Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusko - informace o tématu

Ruské tanky po příjezdu do Běloruska.

USA a Británie kvůli hrozící ruské invazi stahují diplomaty z Ukrajiny, EU vyčkává

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi, píše Reuters. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie zatím k podobným krokům nevidí důvod, vzkázal šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí Washingtonu za předčasné a přehnané.

Přečíst článek
V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr

Benzín za více než 40 korun? Případná válka na Ukrajině může vyhnat ceny pohonných hmot

Přečíst článek

Zhoršení rusko-ukrajinského konfliktu odnese polský zlotý, říká třetí největší americká banka

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Ruský plyn je „zbraní“ Kremlu proti EU, vynáší však i Norům

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Kazachstán protesty

Kvůli plynu jsou v Kazachstánu násilné nepokoje, v ulicích mrtví, míří tam ruští vojáci

Kazachstánem zmítají nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. V celé zemi byl včera vyhlášen výjimečný stav.

Přečíst článek
Těžební věž na moři

Rusko se oklepává z pandemie a těží víc ropy. Prodá jí ale méně než před covidem

Rusko plánuje návrat těžby do předpandemických dob nejpozději letos v květnu. Mnozí těžaři však upozorňují na nedostatečné kapacity.

Přečíst článek
ilustrační foto

Google a provozovatel Facebooku dostali v Rusku miliardovou pokutu

Soud v Rusku dnes na křesťanský svátek vyměřil americkým technologickým firmám Google a Meta rekordní pokutu v celkové výši 9,1 miliardy rublů (2,7 miliardy korun). Informovala o tom agentura Interfax. Sankce je za to, že firmy neodstraňují ze svých sítí nezákonný obsah. Pokuty jsou vysoké proto, že jsou poprvé odvozeny od výše tržeb obou firem. Google dostal pokutu 7,2 miliardy rublů (téměř 2,2 miliardy korun), Meta provozující nyní sociální síť Facebook pak 1,9 miliardy rublů (570 tisíc korun)

Přečíst článek
zamrzlé kohouty

Plynovodem Jamal přestal proudit plyn do Německa. Evropě hrozí blackouty

Burzovní cena plynu v EU dnes atakuje historický cenový rekord, když ráno vystoupala až na 155 eur za megawatthodinu. Bezprostředním důvodem je to, že plynovodem Jamal zcela přestal plyn proudit do koncového německého uzlu Mallnow.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Plynovod Jamal

Plynovod Jamal v neděli takřka přestal dodávat ruský plyn do EU

Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se dnes prakticky zastavily. Podle nejnovějších dat terminálu Bloomberg odpovídaly ve 13:00 našeho času 8,8 gigawatthodiny denně. Běžně přitom Rusko touto cestou dodávalo přes 850 gigawatthodin denně. Dodávky dramaticky poklesly již včera, dnes se však přes krátkodobý výkyv dále snížily.

Přečíst článek
Summit prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina ze 16. června

Mohou USA ekonomicky zničit Rusko? Odborníci se neshodnou

Zpřísnění ekonomických sankcí a případné ekonomické zničení Ruska, pokud by napadlo Ukrajinu. Takové výhrůžky posílá Bílý dům do Kremlu.

Přečíst článek
Euro - ilustrační fotka

Týden Tradera: Fed s trhy neotřásl, ECB dál nakupuje

Týden ve vleku rozhodování centrálních bank, kdy se „sešla“ zasedání ECB, Fed i BoE, je konečně za námi. A jak si vlastně především bankéři Fed a také ECB poradili s takzvaným taperingem? Změnila se nějak expanzivní politika centrálních bank?

Přečíst článek
Ropa, ilustrační foto

Biden a spojenci šponují „ropnou válku“ se Saúdy a Rusy. Těžit z toho mohou čeští řidiči

Americký prezident Joe Biden v úterý rozhodl, že Spojené státy počínaje prosincem uvolní 50 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Jedná se součást mezinárodně koordinovaného kroku, k němuž se připojí další země, které jsou klíčovými světovými dovozci ropy, a to Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea a Británie.

