Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Moneta Money Bank meziročně zvýšila zisk o 5,8 procenta

Moneta Money Bank
ČTK
 ČTK

Čistý zisk Moneta Money Bank letos v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Výsledek je v souladu s očekáváním banky a byl ovlivněn především dobrým provozním ziskem a nižšími provozními náklady.

Reklama

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 9,6 procenta na 3,1 miliardy korun a provozní náklady klesly o 3,8 procenta na 1,5 miliardy korun. Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze, největším akcionářem je finanční skupina PPF.

Čistý úrokový výnos v období od ledna do března meziročně vzrostl o 2,2 procenta na 2,1 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí byl vyšší o 20,1 procenta, dosáhl 740 milionů korun. Podle banky vzrostl zejména díky vyšším provizím z prodeje produktů třetích stran, kde výnos z poplatků z investičních fondů činil 145 milionů korun a výnos z pojištění dosáhl 322 milionů korun. V porovnání s prvním čtvrtletím 2023 stoupl výnos z poplatků z investičních fondů na dvojnásobek a výnos z pojištění zhruba o 14 procent.

„Vynikající výsledek výnosů z investičních produktů byl dosažen díky vyšší poptávce po těchto produktech. Střadatelé a investoři totiž přesouvají své prostředky ze spořicích účtů, kde dochází k všeobecnému poklesu úrokových sazeb v návaznosti na snížení klíčových sazeb Českou národní bankou,“ uvedla Moneta.

Ukrajinský voják

Slováci mohutně vybírají peníze pro Ukrajinu. Chystají se na nákup munice

Slovenská občanská sbírka na podporu iniciativy české vlády ohledně nákupu munice pro Ukrajinu zatím neskončí, byť její organizátoři vybrali již více než 3,5 milionu eur (88,5 milionu korun).

Přečíst článek

Za poklesem provozních nákladů byly mimo jiné meziročně nižší regulatorní poplatky téměř o 14,6 procenta. Administrativní a ostatní náklady se snížily o 10,6 procenta a poklesly také odpisy hmotného a nehmotného majetku o 6,8 procenta. „Tyto pozitivní trendy byly částečně kompenzovány nárůstem nákladů na zaměstnance o 7,3 procenta na 620 milionů korun,“ doplnila banka.

Poptávka po nových úvěrech se v prvním čtvrtletí zvýšila. Objem nových úvěrů stoupl meziročně o 23,8 procenta na 12,9 miliardy korun. Podle banky byla poptávka silná zejména v retailovém segmentu, kde objem nových hypoték vzrostl o 34,7 procenta na 3,1 miliardy korun a objem nových spotřebitelských úvěrů činil 4,8 miliardy korun, byl tak meziročně o 38,6 procenta vyšší. Celkově retailové úvěry dosáhly k 31. březnu 2024 výše 180,3 miliardy korun.

Komerční výkonné úvěry v hrubé výši vzrostly díky růstu většiny produktů. Provozní úvěry vzrostly meziročně o 36,2 procenta na 17,7 miliardy korun, portfolio úvěrů pro živnostníky a malé firmy se zvýšilo o 14,7 procenta na 14,4 miliardy korun, přičemž nové objemy vzrostly o 60 procent. Výše investičních úvěrů mírně poklesla na 45,3 miliardy korun. Celkově se komerční úvěry k 31. březnu 2024 meziročně zvýšily o 6,4 procenta na 87,2 miliardy korun.

Celkové portfolio výkonných úvěrů v hrubé výši tak dosáhlo ke konci prvního čtvrtletí 267,4 miliardy korun.

EMUN - investiční snídaně

Diverzifikace je v dnešní době zásadní i pro investice do dluhopisů

Dluhopisy jsou i letos stále zajímavé pro investice, i když ty snadné peníze už byly podle expertů vydělány dříve. Stále ale platí základní pravidlo diverzifikovat, diverzifikovat a diverzifikovat. Nestačí se přitom držet jen strategické alokace, ale rebalancovat i uvnitř jednotlivých tříd investičních nástrojů, řekl mimo jiné v úvodu dnešní Investiční snídaně Leoš Jirman, partner a CIO EMUN investiční společnosti, která akci pořádala.

Přečíst článek

Klientské vklady meziročně vzrostly o 15,9 procenta na 406 miliard korun, přičemž retailové vklady stouply o 17,5 procenta na 315 miliard korun a komerční vklady vzrostly o 10,9 procenta na 91 miliard korun.

Konsolidovaná bilanční suma skupiny Moneta se k 31. březnu 2024 meziročně zvýšila o 15,7 procenta na 468 miliard korun, a to především díky růstu klientských vkladů.

„Moneta v prvním čtvrtletí překonala odhad trhu v provozních výnosech i v čistém zisku. Důvodem byl mírný meziroční růst úrokových výnosů a nárůst příjmů z poplatků,“ řekl analytik XTB Tomáš Cverna. Monetě se podle něj podařilo získat vyšší podíl na trhu s depozity, naopak se jí nepodařilo zvýšit podíl na trhu s úvěry pro retail, který pokračoval v oživení. Moneta může v následujících kvartálech benefitovat z poklesu úrokových sazeb ČNB, protože ve 12měsíčním horizontu ji čeká přecenění dvou třetin vkladů, zatímco pouze asi jedné třetiny úvěrů, dodal.

Banka ve svém střednědobém výhledu na období 2024 až 2028 předpokládá dosažení kumulovaného čistého zisku 27,7 miliardy korun, což je o 32 procent více než kumulovaný čistý zisk doručený v předchozích pěti letech. Za celý letošní rok očekává čistý zisk 5,2 miliardy korun.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Zlevňování hypoték se zaseklo

Zlevňování hypoték se zaseklo. S cenou nahoru musely jít i menší banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme