Průmysl v Česku zrychlil v září meziroční pokles na pět procent ze srpnových 1,7 procenta. Je to třetí pokles v řadě. Meziměsíčně se průmyslová výroba snížila o 1,8 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Hodnota nových zakázek pro český průmysl podle statistiků ve srovnání s loňským zářím spadla o 5,2 procenta.
Také v prvním prázdninovém měsíci pokračoval meziroční růst cen všech výrobců. V průmyslu a zemědělství ale oproti červnu zpomalil. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 procenta. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,3 procenta. Stavebnictví v září stouplo, naopak zahraniční obchod se meziročně propadl do minusu.
Průmysl v červenci zpomalil meziroční růst na sedm procent z červnových 11,1 procenta. Stavební výroba v Česku zpomalila meziroční růst na 0,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Český průmysl hlásí za červen silnější než očekávaný růst výroby, který byl doprovázen silným růstem tržeb a zejména nových objednávek. Stavební výroba se na předcovidovou úroveň vrací jen pozvolna.
Stavební produkce zaznamenala v květnu meziroční růst poprvé od začátku pandemie. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslovou výrobu trápí nedostatek dílů.
Švýcarsko zatím zmrazilo ruská finanční aktiva v hodnotě 7️⃣,7️⃣ miliardy švýcarských franků (zhruba 195 miliard korun) na základě sankcí proti Rusům kvůli invazi na Ukrajinu. Informoval o tom dnes vládní Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO), který dohlíží na dodržování sankcí.
Dovoz jaderného materiálu a souvisejících služeb z Ruska do Evropské unie je letos opět 📈 vyšší ve srovnání s rokem 2021, tedy proti období před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. S odkazem na Zásobovací agenturu Euratomu (ESA), tedy Evropského společenství pro atomovou energii, to dnes uvedla agentura Reuters.
Evropská unie by místo zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou měla s touto zemí na pět až deset let uzavřít smlouvu o 🤝 strategickém partnerství. Dnes to v maďarském rozhlasu řekl premiér Viktor Orbán, jehož vláda se staví proti tomu, aby sedmadvacítka začala s Kyjevem jednat o možném členství v EU.
Číst více
V Evropské unii ❌ není shoda na tom, jak regulovat systémy typu ChatGPT. To ohrožuje schválení přelomové legislativy, která by určila pravidla fungování umělé inteligence (AI). Uvádí to šest zdrojů, na které se dnes odvolává agentura Reuters.
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu 📈 vzrostl na 269,1 miliardy korun z říjnových 210,7 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že se za celý rok podaří dodržet plánovaný deficit 295 miliard korun.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes odvolala ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka. Důvodem jsou dlouhodobé 👎 neutěšené výsledky strategického státního podniku i problémy v jeho vnitřní firemní komunikaci.
Akcie na světových trzích v listopadu zpevnily, většina trhů tak 📈 zvýšila své letošní zisky. Nejsledovanější americký index S&P 500 si od začátku roku do konce listopadu připsal téměř 20 procent, index Nasdaq Composite pak 37 procent. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 se zhodnotil téměř 15 o procent.
Rusko ❌ nevidí důvody, proč upravovat své cíle na Ukrajině, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury TASS vystoupil na konferenci týkající se závěrů summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Nálada v německém automobilovém průmyslu, který je nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v zemi, se v listopadu dál zhoršila. Ukázal to průzkum hospodářského institutu Ifo. Zmírnil se ale pokles 📉 ve zpracovatelském sektoru, jak vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, který vypracoval finanční ústav Hamburg Commercial Bank (HCOB) ve spolupráci se společností S&P Global.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu dál zhoršily, ale tempo zhoršení bylo nejpomalejší od března. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 43,2 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 42 bodů. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.