Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

protesty po zatčení istanbulského starosty Imamoglua

Erdogan píchl do vosího hnízda. Oblíbený uvězněný starosta Istanbulu vyzval k protestům

Uvězněný istanbulský starosta Ekrem Imamoglu vyzval Turky k masovým demonstracím po celé zemi na protest proti tomu, že jej soud v neděli vzal do vyšetřovací vazby. Uvedla to agentura Reuters. Populární starosta, který je pokládán za hlavního soupeře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v příspěvku na sociální síti označil způsob, jak s ním zacházejí úřady, za "naprostou mimosoudní popravu" a "zradu na Turecku", a zdůraznil, že v sázce je budoucnost země a národa.

Přečíst článek
Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff

Trumpův zmocněnec Witkoff: Překážkou pro ukončení války na Ukrajině jsou okupované části a Krym

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Šéf Pirátů Zdeněk Hřib

Hřiba opouštějí lidé. Za odchody u Pirátů jsou volební nezdary, tvrdí politologové

Nesouhlas se směrováním, které nastavil nový předseda Zdeněk Hřib, ale i série předchozích volebních neúspěchů stojí podle politologů za odchody některých známých tváří Pirátů z poslední doby. Podle Aleše Michala z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy potřebují Piráti oslovit v kampani mladé liberály, kteří utíkají ke Starostům a nezávislým (STAN) nebo mezi nevoliče. Podle Milana Školníka z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity by měli Piráti sázet na témata, se kterými zatím tolik nepracují další strany, například umělou inteligenci.

Přečíst článek
Zaměstnanci Hlasu Ameriky žalují Trumpovu administrativu kvůli omezení chodu

Zaměstnanci Hlasu Ameriky žalují Trumpa

Zaměstnanci americké rozhlasové stanice Hlas Ameriky (Voice of America) zažalovali u soudu v New Yorku administrativu prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters. Zaměstnanci tvrdí, že omezení médií financovaných agenturami Spojených států porušuje jejich právo na novinářskou svobodu podle prvního dodatku ústavy. Ten garantuje svobodu projevu.

Přečíst článek

Maďaři mohou Rusku dál platit za plyn. USA jim prodloužily výjimku

Spojené státy prodloužily Maďarsku výjimku ze sankcí, která zemi umožňuje platit Rusku za odběr zemního plynu. Řekl to v pátek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje ve čtvrtek napsala, že Washington prodloužil výjimku i Turecku a Slovensku, a to do května.

Přečíst článek

Němci prolomí dluhovou brzdu. Steinmeierův nesouhlas se nepředpokládá

Německá Spolková rada, která zastupuje zájmy 16 spolkových zemí, dnes schválila obsáhlý finanční balík, jenž má zajistit stovky miliard eur na obranu a investice do infrastruktury. Opatření navržená stranami pravděpodobné příští vlády už v úterý schválili i poslanci volené parlamentní komory, Spolkového sněmu. Právní úpravu měnící ústavu, která vyžadovala v obou komorách nejméně dvoutřetinový souhlas, už musí podepsat jen prezident Frank-Walter Steinmeier. To se považuje spíše za formalitu.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Alena Schillerová zvedla debatu o dvougeneračních hypotékách, je to blbý nápad

Hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu vládní důchodovou reformu

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v pátek podala k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení loni schválené vládní důchodové reformy. Uveld to mluvčí ANO Martin Vodička. Text napadá především kontinuální porušování jednacího řádu sněmovny při schvalování zákona a související porušení práv opozice, uvedlo ANO. Novela byla v prosinci vyhlášena ve Sbírce zákonů, platí od letoška. Doručení návrhu potvrdila mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Karel Pučelík: Trump útočí na soudy. Co stojí mezi ním a diktátorskou moci?

Donald Trump svými kroky i slovy zpochybňuje systém americké demokracie a dělby moci. Nejradši by se zbavil všeho, co nevyhovuje jeho politice. Ovládá administrativu i Kongres, ale na soudce zatím nedosáhne. Právě ti však jsou jednou z mála zbývajících pojistek před prezidentskou neomezenou mocí.

Přečíst článek
Lídři 26 zemí EU vyzvali Rusko k ukončení války, Orbán text závěrů nepodpořil

Lídři EU vyzvali Rusko k ukončení války. Kromě Orbána

Prezidenti a premiéři 26 členských zemí Evropské unie se v Bruselu shodli na další podpoře bránící se Ukrajiny. Potvrdil to unijní zdroj. Vyzvali rovněž Rusko, aby ukázalo skutečnou politickou vůli ukončit válku, kterou rozpoutalo svým útokem na sousední zemi v únoru 2022. Proti byl maďarský ministerský předseda Viktor Orbán. Text proto nemá obvyklou závaznost oficiálních závěrů summitu, k jejichž schválení je potřeba jednomyslný souhlas všech zemí.

