nutno za přísnějších „zelených" kritérií vyčerpat rychle do poloviny roku 2026, uvedla ředitelka SFPI Hana Pejpalová. Program bude jako nařízení schvalovat ve středu vláda.
Filmový blockbuster Avatar 2 zatím zaostává za odhady tržeb. Snímek režiséra Jamese Camerona, který měl světovou premiéru minulou středu, dosud utržil v přepočtu přes 10 miliard korun.
Aktuální dění na realitním trhu rozhodně není nijak revoluční a nepředvídatelné. „Covid, válku na Ukrajině a razantní proměnu podmínek na úvěrovém trhu bych spíš nazýval evolucí než revolucí,“ říká v dalším díle podcastu Realitní Club Ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.
Kabinet Petra Fiala v prvním roce své vlády čelil nečekaně složitým okolnostem, které však alespoň z ekonomického hlediska nelze srovnávat s těmi z covidového roku 2020. Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíce v historii ČR, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat více slibů ze svého programového prohlášení.
Komplikovaný. Tak hodnotí končící rok odborníci ze všech sfér lidské činnosti. Umění nevyjímaje. Kvůli válce na Ukrajině a rostoucím obavám z ekonomické recese se na sběratelství a umění zdánlivě nedostávalo. Přesto i takto komplikovaný rok přinesl celou řadu výjimečných událostí. Ty nejdůležitější vybírají Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.
Akcie americké automobilky Tesla před začátkem dnešního obchodování 📉 ztrácejí kolem sedmi procent. Reagují na oznámení jejího šéfa Elona Muska, že založí novou politickou stranu. Investoři se obávají, že mu tak nezbude dost času na řízení firmy, informují média.
Objem obchodů s kryptoměnami v tuzemských směnárnách v červnu 📉 klesl proti předchozímu měsíci o víc než čtvrtinu na 865 milionů korun. Za celý půlrok Češi prodali a nakoupili kryptoměny za 7,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací směnáren.
Na astrofyziku, pozorování Slunce až po planetologii se zaměřují nové mise, na jejichž návrzích se podílejí čeští vědci a inženýři. Do nové výzvy Evropské kosmické agentury (ESA) nyní přihlásili 1️⃣1️⃣ návrhů. Česká účast se týká jak středně velkých, tak rychlých a malých vědeckých misí. Mise zahrnují výzkum Slunce, Venuše a Měsíce, informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Průmyslová výroba v Německu se v květnu proti dubnu zvýšila o 1️⃣,2️⃣ procenta. Překonala tak odhady analytiků, kteří čekali další mírný pokles. Výroba stoupla nečekaně i v meziročním srovnání, a to o jedno procento. V dubnu se meziročně o 2,1 procenta snížila. Informuje o tom web německého statistického úřadu.
Slovensko ❌ nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
Přibližně 9️⃣5️⃣ procent rozesílané elektronické pošty v Česku je spam. Podíl nevyžádané pošty se v posledním roce nezměnil. Jen pět procent e-mailového provozu tvoří autoři legitimních soukromých nebo obchodních zpráv. Kvůli lavině nežádoucích zpráv jsou poskytovatelé e-mailových služeb stále přísnější, a i legitimní firemní komunikace často končí v koši. Uvedla to společnost Mailkit, která se rozesíláním marketingových sdělení zabývá.
Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další 👨 experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky.
Páteční masivní výpadek ⚡ elektrické energie v části Česka způsobil gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun. Restauracím, kavárnám a hospodám vznikly ztráty kvůli vyhozenému jídlu či zrušeným rezervacím. Podnikatelské organizace proto žádají ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) o návrh kompenzačních opatření.
Výrobce 🚌 autobusů Iveco Czech Republic vloni výrazně zvýšil zisk po zdanění na 2,439 miliardy korun. Rok předtím měl zisk 1,580 miliardy korun. Je to druhý nejlepší výsledek v historii společnosti, vyšší byl jen v roce 2019. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně vzrostly téměř o šest procent na 23,439 miliardy korun, tržby za prodej zboží se snížily o šest procent na 8,225 miliardy korun.
Stavební výroba v Česku v květnu meziročně 📈 vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků k růstu zčásti přispěla nízká srovnávací základna. Meziměsíčně byla letos v květnu stavební produkce vyšší o 2,3 procenta.