Americká společnost OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChaGPT, zkoumá možnost výroby vlastních čipů pro umělou inteligenci (AI). Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s plány podniku. OpenAI podle nich v této souvislosti dokonce začala zvažovat převzetí některé čipové firmy.
Nejméně 20 milionů vozů automobilky General Motors je vybaveno vadnými airbagy a měly by být svolány ke kontrole, než se zraní nebo zabije více lidí. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Celkem může být vadných až 52 milionů airbagů, které použily také jiné automobilky.
Součástí dohody státu o koupi provozovatele plynovodů NET4GAS Holdings je spolu se zaplacením kupní ceny až pět miliard korun také závazek poslat do firmy do konce března příštího roku ještě 2,9 miliardy korun.
Televizní skupina Nova počítá ve své obchodní politice pro rok 2024 se zvýšením ceny za reklamní prostor v průměru o 18 procent, uvedl server Mediaguru, kterému to potvrdil obchodní ředitel skupiny Jan Ulrych. Dvouciferný růst ceny pro příští rok naznačil dřív také Vladimír Pořízek, obchodní ředitel zastupitelství Media Club, které patří televizní skupině Prima.
Ruská ropná společnost Lukoil půjčí ázerbájdžánské státní energetické společnosti SOCAR 1,5 miliardy dolarů (34,8 miliardy korun). Ta v rámci širší dohody začne znovu ve své rafinerii SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) na tureckém území opět zpracovávat ruskou ropu, uvedla agentura Reuters. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.
Vietnamskému výrobci elektromobilů VinFast vzrostly ve třetím čtvrtletí tržby o 159 procent na 343 milionů dolarů (osm miliard korun) díky růstu prodeje aut. Společnost však prohloubila ztrátu o 34 procent na 623 milionů dolarů.
Trh předplatitelských streamovacích služeb, jako jsou například Spotify nebo YouTube, které umožňují uživatelům on-line poslech hudby, meziročně vzrostl. Podle Ochranného svazu autorského předplatitelské streamovací služby loni navýšily příjmy zhruba o 70 milionů korun na 178 milionů korun, což představuje proti předchozímu roku nárůst o 63 procent.
Digitalizace, nové obchodní strategie, využití dat, inovací a umělé inteligence i další trendy ve světě retailu. To jsou témata, která rozeberou profesionálové z oboru na POPAI DAY 2023. Již patnáctý ročník oborové konference proběhne 23. listopadu 2023 v prostorách kongresového centra O2 universum. Newstream je mediálním partnerem akce.
Německo musí urychlit výstavbu infrastruktury pro dovoz plynu, aby se vyhnulo omezení dodávek. Týdeníku WirtschaftsWoche to podle agentury Reuters řekl Markus Krebber, generální ředitel největší energetické společnosti v zemi RWE. Dodal, že riziko prudkého růstu cen energií nebylo zcela zažehnáno. Plyn pro evropský trh zatím dnes zlevňuje.
Akcie Alstomu se podle údajů pařížské burzy LSEG propadly o 35 procent. Děje se tak v reakci na přiznání firmy, že má potíže s cash flow. Francouzský výrobce vlaků snížením odhadu svých hotovostních toků de facto přiznal zhoršené finanční zdraví. Má ale jít jen o dočasný stav.
Francouzský maloobchodní řetězec Casino uzavřel konečnou dohodu o restrukturalizaci dluhu s věřiteli vedenými českým investorem Danielem Křetínským. Dohoda má zabránit bankrotu firmy. Obchodování s akciemi Casina, které bylo ve středu na žádost firmy na jeden den pozastaveno, se dnes obnoví.
Pražská burza před prodlouženým velikonočním víkendem smazala část středečních zisků. Klesla po dvou předchozích růstech. Index PX se dnes 📉 snížil o 0,68 procenta na 2535,64 bodu. Pokles akcií bank převážil nad růstem cenných papírů energetické společnosti ČEZ a zbrojařské Colt CZ.
Výdaje na sport obecně rostou, nicméně třetina Čechů za něj utrácí 📉 méně. Vyplývá to z výsledků dnes zveřejněného průzkumu MultiSport Index, kterého se na přelomu loňského listopadu a prosince zúčastnila tisícovka respondentů. Mezi hlavními překážkami, proč lidé nesportují, jsou čas a vůle. Přibývá ale i těch, kteří jako nejvýznamnější bariéru vnímají finance.
Ministr zahraničních věcí 👨 Petr Macinka (Motoristé) sdělil, že jeho názor ohledně zastoupení Česka na letním summitu NATO v turecké Ankaře je dlouhodobě známý. Účast představitele opozice vládě nedoporučím, uvedl s odkazem na prezidenta Petra Pavla. Reagoval tak na dnešní informace Deníku N, podle kterého hlava státu stále předpokládá, že se summitu zúčastní.
Energetický a průmyslový holding podnikatele 👨 Daniela Křetínského loni vykázal provozní zisk (EBITDA) 3,7 miliardy eur (v přepočtu zhruba 90,7 miliardy korun). Meziročně si tak polepšil z předloňských 2,6 miliardy eur (přes 63,7 miliardy korun). Do hospodaření skupiny se promítla nová akvizice společnosti Slovenské elektrárne, uzavření dohody s TotalEnergies SE o vytvoření společné skupiny nebo výstavba nových zdrojů.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 2️⃣0️⃣ policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal dnes Denik.cz. Obviněným hrozí podle něj až několikaleté tresty.
Prezident 👨 Petr Pavel stále předpokládá, že se zúčastní letního summitu NATO v turecké Ankaře. Chce se kvůli tomu sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Deníku N to řekl prezidentův mluvčí Vít Kolář. Babiš v polovině března řekl, že by měl na summit jet on a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to tento týden nabídla majitelům pozemků, který je 4️⃣5️⃣. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení.
Sedmapadesátiletého muže, který minulý týden hodil 🔥 zápalné lahve na Ruský dům v Praze 6, obvinili policisté z obecného ohrožení, hrozí mu až osm let vězení. Soud ho poslal do vazby. Policie to dnes uvedla na síti X. Už dříve kriminalisté informovali, že se cizinec k útoku sám přihlásil.
Berlínský primátor 👨 Kai Wegner navštíví příští týden Prahu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala radnice německého hlavního města, které je zároveň jednou ze spolkových zemí. Wegner se setká s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. Po Praze navštíví také Varšavu.
Vláda kvůli současným vysokým cenám pohonných hmot zastropuje marže distributorů paliv, současně s tím sníží i spotřební daň na naftu. Stát bude také denně určovat maximální cenu paliv. Na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu to řekl premiér 👴 Andrej Babiš (ANO).