Jediným krajem v ČR, kde má vládní koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL větší podporu než opoziční ANO, je Praha. Podle analýzy volebních modelů agentury STEM by v létě ve sněmovních volbách získala v metropoli 27,9 procenta hlasů před druhým ANO s 21,7 procenta. V ostatních regionech by bylo vítězem ANO, přičemž v Ústeckém a Karlovarském kraji by získalo přes 40 procent. K této hranici se blíží i v Moravskoslezském kraji, kde by se před Spolu umístilo i hnutí SPD. V Karlovarském kraji by Spolu bylo až za ANO, STAN a SPD.
Když v květnu roku 2021 představovalo uskupení PirSTAN svůj volební program a lídry krajů, stál u dvou mikrofonů Vít Rakušan a Ivan Bartoš. Postavili se na nábřeží naproti Strakovce, sídle vlády. Asi tím chtěli naznačit, kam míří. A to se jim nakonec i povedlo. Vypadali lidově. Bez kravaty. Většina měla na nohou hnědé polobotky, bílou košili, sako. Jako přes kopírák. Asi to byl tenkrát nějaký módní trend. Jediná žena, Olga Richterová za Piráty, mezi zástupem mužů.
Hnutí ANO nepřijme při případném sestavování vlády požadavky, které by ohrozily bezpečnostní nebo geopolitické ukotvení České republiky v Severoatlantické alianci (NATO) či Evropské unii. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to řekl první místopředseda opozičního hnutí Karel Havlíček, lídr kandidátky ANO v Praze.
Zatímco koaliční strany zahájily předvolební kampaň do sněmovních voleb ve větší míře až později na jaře, opoziční subjekty ji vedou čtyři roky nepřetržitě a relativně brzy intenzitu stupňovaly. Rozdíl byl podle vedoucího katedry politologie brněnské Masarykovy univerzity Otty Eibla citelně znát v létě, kdy se někteří politici místo dovolené setkávali s voliči. V kampani vnímá větší míru hrubosti. Voliči přitom takové chování netrestají, spíše naopak, řekl Eibl.
Tři z celkem čtyř let aktuálního funkčního období hrál Tomio Okamura nikoli druhé, ale spíše čtvrté housle v opozičním orchestru, který dirigoval Andrej Babiš. Pak ale dokázal koncentrovat antisystémové strany, čímž prokázal jednak nevídaný politický cit, zároveň ambici přestat být jen Miroslavem Sládkem 21. století. Bude to tentokrát stačit na to, aby to dotáhl až do vysněné vlády? Portál newstream.cz pokračuje v Předvolebním auditu profilem lídra třetí nejsilnější strany.
Pes aby se v tom vyznal. Andrej Babiš je jasným lídrem současných voleb. Všichni ovšem čekali, že budoucím premiérem bude Karel Havlíček, Babišův dvorní lokaj.
Když jedete autem Prahou, ani v září se téměř nikam nedostanete. Obvykle se opravy silnic či mostů soustředily do prázdninových měsíců. S jakýmsi předpokladem, že v létě jsou lidé u moře, takže když se rozkope město, nikomu to moc nebude vadit a každý to pochopí.
Sociální síť TikTok, kterou v Česku používá každý měsíc 2,4 milionu lidí, zpřísní před říjnovými sněmovními volbami opatření k ochraně integrity voleb. Společnost má globální i lokální týmy, které monitorují obsah související s volbami, a spolupracuje s českými i evropskými partnery na odhalování dezinformací a zvyšování mediální gramotnosti.
Tomio Okamura už si vybírá, která ministerstva po volbách obsadí svými lidmi. Možná je to jen jeho standardní velkohubost. Nebo že by měl nějaké informace, které se k nám ostatním nedostaly?
Čtyřiašedesátiletý muž v pondělí na předvolebním mítinku ANO v Dobré na Frýdecko-Místecku udeřil šéfa opozičního hnutí Andreje Babiše francouzskou holí do hlavy. Jméno obce je příznačné. Přestože násilí na politicích odsuzujeme, Babišovi se dostalo rukou bezejmenného občana požehnání. Mohl se v péči lékařů, nic se mu samozřejmě nestalo, na chvíli zamyslet. Agresor prý jednal ve zkratu, vadí mu prý lži politiků. Třeba to byla požehnaná rána budoucímu premiérovi.
