Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šesti největším bankám v Česku letos stoupl čistý zisk o pětinu

Šesti největším bankám v Česku letos stoupl čistý zisk o pětinu
iStock
 ČTK

Šestice největších tuzemských bank vydělala v prvním čtvrtletí 2024 celkem 17,9 miliardy korun. O rok dříve to bylo 14,8 miliardy korun, nárůst je tak více než pětinový. Vyplývá to z výsledků bank. Za růstem zisku už podle analytiků nejsou úrokové výnosy, ale vyšší příjmy z poplatků a provizí.

Reklama

„Vzhledem k vývoji sazeb už banky nedokázaly generovat nárůst čistých úrokových výnosů. K dobrému výsledku přispěly vyšší výnosy z poplatků a provizí,” řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Finanční domy podle něj dokázaly držet náklady na uzdě, což se na hospodaření taktéž pozitivně podepsalo. Aby do budoucna zisky opět rostly, musí se zlepšit úvěrová aktivita, dodal.

„Banky mají za sebou výborné čtvrtletí. Jejich ziskovost rostla díky většímu zájmu o investiční produkty, ze kterých banky získávaly poplatky,” uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. U ČSOB podle něj podstatnou část ziskovosti tvořila pozitivní marže z depozit, zatímco u Monety to bylo přecenění úvěrů. Z oživení na úvěrovém trhu nejvíce těžila Česká spořitelna. Té růst úvěrového portfolia podpořily akvizice z loňského roku, kdy banka přebrala klienty Sberbank a Hello Bank. Úvěrové portfolio velmi rostlo i ČSOB, zatímco o něco méně se v růstu úvěrů dařilo Komerční bance, podotkl.

Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard Kč. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce vládě navrhnout zkrácení její účinnosti, aby se v příštím roce už neuplatňovala.

Objem poskytnutých hypoték v dubnu zrychlil, úroky jsou nejnižší za dva roky

Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Přečíst článek

Debata o sektorové dani

Cverna očekává, že ani letos nebude windfall tax pro banky významný problém. Připomněl ale, že v posledních týdnech začala debata o zavedení sektorové daně na banky. Případné zavedení této daně je podle něj pro banky horší než windfall tax, která se dala obejít více způsoby.

„Navíc tato daň postihne už ze svého principu více bank a způsobí větší škody v čistých ziscích v celém bankovním sektoru než daň z neočekávaných zisků. Zatím není známa konkrétní podoba této daně, avšak pro banky je alarmující, že na části vládní koalice existuje vůle k zavedení této daně,” podotkl.

České spořitelně vzrostl letos čistý zisk o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun, ČSOB o 14 procent na 4,1 miliardy, Raiffeisenbank o 62 procent na 1,4 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o deset procent na 2,6 miliardy korun a Monetě Money Bank o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Naopak Komerční bance čistý zisk klesl o 21,3 procenta na 2,8 miliardy korun.

Guvernér České národní banky Aleš Michl

Stanislav Šulc: Michl to dělá dobře. Rostoucí inflace je toho signálem

Inflace se vrací. Tedy přesněji: růst inflace se vrací. Nikoli neočekávaně, nicméně dříve, než se předpokládalo, a možná s trochu vyšší razancí, než se očekávalo. I tak se ukazují dvě věci. Jednak to, že Česká národní banka nejspíš sazby v dalších měsících již zvyšovat nebude. Zároveň se potvrzuje správnost její politiky. Ukazuje se, že Říp je opravdu správnější než Matterhorn.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Banka UBS

Krize zažehnána. UBS je od převzetí svého konkurenta Credit Suisse poprvé v zisku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme