Vláda Spojených států je připravená pomoci ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému opustit Kyjev a zabránit tak, aby byl zajat nebo zabit postupujícími ruskými silami. Prezident však zatím odmítá opustit Kyjev i zemi, informoval list The Washington Post, jehož zprávu zaznamenala i některá ruská média.
Fungující banky tvoří pilíř Putinova režimu, který disponuje dostatečnými prostředky na jejich pomoc. Hromadný odchod klientů Sberbank proto neohrozí. Její akcie dnes posilují.
Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo osm dezinformačních webů. Je mezi nimi i mezi dezinformátory populární Aeronet, uvedl provozovatel registru domén s českou národní koncovkou.
V rozporu s obecným názorem, že Američany svět mimo vlastní hranice nezajímá, se za velkou louží nesl celý čtvrtek. Zpravodajství se nevěnovalo ničemu jinému. V záplavě zpráv z východu Evropy zapadala i velká domácí témata, jako uznání viny bývalých policistů, kteří přispěli ke smrti George Floyda, píše náš zvláštní zpravodaj z USA.
Slabé sankce Západu dláždí cestu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby se ujal role mírotvorce. Ten se dnes telefonicky spojil s ruským protějškem Vladimirem Putinem a vyzval jej, aby s Ukrajinou zasedl k jednacímu stolu.
„Jedná se o konflikt mezi Ruskem a USA,“ prohlásil bývalý premiér Slovenska a šéf strany Smer Robert Fico. Bývalý ministr financí Ivan Mikloš naopak právě expremiéra Fica označil za jednoho z politiků, kteří dlouhodobě podněcovali protizápadní nálady na Slovensku.
Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Unie zatím nechystá omezit Rusku přístup do mezibankovního systému SWIFT.
Čína je připravena změkčit dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli napadení Ukrajiny a pomoci zemi v situaci, kdy se zhoršují její vztahy se Západem. Pomoc čínských bank by pro vývoj konfliktu mohla být klíčová, píše na svém webu deník Financial Times.
Na mnoha místech ve světě se dnes sešli lidé, aby vyjádřili svou podporu Ukrajině a odsoudili invazi ruské armády na Ukrajinu. Mnozí se dožadovali ukončení invaze, jiní se zaměřili přímo na šéfa Kremlu Vladimira Putina. Jejich transparenty tak zdobily nápisy jako „Stop Putler!“, „Putin je vrah“, „Putin je nový Hitler“. Podívejte se na fotogalerii:
Změna klimatu a životní prostředí s důrazem na zelenou transformaci budou hlavními tématy druhé v pořadí druhé debaty z projektu Konference o budoucnosti Evropy. Podnětem je kontroverze, vyvolaná novoročním oznámením Evropské komise, že zvažuje dočasně zařadit mezi obnovitelné zdroje energie jádro a plyn, na něž mají členské země EU zásadně odlišné názory.
Rozhovor s šéfem odborů Josefem Středulou jsme měli domluvený několik dní dopředu. Chtěli jsme probrat platy, mzdy, inflaci a podobně. Ale v noci vtrhli Rusové na Ukrajinu, a téma se změnilo. V Česku pracuje podle oficiálních údajů asi 180 tisíc Ukrajinců. Ve skutečnosti asi mnohem více. „Aktuální je, že do Česka mohou z Ukrajiny bezvízově přijet lidé, kteří mají biometrické pasy,“ hlásil Středula po schůzce na vládě.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš minulý týden na jednání přislíbil předložení seznamu navrhovaných ministrů prezidentu Petru Pavlovi v týdnu po 2️⃣4️⃣. listopadu. Na webu to uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Hlava státu předpokládá, že seznam obdrží a v následujících dvou týdnech povede konzultace s kandidáty na členy kabinetu.
Americká softwarová společnost Microsoft a výrobce čipů Nvidia investují až 1️⃣5️⃣ miliard dolarů (zhruba 313 miliard korun) do firmy Anthropic zabývající se umělou inteligencí (AI). Podniky to dnes oznámily ve společném tiskovém prohlášení. Investice jsou součástí nových strategických partnerství firem Microsoft a Nvidia se společností Anthropic.
Prezident 👨 Petr Pavel chce po předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi jen to, aby veřejně řekl, jak vyřeší střet zájmů po jmenování premiérem. Prezident to zopakoval na diskusi se studenty Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Babiš je ve střetu zájmů kvůli vlastnictví holdingu Agrofert. Pokud se nic nezmění, byl by Babiš v případě jmenování premiérem podle prezidenta ve vážném střetu zájmů.
Americký internetový gigant Google 📈 zesiluje konkurenční boj na poli umělé inteligence (AI) s tvůrcem ChatGPT, společností OpenAI. Představil svůj nejnovější AI model Gemini 3, který včlení rovnou do vyhledávače. Podle zpravodajského serveru CNBC o tom dnes informoval šéf společnosti Sundar Pichai.
Pražská burza dnes zejména kvůli akciím Erste Bank a Komerční banky 📉 ztrácela. Index PX oslabil o 1,45 procenta na 2444,90 bodu. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů se pohyboval kolem 900 milionů korun.
Evropa se musí ❌ zbavit závislosti na Spojených státech a Číně a dosáhnout digitální suverenity. V projevu na Summitu evropské digitální suverenity v Berlíně to dnes řekl německý kancléř Friedrich Merz. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že Evropa nechce být jen klientem velkých korporací z USA a Číny, ale chce v digitální oblasti přinášet vlastní řešení.
Ruskému státnímu zbrojařskému konglomerátu Rostěch se od roku 2022 📉 propadl export o polovinu, protože prioritou se kvůli válce na Ukrajině staly domácí zakázky. Uvedla to dnes podle agentury Reuters firma. Dodala však, že v brzké době očekává oživení exportu.
Předseda hnutí ANO 👴 Andrej Babiš uvedl, že pokud nebude mít jistotu, že ho prezident Petr Pavel jmenuje premiérem, nemá logiku, aby dělal nevratné kroky ohledně svého střetu zájmů. V odpovědích na dotazy občanů na instagramu také zopakoval, že pokud bude jmenován předsedou vlády, vyřeší problém v souladu s evropskými zákony a českými soudy.
Internetovou infrastrukturní službu Cloudflare dnes odpoledne postihl ❌ výpadek. V jeho důsledku hlásili problémy uživatelé řady webů, například sociální sítě X.com, velkého jazykového modelu ChatGPT od společnosti OpenAI nebo služby Downdetector, která slouží právě pro sledování výpadků.
Na nynější a budoucí důchody v Česku bylo na konci loňska potřeba 2️⃣8️⃣0️⃣ procent HDP. Tolik činily takzvané penzijní nároky na důchodový systém do začátku příštího století i pro dnešní dvacátníky. Hodnota nároků dosahovala v minulém roce více než 22,5 bilionu korun. Meziročně se zvedla téměř o 866 miliard korun.