Málokdo by na podzim roku 2013 odhadoval, že se ODS ještě někdy stane vůdčí politickou silou. Jenomže již v lednu následujícího roku se stal předsedou Petr Fiala a začala cesta obrody, která vyvrcholila volebním vítězstvím koalice Spolu v roce 2021. Podaří se Petru Fialovi opět překvapit a bude v čele strany i za rok? Zde je část příběhu tohoto muže, který může do dějin vstoupit mnoha způsoby, a zatím není zcela jisté, jestli to bude příspěvek pozitivní, nebo spíše problematický.
Tanker přepravující ruskou naftu pro venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA a nejméně čtyři 🚢 supertankery, které mířily do Venezuely s cílem naložit tam ropu, se obrátily zpět poté, co se Spojené státy minulý týden u pobřeží této latinskoamerické země zmocnily plavidla převážejícího ropu. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje z monitoringu lodní dopravy.
Dvoudenní jednání s americkou delegací v Berlíně byla produktivní, konstruktivní a přinesla 👍 skutečný pokrok. Na síti X to napsal ukrajinský vyjednavač Rustem Umerov. Americká delegace v čele se zmocněncem prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem se podle Umerova snaží pomoci Ukrajině najít cestu k mírové dohodě, která bude trvalá.
Ukrajinské drony potřetí za několik dní 💥 zaútočily na ruské těžební plošiny v Kaspickém moři, stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Informovala o tom dnes ukrajinská média s odvoláním na zdroje v ukrajinské tajné službě SBU.
Skupina Genesis Capital 👍 může převzít většinu ve slevovém portálu Slevomat, jeho slovenské verzi, cestovní kanceláři Zanzo a internetovém vyhledávači dovolené Skrz.cz. Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Slevomat o obchodu informovala v polovině listopadu, výši transakce nezveřejnila.
Korejská společnost Korea Zinc plánuje vybudovat v USA hutní závod na produkci důležitých kovů a minerálů. Projekt má stát 7️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (153 miliard korun) a jeho výstavba se má uskutečnit v letech 2027 až 2029. Oznámila to dnes jihokorejská firma, která je největším zpracovatelem zinku na světě.
Společnost Geomet požádá do konce roku o vyhodnocení vlivů těžby lithia v Krušných horách na životní prostředí (tzv. EIA); ministerstvu pro životní prostředí předloží dokumentaci potřebnou pro rozhodnutí. Do konce letoška zároveň bude hotová studie proveditelnosti. Na zasedání krajských zastupitelů to řekl Ladislav Štěpánek, předseda rady jednatelů společnosti Geomet.
V sídle německého kancléře v Berlíně začalo druhé kolo 🤝 jednání ukrajinské a americké delegace o ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na své zdroje o tom informovaly agentury Reuters, AFP či DPA. Na místo dorazili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zmocněnec prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner.
Americký dolar podle indexu DXY, který měří výkonnost americké měny vůči koši hlavních světových měn, letos proti euru 📉 ztratil 12 procent a vůči české koruně dokonce 14 procent. To zapříčinilo, že americké akcie u českých investorů zaznamenaly v korunovém vyjádření zhodnocení jen o procento, naproti tomu akcie firem mimo USA vzrostly o 11 procent.
Premiér 👴 Andrej Babiš (ANO) vyzval na tiskové konferenci po prvním zasedání kabinetu ANO, Motoristů a SPD k jednání o míru na Ukrajině. Přál by si příměří a ukončení konfliktu ke čtvrtému výročí ruské invaze, tedy 24. únoru příštího roku. Strany mají dostat bezpečnostní záruky.
Evropský parlament pověřil českou europoslankyni 👩 Danuši Nerudovou (STAN) z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP), aby jako hlavní zpravodajka vedla vyjednávání o cenovém omezení emisních povolenek ETS2. Cílem je posílit cenové brzdy tak, aby systém neznamenal cenové šoky pro domácnosti a zároveň dostatečně financoval přechod na úspornější technologie, uvedla Nerudová v tiskovém prohlášení.