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Na dně Baltu je hotovo, plyn z Ruska ale skrz chybějící razítka nepoteče

Německý regulační úřad projektu plynovodu Nord Stream 2 nyní neudělí povolení k provozu. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat další až čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA.

Přečíst článek
barel ropy

Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.

Přečíst článek

News box

Počet podnikatelů v Česku, kteří si vydělávají samostatnou výdělečnou činností, 📈 stoupl za letošní tři čtvrtletí o 27 tisíc na rekordních 1,182 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, za celý rok vzrostl o 28 tisíc.

Policejní vyšetřovatel na Slovensku  zastavil stíhání ve věci darování stíhaček MiG-29 a systému protivzdušné obrany Kub Ukrajině, o kterém po ruské invazi do sousední země rozhodla bývalá vláda v Bratislavě. Rozhodnutí není pravomocné. Zvláštní vyšetřovací tým, který v souvislosti s vojenskou pomocí Kyjevu loni zřídila slovenská policie, se zabývá ještě dvěma z původního počtu pěti případů.

Americký prezident 👴 Donald Trump poslal britské veřejnoprávní stanici BBC dopis, ve kterém hrozí právními kroky za sestříhání svého projevu, oznámila dnes BBC. Kvůli kauze rezignovali generální ředitel stanice Tim Davie a šéfka zpravodajství Deborah Turnessová. Předseda Rady BBC Samir Shah mezitím sdělil, že zvažuje osobní omluvu Trumpovi.

Společnost Nová Huť (dříve Liberty Ostrava) propustí asi 2️⃣5️⃣0️⃣​​​​​​​ lidí, řekl České televizi generální ředitel firmy Radek Strouhal. Nepůjde podle něj o zaměstnance přímo z výroby, ale například z údržby. Pro výrobu podnik lidi naopak nabírá a přesun k linkám nabízí i propouštěným zaměstnancům, řekl Strouhal. Hromadné propouštění už Nová Huť nahlásila úřadu práce.

Pařížský soud dnes odpoledne souhlasil s propuštěním 👴 Nicolase Sarkozyho z vězení, kde někdejší francouzský prezident čeká na odvolací proces v kauze nelegálního financování prezidentské kampaně v roce 2007 penězi z Libye. Informovala o tom stanice BFM TV a také tiskové agentury.

Americký prezident Donald Trump omilostnil svého někdejšího právníka a poradce 👴 Rudyho Giulianiho a desítky svých dalších spojenců obviněných ze snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020, v nichž Trump prohrál s demokratem Joem Bidenem. Píší o tom americká média s odvoláním na představitele ministerstva spravedlnosti Eda Martina.

Hospodaření energetické skupiny ČEZ zatím podle analytiků v prvních třech čtvrtletích letošního roku 👍 plnilo současné předpoklady společnosti. Zisk podniku by tak podle jejich odhadů měl oproti loňsku mírně klesnout, což by měl být zejména důsledek nižších cen elektřiny na trhu a také pokračujících odvodů windfall tax. Pozitivně naopak v hospodaření skupiny podle analytiků dál působí loňská akvizice GasNet. Vyplývá to z komentářů analytiků. 

Předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová navrhla změny příštího sedmiletého rozpočtu EU ve snaze získat podporu Evropského parlamentu, píše server Politico. Změny se týkají zejména regionálních a zemědělských plateb, které podle europoslanců vylučují EP a regionální představitele z rozhodování o přidělování peněz z rozpočtu.

Ministerstvo obrany v Moskvě oznámilo, že ruská vojska dobyla další 3️⃣ vesnice na východě Ukrajiny - dvě v Záporožské a jednu v Doněcké oblasti. Podle agentury Interfax postupují Rusové také v Myrnohradu nedaleko Pokrovsku. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Nezaměstnanost v Česku ke konci října 📈 vzrostla na 4,6 procenta ze zářijových 4,5 procenta. Lidí bez práce ve srovnání s koncem září přibylo o 2584 na 340 509. Počet volných pracovních míst se snížil pod 94 tisíc. Loni na konci října byla nezaměstnanost 3,8 procenta a bez práce bylo zhruba 289 tisíc lidí.

Doporučujeme