Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zprávy z firem

Průčelí pobočky americké First Republic Bank v Los Angeles

I přes pomoc Fedu se propadly akcie dalších amerických bank až o desítky procent

I přes nedělní zásah amerického Fedu a pomoc klientům z krachujících Silicon Valley Bank a Signature Bank v pondělí ráno newyorského času až o desítky procent klesly akcie dalších bank ve Spojených státech. Největší propad zaznamenaly Western Alliance Bancorp. a First Republic Bank, uvedl server CNBC.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ropná rafinérie

Rekordní rok pro Saudi Aramco, společnost loni zvýšila čistý zisk na 161,1 miliardy dolarů

Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, loni zvýšila čistý zisk o 46 procent na rekordních 161,1 miliardy dolarů (3,6 bilionu korun). Přispěly k tomu vyšší ceny energií, nárůst prodaných objemů a lepší marže u rafinovaných produktů. Firma o tom informovala ve výsledcích hospodaření. Jedná se o nejvyšší roční zisk, který kdy vykázala nějaká ropná a plynárenská společnost, a zisk je téměř trojnásobný v porovnání s loňským ziskem energetické firmy ExxonMobil, která je největším producentem ropy v USA. Rekordní zisky za loňský rok v únoru dále oznámily konkurenční podniky BP, Shell, již zmíněný Exxon Mobil či Chevron.

Přečíst článek
Policisté opouštějí krachující Silicon Valley Bank v Santa Clara v americké Kalifornii, pátek 10. března 2023

Krach SVB se šíří do světa. Do insolvence míří její britská pobočka, dvě stě start-upů žádá Downing Street, aby zasáhla, jinak padnou

Důsledky největšího bankovního krachu od dob finanční krize v podobě bankrotu Silicon Valley Bank se šíří do světa. Britská pobočka banky míří podle agentury Bloomberg do insolvence a téměř dvě stě technologických firem a start-upů žádá tamní vládu, aby zasáhla, jinak jako klienti SVB zkrachují také, uvedl Bloomberg.

Přečíst článek
Máte jen pár vteřin. Když nezaujmete, nevyděláte, říká manažerka přes offline reklamu

Máte jen pár vteřin. Když nezaujmete, nevyděláte, říká manažerka přes offline reklamu

Dana Běloušková, která je členkou finálové poroty soutěže Visa Czech Top Shop, působí dvacet let v agentuře POS Media, která se zabývá reklamou a marketingem na prodejnách. Za tu dobu se obor offline reklamy hodně změnil. O její profesní cestě, trendech v POS reklamě i o tom, jak vidí budoucnost tohoto marketingového odvětví si povídala s Tomášem Hájkem z portálu mistoprodeje.cz.

Přečíst článek
Zuckerbergova Meta chystá vlastní obdobu Twitteru.

Chaos ve Twitteru přiměl Zuckerbergovu Metu vytvořit mu konkurenci

Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram uvažuje o spuštění vlastní obdoby Twitteru, který se ocitá v problémech pod novým šéfem Elonem Muskem. Společnost Meta sdělila médiím, že interní diskuse se týkají "decentralizované" platformy "pro sdílení textových zpráv". Kdy by firma mohla novou službu představit, nebylo jasné.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

DAKO-CZ chce v Indii využít boomu na železnici

Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla DAKO-CZ rozvíjí své aktivity na indickém trhu. Velký potenciál pro růst byznysu české společnosti vidí v indické železnici. Firma vyslala do Indie svoji obchodní manažerku v rámci podnikatelské mise pořádané Svazem průmyslu a dopravy ČR, která se vrátila se slibnými kontakty.

Přečíst článek
Škoda Auto převezme v rámci koncernu Volkswagen do roku 2027 zodpovědnost za vývoj kompletní motorové řady EA 211.

Škodovka převezme od VW výrobu motorů odsouzených k zániku

Automobilka Škoda Auto převezme v rámci koncernu Volkswagen do roku 2027 zodpovědnost za vývoj kompletní motorové řady EA 211. K atmosférickým benzínovým agregátům MPI tak přibere i vývoj přeplňovaných motorů TSI o objemu do 1,5 litru. Do oddělení technického vývoje kvůli tomu přijme přes 100 kvalifikovaných pracovníků. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Na informaci upozornil deník Právo, podle něhož se chce koncern VW soustředit na vývoj elektromobilů a potřebuje si na to vytvořit prostor.

Přečíst článek
Ve funkci generálního ředitele společnost Patria Finance, která je součástí skupiny ČSOB, po pěti letech končí Tomáš Jaroš a stane se výkonným ředitelem nového útvaru Strategie & lidské zdroje ve skupině ČSOB.

Tomáš Jaroš končí ve funkci šéfa Patria Finance, bude výkonným ředitelem pro lidské zdroje ve skupině ČSOB

Ve funkci generálního ředitele společnosti Patria Finance, která je součástí skupiny ČSOB, po pěti letech končí Tomáš Jaroš a stane se výkonným ředitelem nového útvaru Strategie & lidské zdroje ve skupině ČSOB. Nový šéf Patrie Finance bude oznámen do konce dubna, uvedla ČSOB.

