Švédský prodejce oděvů H&M mění kvůli tvrdé konkurenci v oblasti rychlé módy strategii. Spíše než cenou prý nyní bude soutěžit kvalitou a více se zaměří na trendy. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel koncernu Daniel Erver, který chce značku zatraktivnit.
„Rtěnkový index“ funguje. Čerstvé výsledky kosmetických gigantů opět potvrzují, že v dobách, kdy jsou lidé nuceni se uskromnit, dělají si radost aspoň více či méně drobnými nákupy kosmetiky a vůní. A tak obchodníci s módou, kteří nyní čelí menší ochotě zákazníků utrácet, hledají cesty, jak si ukrojit kus i z trhu „beauty“. To ovšem platí také o úspěšném predátorovi na poli rychlé módy, čínském Sheinu.
Švédský oděvní gigant H&M ztrácí dech. Zatímco před deseti lety se držel na špici trhu s rychlou módou, nyní se ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny, španělskou Zarou a čínským Sheinem. Tento týden společnost Hennes & Mauritz vyměnila generálního ředitele. Nastupující Daniel Ervér ale toužebně očekávaný svěží vítr nejspíš nepřinese, v managementu firmy sedí už 18 let.
Americkému Fedu se ve středu podařilo na svém prosincovém zasedání rozpoutat mohutnou akciovou „rally“. Technologiemi naložený Nasdaq se tak dostal dokonce na nejvyšší úrovně od roku 2021. Podle americké centrální banky by úrokové sazby v roce 2024 mohly klesnout až o 75 bazických bodů.
Oděvní řetězce Zara a H&M předávají vládu nad světem rychlé módy čínské společnosti Shein. Jen v prvních třech čtvrtletích dosáhly tržby čínského on-line prodejce 24 miliard dolarů, čímž převálcovaly švédského rivala H&M s 16,4 miliardy za stejné období. Shein pravděpodobně také předstihne tržby Zary ze španělské skupiny Inditex ve výši 18,3 miliardy dolarů za první polovinu roku 2022, čímž se podle analytiků stane impozantní silou na trhu rychlé módy.
Módní svět si hledá cestu k napodobeninám luxusních značek. Zatímco pro současnou střední generaci znamenalo pochlubit se „fejkovou“ kabelkou dovezenou z dovolené v Itálii trhnout si ostudu, mileniálové a generace Z v tom problém nevidí. „Dupes“, neboli duplikáty, jsou pro ně levnější alternativou k prémiovým kouskům, na které (zatím) nemají peníze.
Společnost Inditex, která je mimo jiné majitelem obchodů s módou Zara, zvýšila v prvních devíti měsících fiskálního roku čistý zisk o 24 procent na 3,1 miliardy eur (75,3 miliardy korun). Pomohlo jí zvýšení cen zboží. Společnost vede prvním rokem dcera spoluzakladatele a majitele Marta Ortegová.
Amancio Ortego patří k nejbohatším mužům planety díky své firmě Inditex. Pod tu spadají slavné řetězce s rychlou módou, jako je Zara, Bershka nebo Stradivarius. V posledních letech se Ortega zaměřuje na investice do reality a nyní kupuje luxusní mrakodrap v srdci New Yorku.
Automobilka Škoda Auto u vietnamského města Ha Long otevřela spolu s regionálním partnerem a investorem Thanh Cong Group (TC Group) závod na montáž vozů Kushaq a Slavia. Ty vyrábí továrna Škody v Indii. Plánovaná plná kapacita závodu je 120 tisíc vozů ročně, uvedl při otevření továrny předseda představenstva TC Group Nguyen Anh Tuan.
Sněmovna schválila reformu sociálních podpor. Místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků budou úřady práce vyplácet podle návrhu zákona novou dávku státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Poslanci rozšířili v porovnání s vládní předlohou okruh zranitelných osob s vyšší podporou, ale naopak snížili částky energetického paušálu.
Osm z deseti Čechů se domnívá, že pořízení vlastního bydlení 🏡 je pro ně za současných podmínek nedostupné. Zároveň si 88 procent myslí, že se v blízké budoucnosti situace nezlepší. Vyplývá to z Indexu budoucnosti bydlení, který představila Komerční banka. Index také ukázal, že si Češi spoří na účely bydlení a že mají zájem o úvěry, které by jim získání nemovitosti usnadnily.
Míra inflace v Británii v únoru zvolnila na 2,8 procenta z tříprocentního tempa v lednu. Oznámil to britský statistický úřad. Pokles je výraznější, než čekali analytici, kteří ale zároveň upozorňují, že kvůli zdražování energií inflace opět zrychlí.
Příjmy hudebního 🎶 průmyslu v České republice loni vzrostly o 20 procent na 2,241 miliardy korun. Streamovací platformy obstaraly 64,5 procenta ze všech příjmů, meziročně vzrostly zhruba o 30 procent na 1,446 miliardy korun. Celkový počet platících uživatelů streamingových služeb je v Česku 2,3 milionu. Uvedla to Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI).
Číst více
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) od začátku války na Ukrajině eviduje přes 200 takzvaných DDoS útoků ruskojazyčných hacktivistických skupin. Nejčastěji mířily na veřejný a finanční sektor. Uvedla to mluvčí úřadu Alžběta Dvořáková. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v roce 2024 vzrostl o 257 miliard korun na rekordních 1,197 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly dluhopisové fondy. Jednotlivci jako fyzické osoby drželi 89 procent objemu majetku fondů, 11 procent měly právnické osoby, což jsou například obchodní společnosti, spolky či různé organizace. Uvedla to Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Vietnam sníží cla na několik amerických produktů, včetně zkapalněného zemního plynu (LNG) a automobilů. Schválil také provoz služby Starlink společnosti SpaceX amerického prezidentského poradce a šéfa takzvaného Úřad pro efektivitu vlády (DOGE) Elona Muska. Oznámilo to tamní ministerstvo financí. Agentura Reuters kroky spojuje se snahou vyhnout se uvalení cel ze strany americké administrativy.
Téměř polovina lidí v Česku považuje současný dvouprocentní podíl výdajů na obranu za dostatečný. Zvýšení nad dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) si přeje třetina Čechů. Zjistil to výzkum, který v únoru provedla agentura Median pro Český rozhlas - Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Z výzkumu dále plyne, že případě napadení Česka nebo jiného státu NATO by se armádě dobrovolně nepřihlásily čtyři z pěti Čechů.
Na brněnském výstavišti dnes začínají Stavební veletrhy a současně s nimi také Festival architektury, Dřevostavby Brno a Mobitex. Hlavním tématem bude dostupnost bydlení a řešení tohoto problému.