Přečíst článek
Šéf ANO Andrej Babiš

Dalibor Martínek: Babiš připravuje nový díl kultovního hororu Noc oživlých mrtvol

Karel Havlíček, budoucí premiér nebo vicepremiér, podle toho, jak se Andrej Babiš za půl roku rozhodne, se zdatně učí smyslu pro humor. Dřív v minulosti, ještě jako šéf Asociace malých a středních podniků, se prezentoval spíš jako racionální, ale poněkud nudný diskutér. Vždy se opíral o své rétorické schopnosti a pověstnou pracovitost. Nicméně hovořit o něm jako o vtipném či zábavném člověku, to by byla velká nadsázka.

Přečíst článek
Ruský samohybný raketomet „Grad“

Plané sliby? Rusové stále útočí na energetickou infrastrukturu, uvedl Zelenskyj

Rusko stále útočí na energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Účastníkům summitu EU v Bruselu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slíbené třicetidenní zastavení útoků na energetickou soustavu ze strany Moskvy podle něj vůbec nic nezměnilo. Zároveň požádal prezidenty a premiéry zemí EU, aby schválili program na nákup dělostřelecké munice za pět miliard eur (125 miliard korun). Unijní země vyzval také k investicím do svého i ukrajinského vojenského průmyslu.

Přečíst článek
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov

Kreml označil Evropu za válečnou stranu

Rusko obvinilo Evropu z militarizace a označilo ji za válečnou stranu. Podle státní agentury TASS se takto vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dále prohlásil, že takový přístup Evropy je v kontrastu s postojem prezidentů Ruska a Spojených států Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Rusko už více než tři roky vede válku proti sousední Ukrajině.

Přečíst článek

News box

Palestinské islamistické hnutí Hamás rozpustí svůj vládní orgán v Pásmu Gazy. Je to krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru, řekly zdroje z hnutí agentuře AFP. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá.
Slovensko podpoří závěry nadcházejícího summitu NATO, Bratislava se ale nezapojí do financování vojenské pomoci Ukrajině. Slovenský prezident Peter Pellegrini to uvedl v prohlášení po schůzce s premiérem Robertem Ficem a ministrem zahraničí Jurajem Blanárem.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval☝️ před neřízeným rozvojem umělé inteligence. Na globální konferenci v Ženevě uvedl, že AI je experimentem na společnostech, který se uskutečňuje bez plánu a souhlasu, uvádí agentury. Podle něj světové instituce nejsou připravené na stroje, které už nečekají na povely lidí, ale dokáží se samy řídit.  Číst více
Německý výrobce sportovních vozů Porsche se chystá zrušit další více než 4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ pracovních míst. S odkazem na zdroje deníku Handelsblatt o tom informuje agentura DPA. Podle listu by konečné číslo mohlo být ještě výrazně vyšší. Porsche nyní celosvětově zaměstnává přes 40 tisíc lidí. Číst více
Česká měna vůči hlavním světovým měnám v prvním pololetí letošního roku vesměs oslabila. K americkému dolaru klesla↘️ o 3,4 procenta, k euru o 0,4 procenta a k britské libře o 1,6 procenta. Naopak k polskému zlotému koruna posílila💪 o 1,6 procenta, řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Za rok 2025 koruna výrazně posílila, a to k americkému dolaru o 15,2 procenta a k euru o 3,7 procenta. Číst více
Je důležité, aby spojenci na summitu NATO v Ankaře přijali silná rozhodnutí na podporu ukrajinské protivzdušné obrany, uvedl po dalším rozsáhlém ruském útoku na Kyjev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Chce především více systémů protivzdušné obrany Patriot. Útok na ukrajinskou metropoli a její okolí si podle něj vyžádal 14 obětí a kolem 76 zraněných. Číst více

Čínská armáda v Tichém oceánu zkušebně z ponorky odpálila střelu, která nesla maketu bojové hlavice. S odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína o tom napsala agentura Reuters. O testu předtím informovala i australská média, podle kterých Peking před zkouškou informoval diplomaty v regionu. Za destabilizující pro region označila zkoušku ještě před jejím provedením australská ministryně zahraničí Penny Wongová.

Dnes bude v Česku ještě chladno s deštěm🌧️, nejvyšší teploty přes den meteorologové očekávají kolem 2️⃣0️⃣ stupňů Celsia. Ve zbytku týdne budou většinou mezi 20 a 30 stupni, srážek ubyde od středy. Víkendová obloha bude převážně jasná, teploty mohou přesáhnout i tropickou třicítku☀️ a přeháňky budou jen ojedinělé. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Při rozsáhlých ruských útocích na Kyjev a okolí v noci na dnešek přišlo o život 1️⃣0️⃣ lidí, uvedly ukrajinské úřady. V hlavním městě zahynulo devět lidí a dalších 46 utrpělo zranění, z toho pět dětí, oznámil šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Nejedná se podle něj o konečné počty, jelikož záchranné práce pokračují. 
Počet obětí dvou zemětřesení, která minulý týden ve středu zasáhla sever Venezuely, vzrostl na 3️⃣3️⃣4️⃣2️⃣. S odvoláním na místní úřady o tom informují tiskové agentury. Zraněných je téměř 17 tisíc. Úřady neuvádějí žádný oficiální počet pohřešovaných, ale podle Organizace spojených národů jich může být až 50 tisíc. Některé odhady uvádějí nižší počet, okolo 10 tisíc pohřešovaných.