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V lednu zklamal

Lukáš Kovanda: Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V lednu zklamal

Tuzemský průmysl nakročil do nového roku zle. Průmyslová produkce se meziročně propadla, a to poprvé od loňského dubna. Propad činí 1,4 procenta. Meziměsíčně je pád rovněž nečekaně silný, o 2,7 procenta, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
K televizoru můžete získat i přenosný projektor jako bonus

Samsung spouští předobjednávky nových Neo QLED a OLED televizorů. Přenosný projektor nabízí jako bonus

Samsung přichází s mimořádnou prodejní akcí. Každý, kdo si do neděle 9. dubna 2023 předobjedná vybrané letošní modely televizorů Neo QLED a OLED, získá speciální bonus, a to přenosný projektor The Freestyle v hodnotě 19 990 korun. Akce se vztahuje na všechny modely Neo QLED 8K, Neo QLED 4K a OLED modelových řad 2023 od úhlopříčky 55“ výše.

Přečíst článek

David Ondráčka: Česká pošta na hraně insolvence

Česká pošta je na hraně insolvence, spadne do ní na konci roku, za loňský rok má ztrátu 1.5 miliardy, oznámil nám to ministr vnitra Rakušan (STAN). To by měla být zpráva dne a hlavní titulky médií. Mělo by to být velké politické téma, mimořádné jednání vlády, hledat se řešení. Ale nic se neděje a zdá se, že to vlastně nikoho moc nezajímá. Lidi mávnou rukou, přidají vtípek, že rádi chodí na poštu, protože tam nejsou jen do počtu. Ale jde o čtvrtého největšího firemního zaměstnavatele v zemi, kvalitu veřejné služby a miliardy ze státního rozpočtu, připomíná ve svém komentáři pro Newstream David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International.

Přečíst článek

News box

Německo ☝️ zvažuje, že by koupilo menšinový podíl ve francouzsko-německém výrobci tanků KNDS, aby si zachovalo vliv ve firmě po plánovaném uvedení společnosti na burzu v letošním roce. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. KNDS vyrábí tanky Leopard.
Spojené státy plánují na Filipínách nasadit další 🚀 raketové systémy, které mají podle Washingtonu pomoci odradit Čínu od agresivního a nelegálního jednání v Jihočínském moři. Rozmisťování amerických zbraní odsuzuje Peking, který v tom vidí ohrožování stability v regionu, napsala dnes agentura AP.
Slovensku a Maďarsku  nehrozí v krátkodobém horizontu nedostatek ropy, neboť mají nouzové zásoby na 90 dní. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí Evropské komise v souvislosti s pozastavenou přepravou ruské suroviny ropovodem Družba přes Ukrajinu. Provoz ropovodu je od konce ledna zastaven v důsledku rozsáhlých ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Spojené státy a Írán při dnešním jednání v Ženevě dosáhly 🤝 shody na hlavních principech, řekl podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Neznamená to, že dohoda bude hotova brzy, ale otevřela se k ní cesta je, míní. Diplomaté obou států nepřímo vyjednávali hlavně o íránském jaderném programu.
Rusko 📈 zesílilo hybridní válečné aktivity a projevilo větší ochotu riskovat na území Švédska a jeho okolí, uvedl dnes podle agentury AFP šéf švédské vojenské rozvědky, generálporučík Thomas Nilsson. Rusko představuje pro Švédsko hlavní hrozbu, která se pravděpodobně do roku 2030 ještě zvýší.
Sněmovna podle stanoviska mandátového a imunitního výboru asi  nevydá premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v dotačním případu Čapí hnízdo. Výbor dnes podle informací nedoporučil plénu ani vydání předsedy SPD a Sněmovny Tomia Okamury k stíhání v kauze předvolebních plakátů hnutí.
Česko se podle opozičních členů sněmovního zahraničního výboru profiluje nejednoznačně, když vysílá šéfa diplomacie Petra Macinku (Motoristé) na první zasedání Rady míru Donalda Trumpa ve Spojených státech v roli pozorovatele. Exministr zahraničí 👨 Jan Lipavský (za ODS) soudí, že tak země vypadá jako chudý příbuzný, který nechce platit vstupenku, ale na kino se rád podívá.
Důvěra investorů v německou ekonomiku v únoru nečekaně 📉 klesla. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil hospodářský institut ZEW. Jeho index důvěry se snížil na 58,3 bodu z lednové hodnoty 59,6 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu se zvýší, a to na 65 bodů.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v lednu 📈 stoupla meziměsíčně o 1,44 procentního bodu na 7,87 procenta. Po prosincové hodnotě, která byla nejnižší za poslední tři roky, se sazby v lednu vrátily na úroveň blízkou hodnotám z první poloviny roku 2025. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.
Ve věku 84 let dnes ✝️ zemřel americký černošský baptistický pastor a bojovník za občanská práva Jesse Jackson, oznámila podle stanice NBC News jeho rodina. Jackson se v 80. letech dvakrát neúspěšně ucházel o kandidaturu na prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu.
Doporučujeme