Na začátku často bývala myšlenka na výstavbu vlastního, malého developerského projektu o pár desítkách bytů. A na jejich prodeji vydělat majlant. Drobné firmy s pozemkem začaly shánět razítka a rozvíjet plán. V posledních měsících však řada těchto záměrů bere za své. Zdražilo financování, zamrzla poptávka po nových bytech. Sny o pěkném zisku se začaly rozplývat v mlze.
Investiční společnost Kaprain miliardáře Karla Pražáka získala většinový podíl v developerském projektu Oaks Prague v Nebřenicích u Prahy. Podíl získala od dosud jediného akcionáře, advokáta a investora Bohumila Koutníka, napsal server Hospodářských novin HN.cz. Cena transakce zůstala neveřejná.
První etapa rezidenčního projektu Modřanský cukrovar v Praze 12, jehož stavba právě začíná, bude stát 970 milionů korun. Její součástí bude 112 bytů, polovina z nich je již prodaná. Dokončené mají být v roce 2024. Uvedl developer stavby Skanska Reality. Celkem má v nové čtvrti postupně vzniknout 767 bytů, její součástí budou také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.
Majitel společnosti Ekospol Evžen Korec je jedním z největších pražských stavitelů bytů. V posledních dvou letech však na trh dával méně nových bytů než jeho konkurenti. Korec, jehož firma letos oslaví třicet let existence, však nehodlá ustupovat ze svých pozic. „Nemůžete developera posuzovat podle toho, kolik dá na trh bytů za jeden rok,“ říká jeden z nejbohatších Čechů. Na příští roky má velké plány. A hlavně, v Praze vlastní obří množství stavebních parcel.
Nových bytů bude letos na trhu více než v roce 2021. Developeři letos dokončí více projektů, rozhodně to však nebude znamenat, že by nové bydlení mělo zlevňovat. Naopak, ceny patrně dál porostou. Nyní stojí v Praze metr čtvereční nového bytu kolem 140 tisíc korun. Newstream.cz udělal mezi velkými developery anketu na téma, kolik nových bytů chtějí letos prodat.
Spojené státy a Japonsko uzavřely obchodní dohodu týkající se kovů pro baterie do elektromobilů, která je důležitá pro posílení jejich dodavatelského řetězce baterií a poskytuje japonským automobilkám širší přístup k daňové úlevě až 7500 USD (165 tisíc korun) na nákup elektromobilu v USA.
Německý automobilový 🚗 koncern Volkswagen navrhuje zvýšení horní hranice pro platy členů svého nejvyššího vedení. Předseda představenstva koncernu si doposud mohl ročně vydělat maximálně 12 milionů eur (285 milionů korun) hrubého, a to po započítání všech položek včetně nároků na důchod. Podle návrhu by se měl nyní tento limit zvýšit na 1️⃣5️⃣ milionů eur (356 milionů korun).
Posádky dvou plavidel ruského Tichomořského loďstva v rámci bojového výcviku uskutečnily v Japonském moři plánované střelby nadzvukovými protilodními střelami Moskit na námořní cíl, imitující nepřátelskou loď ve vzdálenosti přibližně 100 kilometrů. Cíl byl úspěšně zasažen dvěma střelami, oznámila ruská agentura TASS s odvoláním na námořnictvo.
Americké akcie převážně posilovaly 📈 díky poklesu obav ohledně bankovního sektoru. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,60 procenta a zakončil obchodování na 32.432,08 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,16 procenta na 3977,53 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,47 procenta na 11.768,84 bodu.