Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Češi letos stihli vyrobit už více než milion automobilů, roste podíl elektrických vozidel

Výroba automobilů Škoda v Mladé Boleslavi
ČTK
 ČTK

Výroba osobních aut v Česku za devět měsíců letošního roku vzrostla o 11,5 procenta na 1,018 milionu. Milionová hranice tak padla o měsíc dříve než loni. Na zahraniční trhy mířilo celkem 939 716 osobních aut, tedy přes 92 procent produkce. Export tak v meziročním srovnání vzrostl o 10,7 procenta a tuzemský prodej stoupl o více než pětinu.

Reklama

Elektrických vozidel bylo v daném období vyrobeno 134 324 a jejich podíl na tuzemské produkci automobilů narostl na 13,2 procenta. Celkem bylo vyrobeno 97 992 elektromobilů a 36 332 plug-in hybridů.

„Navzdory zářijovým výpadkům ve výrobě u kolínské Toyota Motor Manufacturing i Škoda Auto v Kvasinách a částečně Mladé Boleslavi, které byly zapříčiněny sérií živelných událostí u dodavatelů, bylo v prvních devíti měsících v tuzemském autoprůmyslu vyrobeno přes milion osobních vozidel. Překročení tohoto významného milníku o měsíc dříve, než tomu bylo v minulém roce je jasným potvrzením vitality českého autoprůmyslu, a jeho návratu k předkrizové výkonnosti,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Škoda Enyaq IV

Kolik stojí ojetý elektromobil? V průměru přes milion

Průměrná cena ojetých elektromobilů v Česku již druhý rok stagnuje na 1,1 milionu korun. To je 3,5 krát více, než je průměrná cena ojetých aut na českém trhu. Ojeté vozy s hybridním pohonem stojí v průměru 977 tisíc korun. Vyplývá to ze statistik portálu TipCars.

Přečíst článek

Největší domácí automobilka Škoda Auto vyrobila v lednu až září ve svých tuzemských závodech 633 995 osobních automobilů, což je nárůst o 23,5 procenta. V září zaznamenala automobilka pokles o 5,5 procenta, způsobený týdenní odstávkou závodu v Kvasinách a částečným omezením výroby v Mladé Boleslavi. Ty byly zapříčiněny výpadkem subdodavatele ozubených koleček motoru ve Slovinsku, jehož výrobu postihly záplavy. Elektrických vozů vyrobila Škoda Auto 80 663 kusů.

Nošovický Hyundai zvýšil výrobu o 4,7 procenta na 254 300 vozidel. Z toho mělo 31 988 aut čistě elektrický a 21 673 vozů plug-in hybridní pohon. Představovaly 21 procent produkce. V kolínské Toyotě zaznamenali meziročně nižší produkční hodnoty, způsobené odstávkami, a to včetně poslední zářijové kvůli požáru dodavatele plastových dílů Novares. Automobilka vyrobila 129 638 automobilů, tedy o 17,3 procenta meziročně méně. Téměř polovinu produkce představovaly hybridní vozy.

Garáže to neunesou. Elektromobilita a stále větší auta trápí hasiče i majitele budov

Garáže to neunesou. Elektromobilita a stále větší auta trápí hasiče i majitele budov

Stoupající počty elektromobilů a tlak Evropské unie na přechod od spalovacích motorů k autům s nulovými emisemi staví před ožehavý problém nejen záchranné složky kvůli případnému hašení hořících baterií v garážích, ale také developery a majitele parkovacích domů či nemovitostí s podzemním parkováním.

Přečíst článek

Meziroční pokles výroby o 5,5 procenta na 3648 vozidel zaznamenali výrobci autobusů. Ve vysokomýtském Iveco CR bylo vyrobeno 3406 autobusů, tedy o dvě procenta méně než v loňském roce, SOR Libchavy snížil produkci o 35,5 procenta na 229 autobusů.

Společnost Tatra Trucks, která je mezi členy Sdružení automobilového průmyslu jediným výrobcem nákladních vozidel, vyrobila za tři čtvrtiny tohoto roku 959 vozidel, tedy o 52 kusů více než ve stejném období loňského roku.

Výrobce Jawa v prvních devíti měsících roku vyrobil 567 motocyklů, tedy o 60 procent méně než v minulém roce.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme