Evropská unie podle listu Financial Times (FT) zvažuje, že členským státům zakáže v sítích páté generace (5G) využívat společnosti, které jsou považovány za bezpečnostní riziko, včetně čínské firmy Huawei. Úvahy se objevují v době, kdy v Bruselu rostou obavy, že některé vlády členských zemí v této otázce příliš otálejí,
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu podle sezonně přepočtených údajů zůstala na šesti procentech, kde byla i v únoru a březnu. Ve své zprávě to oznámil unijní statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost byla v Česku a v Polsku, kde shodně činila 2,7 procenta. V ČR tak stoupla z březnové hodnoty 2,6 procenta.
České veřejné finance jsou sice v mizerném stavu, ale v žádném rozvratu. Ani k bankrotu rozhodně nemíříme. Určitě je ale potřeba ten mizerný stav napravovat. Nemělo by se tak však dít zvyšováním daní nebo odvodů. Možná s výjimkou daní z neřestí, jako je alkohol, tabák a hazard, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Národní političtí lídři si začínají uvědomovat dopad Green Dealu na voliče. A zatímco například Německo leká příliv čínských elektromobilů, Francii zase čeká další zhoršení celkového ratingu jejího dluhu.
Evropská sedmadvacítka omezí nákupy vakcín proti covidu-19, které jí dodává společnost Pfizer zhruba o třetinu. Důvodem je neochota některých států platit za nové dodávky vakcíny. Češi mezi rebelanty nepatří.
Evropská komise poprvé v historii přistoupila k návrhu na regulaci médií v členských státech s cílem zajistit a zvýšit nezávislost novinářů a vydavatelů, zajistit transparentnost vlastnictví médií a potřít zneužívání médií vládními strukturami. Po loňském září, kdy komise návrh nazvaný monumentálně „Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků" zveřejnila, ale po první vlně kritických reakcí včetně té z české Unie vydavatelů nastalo ticho. Nejspíše ovšem ticho před bouří.
Evropské akcie zažily nejhorší den za dva měsíce, k jejich poklesu přispěla nejistota ohledně rozhovorů o zvýšení dluhového stropu Spojených států. Uvedla to agentura Reuters.
Příjmy Ruska z vývozu ropy se v březnu a dubnu zotavily z úrovní z ledna a února a dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu loňského roku. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA). Očekává se přitom, že Moskva bude schopna příjmy z prodeje ropy dál zvyšovat, uvedla CNBC.
Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní energii nebo v produkci biofarmak. „Plichta“ je to pak mezi oběma zeměmi v rozvoji umělé inteligence, ve výrobě polovodičů nebo v hi-tech průmyslové výrobě. Jistý internetový vtipálek pak ke grafu přidělal Evropu. S tím, že dominuje ve jediné sféře – v regulacích.
Po nadšení z možnosti “znovu nabýt svobodu” vystoupením z EU přišlo vystřízlivění. Jako neúspěch hodnotí brexit většina Britů, vyplývá z aktuálního průzkumu společnost YouGov.
Provozovatel sociální sítě Facebook, společnost Meta Platforms, dostal v EU rekordní pokutu ve výši 1,2 miliardy eur (asi 28 miliard korun). Důvodem je podle evropských regulačních orgánů porušení práv spotřebitelů na ochranu soukromých údajů, které Meta přenáší z EU na servery ve Spojených státech. Podle Bruselu tak Meta nedokázala ochránit data před americkými bezpečnostními službami, uvedla agentura Bloomberg. Firma se odvolá.
Objem obchodů s kryptoměnami v tuzemských směnárnách v červnu 📉 klesl proti předchozímu měsíci o víc než čtvrtinu na 865 milionů korun. Za celý půlrok Češi prodali a nakoupili kryptoměny za 7,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací směnáren.
Na astrofyziku, pozorování Slunce až po planetologii se zaměřují nové mise, na jejichž návrzích se podílejí čeští vědci a inženýři. Do nové výzvy Evropské kosmické agentury (ESA) nyní přihlásili 1️⃣1️⃣ návrhů. Česká účast se týká jak středně velkých, tak rychlých a malých vědeckých misí. Mise zahrnují výzkum Slunce, Venuše a Měsíce, informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Průmyslová výroba v Německu se v květnu proti dubnu zvýšila o 1️⃣,2️⃣ procenta. Překonala tak odhady analytiků, kteří čekali další mírný pokles. Výroba stoupla nečekaně i v meziročním srovnání, a to o jedno procento. V dubnu se meziročně o 2,1 procenta snížila. Informuje o tom web německého statistického úřadu.
Slovensko ❌ nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
Přibližně 9️⃣5️⃣ procent rozesílané elektronické pošty v Česku je spam. Podíl nevyžádané pošty se v posledním roce nezměnil. Jen pět procent e-mailového provozu tvoří autoři legitimních soukromých nebo obchodních zpráv. Kvůli lavině nežádoucích zpráv jsou poskytovatelé e-mailových služeb stále přísnější, a i legitimní firemní komunikace často končí v koši. Uvedla to společnost Mailkit, která se rozesíláním marketingových sdělení zabývá.
Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další 👨 experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky.
Páteční masivní výpadek ⚡ elektrické energie v části Česka způsobil gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun. Restauracím, kavárnám a hospodám vznikly ztráty kvůli vyhozenému jídlu či zrušeným rezervacím. Podnikatelské organizace proto žádají ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) o návrh kompenzačních opatření.
Výrobce 🚌 autobusů Iveco Czech Republic vloni výrazně zvýšil zisk po zdanění na 2,439 miliardy korun. Rok předtím měl zisk 1,580 miliardy korun. Je to druhý nejlepší výsledek v historii společnosti, vyšší byl jen v roce 2019. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně vzrostly téměř o šest procent na 23,439 miliardy korun, tržby za prodej zboží se snížily o šest procent na 8,225 miliardy korun.
Stavební výroba v Česku v květnu meziročně 📈 vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků k růstu zčásti přispěla nízká srovnávací základna. Meziměsíčně byla letos v květnu stavební produkce vyšší o 2,3 procenta.
Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 13,3 miliardy korun, který byl meziročně o 2️⃣,1️⃣ miliardy korun vyšší. Vývoj příznivě ovlivnil zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly. Celkově export z Česka meziročně vzrostl o dvě procenta na 389,8 miliardy korun, import se v květnu zvýšil o 1,5 procenta na 376,5 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).