Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stavební produkce v Česku stoupla o 11,6 procenta, dařilo se i průmyslu a zahraničnímu obchodu

V německém stavebnictví se kvůli sporu o mzdy schyluje ke stávkám
ČTK
 ČTK

Český statistický úřad zveřejnil data o květnovém vývoji průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Všechny ukazatele rostly. Nejvýrazněji rostla stavební výroba, meziročně o 11,6 procenta.

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Podle statistiků k růstu zčásti přispěla nízká srovnávací základna. Meziměsíčně byla letos v květnu stavební produkce vyšší o 2,3 procenta.

Stavebnictví zaznamenalo v květnu sedmý meziroční růst v řadě, v letošním roce rostlo nejvýrazněji v březnu, a to o 12,5 procenta. V dubnu pak tempo růstu zpomalilo na 1,9 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v květnu meziročně zvýšila o 10,8 procenta a inženýrské stavitelství, kam spadá budování silnic nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně vzrostlo o 13,1 procenta.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v květnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 39,6 procenta na 32 miliard korun.

Stavět se v květnu začalo 2673 bytů, meziročně o 5,2 procenta méně, naopak dokončeno bylo 3051 bytů, což znamenalo meziroční růst o 4,9 procenta. „Růst se odehrával v segmentu úprav stávajících budov, nová výstavba byla v útlumu,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v květnu meziročně snížil o 0,7 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti loňskému květnu vzrostla o 5,4 procenta.

Novostavby, ilustrační foto

Nastalo zlaté období pro developery. Je čas žraloků

Prodej bytů v Praze rychle roste. Za první čtvrtletí se prodalo 2550 jednotek, což je o šedesát procent víc než ve stejném období loňského roku. Jde o prodejně nejúspěšnější první čtvrtletí za dlouhou dobu. Vše nasvědčuje tomu, že letošní rok bude v prodeji bytů rekordní.

Přečíst článek

Průmysl posílil

Meziroční růst zrychlila podle údajů ČSÚ také průmyslová produkce, a to o 2,2 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek oproti loňskému květnu vzrostla o pět procent.

Český průmysl roste meziročně čtvrtý měsíc po sobě. „Růst průmyslové produkce v květnu byl podobně jako v minulých měsících zčásti ovlivněn nízkou loňskou srovnávací základnou ve výrobě elektřiny. Růst podpořila i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde došlo k dokončení významných dlouhodobých zakázek, nebo výroba elektrických zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Meziroční pokles produkce zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Produkce zpracovatelského průmyslu celkem byla podle ČSÚ v meziročním srovnání vyšší o 1,5 procenta.

Hodnota nových zakázek v letošním květnu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o rovných pět procent, a to hlavně díky výrobě motorových vozidel. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 7,2 procenta, nové tuzemské zakázky stouply o jedno procento. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 3,9 procenta.

„Za růstem hodnoty nových průmyslových zakázek v květnu stála zejména výroba motorových vozidel. Tento růst byl zčásti ovlivněn i nižší srovnávací základnou. Dále se hodnota nových zakázek meziročně zvýšila v odvětvích výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků nebo elektrických zařízení,“ dodala Irena Stupňánková z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu meziročně snížil o dvě procenta.

Týden tradera: Dobré zprávy z USA, tuzemského průmyslu i burzy

Začíná se mluvit o silné druhé polovině roku pro akcie. Významnou roli v tomto očekávání hraje možné snížení úrokových sazeb či nový daňový balíček v USA, který by měl představovat pokračování fiskální stimulace tamní ekonomiky ve výši až 3,3 bilionu dolarů. Na této vlně optimismu akcie dále překonaly historická maxima a index S&P 500 se posunul nad hranici 6200 bodů.

Přečíst článek

Export do Česka vzrostl

Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 13,3 miliardy korun, který byl meziročně o 2,1 miliardy korun vyšší. Vývoj příznivě ovlivnil zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly. Celkově export z Česka meziročně vzrostl o dvě procenta na 389,8 miliardy korun, import se v květnu zvýšil o 1,5 procenta na 376,5 miliardy korun. V porovnání s dubnem se export po sezonním očištění v květnu snížil o 0,2 procenta a import o procento.

Po třech měsících, kdy dovoz meziročně rostl více než vývoz, se v květnu situace obrátila opět ve prospěch vývozu. „Nejvyšší nárůsty vývozu jsme zaznamenali již tradičně u motorových vozidel a jejich dílů o 5,2 miliardy korun a u elektrických zařízení o 2,2 miliardy korun,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl v porovnání s loňským květnem vyšší o šest miliard korun. Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se meziročně zmenšil o 2,8 miliardy korun a o stejnou částku byl nižší také schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty.

Nepříznivý vliv na květnovou bilanci měl hlavně nižší přebytek v obchodu s kovodělnými výrobky o 3,4 miliardy korun a elektrickými zařízeními o 2,5 miliardy korun. Schodek v obchodu s ropou a zemním plynem se prohloubil o 2,1 miliardy korun.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se členy Evropské unie se v květnu meziročně zvýšil o 4,2 miliardy korun. Deficit obchodu s mimounijními státy se zmenšil o 0,7 miliardy korun.

VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB 

Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.

Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.

Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.

Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.

To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB. 

A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.

Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.

Související