Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tak to dopadne, když industriální památku koupí architekt. Ruiny se přemění na cenami ověnčené objekty

Kotelna v Libčicích nad Vltavou
Se svolením BoysPlayNice
Petra Jansová

Novodobá historie výrobního areálu Drátovny a Šroubárny v Libčicích nad Vltavou se začala psát díky architektovi Patrikovi Hoffmanovi. Ten nejprve dva nejstarší objekty někdejšího brownfieldu koupil a posléze i citlivě zrekonstruoval.

Reklama

Historie šroubáren v Libčicích nad Vltavou se začala psát v roce 1872. V dobách jejich největšího rozmachu zde pracovaly desítky tisíc lidí a výrobky odsud mířily do celé Evropy. Vždyť také Pražský spolek železných hutí, který je založil, našel skvělé místo hned na železniční trati Praha – Drážďany.

Osud areálu i dvěma výjimečným industriálním budovám, uhelnému mlýnu i bývalé kotelně, ale zpečetil rok 1989 a privatizace, budovy přestaly plnit svou funkci a začaly chátrat. Ještě tvrdší ránu jim pak zasadily povodně v roce 2002, budovy totiž stojí téměř u břehu Vltavy.

Výjimečné atmosféry si ale všiml architekt Patrik Hoffman, který jako první začal rekonstruovat budovy bývalého uhelného mlýna, posléze pak kotelny. „Naší snahou bylo objekty zachovat a očistit od nevhodných stavebních úprav z minulých let a vrátit jim jejich původní industriální podobu tak, aby i po rekonstrukci byla čitelná jejich původní funkce,“ přibližuje Hoffman.

Na výsledek jeho několikaleté práce se můžete podívat do následující galerie.

Reklama

Oba jeho projekty se navíc dostaly do popředí zájmu odborné veřejnosti a získaly hned několik prestižních architektonických ocenění. Mimo jiné například cenu Grand Prix architektů.

Brownfield, ilustrační foto

Brownfieldy: Černé díry na mapě Česka. Dřímá v nich potenciál k výstavbě až 40 tisíc bytů

Přes 106 kilometrů čtverečních, což je zhruba rozloha Hradce Králové, do takové plochy se rozprostírají tuzemské brownfieldy. Téměř 30 procent z těchto ploch je vhodných k bydlení, dalších 39 procent pak lze využít pro komerční výstavbu, tvrdí analýza CzechInvestu.

Přečíst článek

Nedávno ještě ruina, na jaře galerie s díly Davida Černého. Smíchovská varna má kolaudaci

V bývalé varně Smíchovského lihovaru už za několik měsíců vznikne umělecká galerie, kavárna a vyhlídková terasa. Objekt po náročné rekonstrukci získal kolaudaci.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Dům Radost

Někdejší sídlo odborů se snad brzy začne měnit. Místo kanceláří v něm budou stovky garsonek

Přečíst článek
Na fasádu paláce Savarin se vrátily zrestaurované sochy.

Aktuálně z nejstřeženějšího staveniště v Praze: Do Savarinu se vrátily barokní sochy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme