Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína - informace o tématu

Čínský lockdown

Ustupuje prezident Si Ťin-pching protestujícím? Čína po třech letech uvolňuje protipandemická opatření

V Číně v posledích týdnech sílila nespokojenost s řešením pandemie koronaviru, která v poslední době páchala více škody než užitku. Na majetku, životech i v byznysu.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ve věku 96 let 30. listopadu 2022 zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. V roce 1994 se v Pekingu setkal i s tehdejším českým premiérem Václavem Klausem.

Zemřel Ťiang Ce-min, klíčový strůjce čínského vítězství v éře pokročilé globalizace. Dokázal si naklonit i Spojené státy

V Šanghaji ve věku 96 let zemřel Ťiang Ce-min, čínský prezident v letech 1993 až 2003 a generální tajemník čínské komunistické strany z let 1989 až 2002. Ťiang Ce-min vstupuje do dějin nejen Číny coby klíčový strůjce jejího mocného ekonomického vzestupu, který proměnil celý svět. Stěžejním triumfem jeho politické kariéry je nasměrování Číny ke vstupu do Světové obchodní organizace a jeho dotažení roku 2001.

Přečíst článek
Násilné protesty v Číně pokračují. A aktivita průmyslu prudce padá

Násilné protesty v Číně pokračují. A aktivita průmyslu prudce padá

Ve městě Kuang-čou v jižní Číně znovu po dvou týdnech propukly násilné protesty proti tvrdým vládním proticovidovým opatřením. Videa, která po ověření jejich pravosti zveřejnila agentura Reuters nebo Bloomberg, ukazují, jak policie střílí na skupinu demonstrantů něčím, co vypadá jako slzný plyn.

Přečíst článek
Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Maďaři nemají dost benzínu. Orbán kapituluje před zákonem trhu

Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje. To může těšit české motoristy, ne však ty maďarské – těm pohonné hmoty kvůli včerejšímu omezení stropů zdraží, komentuje dění na trzích na prahu nového týdne ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Víkendové protesty přístup Číny k zero covid politice nezmění.

Covidové uzavírky v Číně jen tak neskončí, mohutným protestům navzdory

Přísná opatření proti covidu-19, která čínské úřady nařizují hned při výskytu několika prvních případů nákazy, ochromují čínskou ekonomiku. V posledních měsících také vyvolávaly opakované stížnosti na úřady, kterým se nedařilo spolehlivě zajišťovat potraviny a další nezbytnosti lidem uvrženým do plošné karantény. O víkendu v různých částech země propukly mohutné protesty kvůli protiepidemickým opatřením. V mnoha městech demonstrace pokračovaly do dnešního rána.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Wall Street, ilustrační foto

Týden tradera: Santa Claus rallye na obzoru

Býci zatím na trzích převládají, trh tak pomalu směřuje k mírné „Santa Claus rallye“. Příchozí data z ekonomiky potvrzují trend zpomalení americké ekonomiky a naznačují možnost, že ty největší úrokové skoky máme za sebou. V tomto směru jsme také byli svědky i dlouho nevídanému růstu podpor v nezaměstnanosti v USA. Utažený trh práce (stejně jako u nás v ČR, což je jednoznačně překážka výrazného zpomalení inflace) je třeba „odšpuntovat“.

Přečíst článek
Továrna Foxconn v Číně

V továrně na iPhony v Číně propukly nové nepokoje

Čínské úřady ve středu zavedly další opatření, aby omezily rychlý nárůst případů onemocnění covid-19 a zvýšily tak obavy investorů o ekonomiku. V největší továrně na výrobu chytrých telefonů od společnosti Apple na světě propukly nové nepokoje, které podle agentury Reuters poukazují na sociální a finanční dopady těchto omezení.

Přečíst článek
Birkin kabelky

Luxus už zase frčí, přibylo mladých zákazníků. Obavy z recese je netrápí

Celosvětové výdaje na luxusní zboží zažívají rekordní růst. Odvětví těží z oživení poptávky po koronavirové krizi a z rostoucího zájmu ze strany mladých spotřebitelů. Globální tržby z prodeje luxusního zboží by se tak letos mohly zvýšil o 22 procent na 353 miliard eur (zhruba 8,6 bilionu Kč), vyplývá ze studie poradenské společnosti Bain. Loni tržby činily 290 miliard eur, uvedla agentura AP.

Přečíst článek
Čína - ilustrační foto

David Havrlant z J&T: Konec globalizace. Kdo bude novým vítězem i poraženým?

Proces deglobalizace se započal již před nástupem covidu, světová pandemie jej nicméně významně urychlila. Nyní se tento vývoj překlápí do fáze fragmentace, která přinese nové výzvy a příležitosti, tím pádem nové vítěze a poražené. Odezněla doba, kdy jednotícím pojítkem byla podpora globální prosperity. Do popředí se dere čas ideologií, kterým je možné ekonomický blahobyt obětovat. Současná světová vlna inflace je symptomem hlubších změn a zvyšování sazeb v USA jen jedním z faktorů v celkovém napětí na finančních trzích, míní ekonom J&T Banky David Havrlant.

Přečíst článek
Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína

Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína

Londýnská burza přišla o titul největšího evropského akciového trhu ve prospěch Paříže. Zatímco britská aktiva tíži obavy z hospodářského růstu, čínské uvolnění tvrdých proticovidových pravidel posiluje akcie francouzských výrobců luxusního zboží, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Tokyo, ilustrační foto

Asie nezvládá nápor turistů. Přestože jich dojel jen zlomek toho, co před pandemií

Až na Čínu je turistům již otevřena celá Asie, ale návrat na předpandemické úrovně potrvá některým zemím i několik let. Například Japonsku. Přestože do země vycházejícího slunce dorazil zatím jen zlomek předcovidového počtu turistů, tamní sektor cestovního ruchu kolabuje, například v pohostinství zoufale chybí pracovníci.

Přečíst článek

News box

Kanadský premiér Mark Carney se dnes v Bílém domě poprvé 🤝 setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten ještě před schůzkou tvrdě napadl Kanadu na sociální síti a po boku Carneyho před novináři pak označil společnou hranici obou zemí za umělou linii. Carney vzápětí uvedl, že Kanada není a nikdy nebude na prodej.

Spojené státy podle prezidenta Donalda Trumpa okamžitě  zastaví údery proti húsijským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu, píše agentura AP.
Spojené státy podle prezidenta Donalda Trumpa okamžitě  zastaví údery proti húsijským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu, píše agentura AP.
Americký dolar je pod  tlakem, investoři netrpělivě čekají, kdy a jak začnou Spojené státy uzavírat obchodní dohody s jinými zeměmi. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácí kolem 17:45 ˛středoevropského letního času 0,3 procenta na 99,3 bodu.
Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 1️⃣8️⃣1️⃣​​​​​​​ milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun), který v pondělí schválilo americké ministerstvo zahraničí, se týká kryptografických zařízení a rádií. Radiostanice jsou určeny do vojenské techniky k zabezpečení spojení jednotek české armády, sdělilo ministerstvo obrany.
Americký hračkářský gigant Mattel 📈 zvýší ceny některých svých produktů ve Spojených státech, aby tak kompenzoval nárůst nákladů spojený se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Firma o tom podle agentury AP informovala v rámci prezentace svých čtvrtletních výsledků.
Británie a Indie uzavřely po třech letech vyjednávání rozsáhlou 🤝 dohodu o volném obchodu. Britům usnadní mimo jiné vývoz whisky, ginu a automobilů do jejich bývalé kolonie a Indům sníží poplatky za vývoz oděvů a obuvi do ostrovní země. S odkazem na dnešní sdělení britské vlády o tom informuje zpravodajský web BBC.
Novými generálními řediteli skupiny PPF se stanou od července finanční ředitelka 👩 Kateřina Jirásková a ředitel pro investice Didier Stoessel. Jiří Šmejc skončí jako generální ředitel skupiny PPF v červnu, kdy mu vyprší jeho tříletý mandát domluvený v roce 2022. 
Obchodní deficit Spojených států se v březnu zvýšil o 1️⃣4️⃣ procent na rekordních 140,5 miliardy dolarů (zhruba 3,1 bilionu korun). Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Firmy totiž zvýšily nákupy zahraničního zboží před avizovaným zavedením nových cel na dovoz do USA, uvedla agentura Reuters.
Prodej nových osobních aut v Česku za první čtyři měsíce letošního roku meziročně 📈 vzrostl o 4,9 procenta na 80 912 vozů. U lehkých užitkových a nákladních aut, autobusů i motocyklů odbyt naopak klesl, uvedl Svaz dovozců automobilů (SDA). V samotném dubnu se registrace nových osobních automobilů meziročně zvýšily o 8,6 procenta po nárůstu o 19,3 procenta v březnu.
Doporučujeme