
Rakušanovy starosti a Bartošův debakl
NázoryPrázdniny se převalily do druhé poloviny a tak radíme – užívejte. Nejenže v září začnou školní starosti, ještě ke všemu se rozjede volební kampaň. Tak pozor a odpočívejte, dokud je čas.
Prázdniny se převalily do druhé poloviny a tak radíme – užívejte. Nejenže v září začnou školní starosti, ještě ke všemu se rozjede volební kampaň. Tak pozor a odpočívejte, dokud je čas.
Do voleb do Evropského parlamentu zbývá jen týden, a politici se obuli do vrcholné fáze kampaně. Andrej Babiš si užíval s dinosaury, mamutem, medvědem a dětmi na skákacím hradu, a v neděli dal čerstvý sestřih. Petr Fiala dostál své důstojnosti a pouze natočil video, ve kterém vyzval voliče, aby dali hlas občanskému demokratovi Filipu Bendovi. Bratr poslance Bendy je kandidátce Spolu do EP až na osmém místě. No a v dolní komoře parlamentu se poslanci koulují. Boj vypuknul poté, co se zjistilo, že ve sněmovně sněží.
Horkou fázi kampaně do evropských voleb už zahájily všechny partaje, a tak konečně víme, co jejich snahu pohání. Podle volebních hesel je to odvaha. Usednout do lavic evropského parlamentu to chce odvahu… Jinak je vše při starém. Tedy až na to, že kromě výpadů proti opozici, už se navzájem napadají i strany vládní koalice.
Jednání prezidenta a vládních politiků s opozicí o důchodové reformě krachlo. Spory mezi pětikoalicí a dvěma opozičními partajemi ve sněmovně pokračují. Vládní koalice dál kritizuje hnutí ANO a jeho předsedu Babiše, opozice (nejen anoisti), ale i šéf SPD Okamura tvrdí, že „ten, kdo rozděluje společnost a je na štíru s důvěrou, jsou vládní politici. Volby do Evropského parlamentu jsou 7. a 8. června, vybírat se bude jedenadvacet poslanců.
Díky politikům, a teď už i generálům, se nenudíme. Stačí, když promluví buď o svých koaličních partnerech či odpůrcích anebo o anonymních hrozbách. S přibližujícími se volbami to berou hlava nehlava, padni, komu padni. A pomluvy? Ty se šíří i do veřejné správy.
Volební kampaň se plynule změnila z běhu na dlouhou trať ve finiš a některým aktérům už dochází dech. Úměrně tomu přibývá politického neumětelství, nálepku neumětela už dostal kde kdo – jedno jestli oponent z vlastních či opozičních řad. Minimálně v některých případech je to ale velký omyl. Nejedná se o neumětelství, ale o stand-up comedy. To je ten žánr, v němž komici vůbec nic nehrají a jsou sami za sebe.
Dvě parlamentní strany - ODS a SPD, si v sobotu zvolily nové vedení. Tedy nové… Ani Petr Fiala, ani Tomio Okamura neměli protikandidáta, a zvítězili. Fialovi dalo hlas jedenaosmdesát procent volitelů, Okamura získal osmaosmdesát procent hlasů. Odhlédnuto od diametrálně rozdílných názorů obou uskupení, byly jak kongres ODS, tak celorepubliková konference SPD takové pěkné PR akce.
Předsedkyni sněmovny, šéfce TOPO9 Markétě Pekarové Adamové nedá spočinout Miroslav Kalousek, její předchůdce v čele strany. Pokud by založil novou politickou partaj, byla by to podle ní velká chyba. No, jak pro koho.
Jestli je Andrej Babiš bezpečnostní riziko nebo ne, stále není jisté. Politici vládní koalice si sice myslí (a také říkají), že ano. Poslanecká sněmovna, v níž mají ODS, T0P09, KDU-ČSL, STAN a Piráti většinu, ale žádné takové ani podobné usnesení nepřijala.
Ministr Rakušan jezdí na „Debaty bez cenzury“, a pouští si při nich hubu na špacír. Ještě aby cenzuroval sám sebe… V Sokolově to minulý týden pořádně rozjel. Vláda prý jedná o privatizaci ČEZ. Holt „musíme naši politiku (rozuměj Starostů) přitvrdit a důrazně dělat jen to, co je správný“. Chybička se ale vloudí. Zatímco při debatě tvrdil, že současný kabinet privatizaci elektrárenské společnosti stihne, vzápětí na síti X napsal, že vláda nic nepodniká: „Žádné takové kroky neprobíhají“. Rakušan je zkrátka aktivní. A co jeho aktivitu změřit dozimetrem. Pro sichr.
Ministr financí Zbyněk Stanjura zacouval. Zatímco začátkem ledna mluvil o tom, že kabinet už žádné velké reformy nechystá, teď tvrdí, že vláda do konce volebního období velké reformy přinést chce. Ukazuje přitom na opatření, která navrhuje Národní ekonomická rada vlády. Ta připravila rozsáhlý plán nutných ekonomických a společenských změn. Lídři koalice sice na reformy říkají jasné ano, zároveň ale oznamují, že potřebují delší dobu na to, aby se mohli s návrhy NERVu detailněji seznámit. Sliby se slibují, blázni se radují.