Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Názory

Buckinghamský palác platí menší daň než řadovka v Blackpoolu

Buckinghamský palác platí menší daň než řadovka v chudé čtvrti. Krachující samosprávy volají po reformě

Města a obce v Anglii mají velký problém. Minulý rok se čtyři, včetně velkoměst, ocitly v insolvenci, v příštích měsících se k nim možná přidají desítky dalších. To už těžko lze svést na špatný management. Financování samospráv potřebuje důkladnou reformu.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Co bude s jadernou energetikou v Česku? Vláda by měla dát karty na stůl

Přečíst článek

Čtyři jaderné bloky jsou lepší, tlačí Francouzi na Fialovu vládu. Česko by se tím astronomicky zadlužilo

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Dalibor Martínek: Na co vláda čeká? Fiala slíbil smršť nových opatření, která zvednou Česko. Kde nic, tu nic

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Dukovany

Analytici: Konec Westinghouse v jaderném tendru by neměl zvýšit cenu

Snížení počtu soutěžících o dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a případně i v Temelíně sice sníží konkurenci, odborníci ale nečekají, že by důsledkem byla vyšší nabízená cena.

Přečíst článek
Smršť rychlých zpráv o propouštění ve velkých firmách nebere konce

Stanislav Šulc: A je to tady. Všichni propouštějí

Aktuální výsledková sezona přináší jednu poměrně znepokojivou informaci. Všude se propouští. Bez ohledu na dosavadní úspěchy, zisky, byznys model, napříč sektory i zeměmi. Propouštějí velké firmy i startupy. Co to znamená? Došly prachy.

Přečíst článek

Kdy začít spořit na důchod? Nejlépe asi hned po pubertě

Jak se nejlépe zajistit na stáří? Investuje už od dvaceti, třeba do akcií. Není třeba velkých částek, důležitá je pravidelnost a právě brzký začátek, radí ekonom Lukáš Kovanda. Odkládat si pětistovku měsíčně do akciového indexu S&P 500 podle něj dokáže i čerstvý dvacátník. Index odvede zbytek práce. Bát se nemusíte ani sebevětších krizí a měnových otřesů. Tak si to spočítejme.

Přečíst článek
Rezidence Bella Vista v Praze 7

Nový stavební zákon. Spíš než úlevu přináší obavy, říká developer

Dlouho očekávaný a diskutovaný nový stavební zákon má zásadním způsobem transformovat a zefektivnit proces povolování staveb. Zatím však spíš vyvstávají otázky, zda bude nová legislativa příležitostí, či hrozbou, píše v komentáři pro Newstream Jan Řežáb, zakladatel a majitel skupiny JRD.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ilustrační foto

Zdeněk Pečený: Brexit selhal, budiž to ponaučení fanouškům „czechxitu“

Britský experiment s životem mimo Evropskou unii (EU) se nevydařil. Z Velké Británie odešly firmy, pracovníci a zády se k ní obrátily i finanční trhy. Britové svého „ano“ pro brexit litují, ale návrat do EU je velmi nepravděpodobný.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Zestátnění ČEZ? Fialova vláda otáčí o 180 stupňů z hodiny na hodinu

Včera během jediného dne vláda, ústy svého prvního místopředsedy Víta Rakušana, vícekrát otočila ve věci zestátnění energetického podniku ČEZ.

Přečíst článek
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová

Kryštof Míšek: Politika Evropské centrální banky je „bezkrevná“. Jen se čeká, s čím přijde Fed

Zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého týdne jen potvrdilo, co mnozí ekonomové a analytici již delší dobu tvrdí – politika ECB je dlouhodobě poměrně „schizofrenní“ a „bezkrevná“. Ve vztahu k ekonomice, vývoji inflace a úrokových sazeb v měnové unii, zůstává měnová autorita ve složité situaci.

Přečíst článek
V Číně nastal „okamžik Lehman“. Krachuje světově nejzadluženější developer

Lukáš Kovanda: V Číně nastal „okamžik Lehman“. Krachuje světově nejzadluženější developer

Soud v Hong Kongu poslal do likvidace čínského realitního obra Evergrande. Pro celou Čínu může jít o okamžik srovnatelný s tím, co pro Západ značil bankrot investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Pád Evergrande, stejně jako pád Lehmanů, je dosud nejprůkaznějším dokladem neudržitelného ekonomického růstu živeného dluhem. Dneškem se tedy investoři po celém světě definitivně dozvídají – a mají na to štempl hongkongského soudu –, že vzestup čínské ekonomiky byl zejména v posledních letech nezdravý a v podstatě iluzorní. Vyhnaný dluhem.

Přečíst článek
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura (ODS)

Politický diář Jany Havligerové: Tak reformy prý budou, vzkazuje náhle Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura zacouval. Zatímco začátkem ledna mluvil o tom, že kabinet už žádné velké reformy nechystá, teď tvrdí, že vláda do konce volebního období velké reformy přinést chce. Ukazuje přitom na opatření, která navrhuje Národní ekonomická rada vlády. Ta připravila rozsáhlý plán nutných ekonomických a společenských změn. Lídři koalice sice na reformy říkají jasné ano, zároveň ale oznamují, že potřebují delší dobu na to, aby se mohli s návrhy NERVu detailněji seznámit. Sliby se slibují, blázni se radují.

Přečíst článek
Česko by mělo vstoupit do eurozóny teprve tehdy, až její členové budou plnit její základní pravidla rozpočtové kázně

Lukáš Kovanda: Dejme dluhovou brzdu do ústavy a současně podmiňme vstup do eurozóny

Návrh ministra financí Stanjury dát "dluhovou brzdu" do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Přesně proto, aby ji nemohla zrušit každá vládní většina.

Přečíst článek

News box

Írán a Omán se 🤝 shodly na trase plavby v Hormuzském průlivu, uvedl podle agentur mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle něj je v konečné fázi přípravy společné prohlášení Íránu a Ománu o podmínkách plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro globální obchod s ropou a plynem. Baghájí však také varoval před zásahy třetích stran, které by mohly ještě jednání zmařit.

Ceny ropy smazaly počáteční zisky a klesají. Může za to zpráva o stavu zásob ropy a benzinu ve Spojených státech. Zásoby ropy nečekaně 📈 vzrostly, protože rafinérie omezily zpracování a dovoz se mírně zvýšil. Cena severomořské ropy Brent ztrácí 0,2 procenta a prodává se za 79,23 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI klesla o 0,7 procenta na 75,23 dolaru za barel.

Pražská burza dnes 📈 rostla pošesté v řadě a vylepšila svá půlroční maxima. Index PX přidal 0,11 procenta na 2769,04 bodu. Výrazně mu pomohly hlavně akcie Erste Bank, Monety Money Bank a zbrojaře CSG. Druhá zbrojovka Colt CZ naopak ztrácela.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) získala podíl v kanadské firmě North Vector Dynamics (NVD), která vyvíjí 🚀 raketové systémy, technologie protivzdušné obrany a hypersonické technologie. Hodnotu investice ani výši podílu skupina nesdělila.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj si dnes postěžoval na snížení dodávek zbraní pro ukrajinskou protiraketovou obranu od partnerů. Stalo se tak poté, co Ukrajinci v noci na dnešek nedokázali sestřelit žádnou z vypálených ruských raket. Americký prezident Donald Trump podle médií kvůli válce proti Íránu odmítl dřívější Zelenského žádost o dodávku stovek střel pro systémy Patriot.
Ve Strážnici na Hodonínsku byl dnes třetí den po sobě překonán absolutní teplotní rekord pro Moravu. Dnes meteorologové naměřili zatím 4️⃣1️⃣ stupňů Celsia, nemusí jít o konečnou hodnotu, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu.
Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl 📈 loni meziročně téměř o čtvrtinu na 112,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2025, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort udělil loni 1895 licencí k vývozu vojenského materiálu do 98 zemí v hodnotě skoro 138 miliard korun. Nejvíce licencí bylo opět uděleno na Ukrajinu.
Státní zástupce obžaloval bývalého poslance 👨 Petra Wolfa za to, že se v Paraguayi vyhýbal vězení za dotační podvod. Znovu tak zamíří před soud. Za útěk před vězením mu hrozí další dva roky vězení. Uvedla to dnes Česká televize, kterou o obžalobě informoval ostravský okresní státní zástupce Petr Vaněk. Wolf byl do Česka vydán loni.
Americká farmaceutická společnost Eli Lilly 📈 zvýšila celoroční výhled. Poptávka po jejím léku na hubnutí a proti cukrovce stále zůstává velmi vysoká. Podnik to dnes uvedl při zveřejnění hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí. Akcie firmy před zahájením obchodování ve Spojených státech zpevňují o pět procent.
Premiér 👴 Andrej Babiš (ANO) uvažuje o převodu Hrzánského paláce na Hradčanech, který tradičně používají k jednáním o složení nové vlády kandidáti na premiéra po sněmovních volbách, pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Představuje si, že by budova mohla do budoucna sloužit například jako muzeum.