Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ve Švédsku postaví ze dřeva celé město. V Česku si o tom můžeme nechat jen zdát

Největší dřevěné město má vzniknout ve Švédsku.
Se svolením Atrium Ljungberg / Henning Larsen
Petra Jansová
pej

Dva tisíce domů, 250 tisíc metrů čtverečních ploch k bydlení a přes sedm tisíc metrů čtverečních kanceláří se chystají postavit ve Švédsku ze dřeva. Na projekt upozornil server Dezeen.

Reklama

Projekt Stockholm Wood City je zatím největším projektem městské výstavby ze dřeva, kterou developerská skupina Atrium Ljungberg plánuje začít stavět v roce 2025. Projekt mají na starost dvě architektonická studia Henning Larsen (Dánsko) a White Arkitekter (Švédsko).

Developer tímto projektem podle oficiální zprávy reaguje na poptávku lidí po udržitelnosti a inovativní výstavbě. Dřevostavby jsou totiž žhavým tématem na celém světě, zatím se ale ze dřeva realizují spíš jen jednotlivé objekty, maximálně bloky.

Stavění ze dřeva je ekologické a rychlé

„Stavební průmysl zanechává velkou stopu a my ji chceme minimalizovat a dosáhnout pozitivních změn v krátkodobém i dlouhodobém horizontu,“ dodává k projektu, generální ředitelka společnosti Atrium Ljungberg Annica Ånäs.

Dřevostavby mají vedle ekologických i další výhody. Je to například rychlost výstavby. Projekt „největšího dřevěné města na světě“, jak o něm developer hovoří, má být dokončen do dvou let.

Dřevěný dům navrhli architekti ze studia Mjölk.

V Liberci chtějí dřevěnou bytovku. Architekti ji navrhli jako stavebnici

Liberec, město skrze ateliér Sial historicky spjaté s progresivní architekturou, se může stát prvním v Česku, v jehož katastru bude stát výškový dům ze dřeva. A to přímo v centru města.

Přečíst článek

Zájem o dřevostavby skutečně roste, například v Nizozemí nebo Francii si dokonce stanovili povinnost, že část výstavby bude muset být právě ze dřeva. V Nizozemí to bude platit od roku 2025, ve Francii povinnost u všech nových veřejných staveb dodržet nejméně poloviční podíl dřeva a dalších obnovitelných materiálů platí od začátku roku 2022.

Česko v tomto ohledu ale významně pokulhává. Dřevostavby limitují hlavě požární předpisy, které umožňují stavět dřevostavby pouze do výšky čtyř podlaží a výšky 12 metrů.

Vysoké dřevostavby jsou trend

Dřevostavba až do nebe. Ve Švýcarsku roste nejvyšší pasivní dům světa

Tvůrci chystané unikátní budovy chtějí dokázat, že dřevo je přirozenou náhradou za beton.

Přečíst článek

Sídlo společnosti Kloboucká lesní navrhli architekti ze studia Mjölk.

Místo střechy solární šindele

Část střech ze solárních šindelů, část prosklená. Sídlo společnosti Kloboucká Lesní není jen administrativním zázemím, ale i laboratoří pro vývoj ekologičtějšího bydlení.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Jiří Řezák, architekt a spolumajitel architektonického studia Qarta Architekti (uprostřed) na setkání Realitního Clubu Newstreamu

Revoluce ve stavění ze dřeva. Architekti z Qarty přinášejí do Česka unikátní řešení

Přečíst článek
Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme