Reklama

Odborníci: Homeoffice se stal běžnou součástí pracovních zvyků

Byznysmen, ilustrační foto
poskytnuto BNP Paribas Cardif
 ČTK

Lidé v Praze se vracejí za prací do kanceláří, ale zájem o ně už nedosáhne úrovně doby před covidem, kdy byly obsazeny průměrně ze 70 procent. Podle průzkumu společnosti Savills od loňského června do letošního února stoupla obsazenost kanceláří v české metropoli o 16 procent na celkových 54 procent. Je to největší nárůst z evropských hlavních měst. Zástupci společností Scott.Weber Workspace a CBRE uvedli, že se stává běžným dělit práci mezi kancelář a domov.

Reklama

Využívání kanceláří podle Pavla Nováka ze společnosti Savills CZ&SK za poslední půl rok roste, ale stále je daleko od předpandemické úrovně. "A není jasné, kdy a zda se tam dostaneme. To přirozeně nahrává provozovatelům servisovaných kanceláří, kteří nabízejí kanceláře na základě skutečného využití pracovního prostoru," uvedl Novák.

Specialista na pracovní prostředí v realitně-poradenské společnosti CBRE Filip Muška na trhu vnímá snahu o návrat lidí do kanceláří. Důvodem podle něj je, že pravidelné setkávání v kanceláři má pro zdravé fungování firmy velký smysl a nesporné výhody. Dodává ale, že zádrhelem může do jisté míry být způsob vynucování, kdy jsou stanovovány plošné limity například na tři a více dnů v týdnu práce z kanceláře. "Bez ohledu na pracovní náplň, schopnosti či povinnosti jednotlivců. To může u části zaměstnanců, kteří si na pravidelnou práci z domova zvykli a umějí s ní efektivně zacházet, vyvolávat pocity nepochopení či ztráty svobody," řekl Muška.

David Černý a Marcel Soural, jeden ze sta nejbohatších Čechů a majitel developerské společnosti Trigema

Jednání o stavebním zákoně? Už je z toho guláš, říká Marcel Soural

Budoucnosti se nebojí, protože chuť lidí kupovat byty se opět vrátí. Proto Marcel Soural o pozastavení žádného ze svých projektů neuvažuje. „Všechno záleží na tom, jestli nám pán z Ruska ten kohoutek vypne nebo nechá trochu téct. Pak uvidíme, jak se to vyvine. Přečkáme zimu a s jarem vždycky přijde nějaké oživení,“ říká majitel skupiny Trigema Marcel Soural.

Přečíst článek

Adam Zvada, majitel společnosti Scott.Weber Workspace, provozující flexibilní kanceláře, coworkingové a eventové prostory, uvedl, že normálem je hybridní model práce. Zaměstnanec je pár dní doma, pár dní v práci, a stále více firem si uvědomuje, že to je i pro ně prospěšné. Samozřejmě se to týká těch pozic, u kterých lze pracovat z domu, řekl Zvada.

Zvada ze Scott.Weber Workspace uvedl, že podle studií zájem o flexibilní kanceláře a coworkingová centra vzroste do roku 2030 asi na trojnásobek. Muška z CBRE upozornil, že řízení hybridně pracujících týmů klade nároky především na manažery, a očekává, že následující měsíce budou o hledání rovnováhy. "U většiny firem se to ustálí na 50 procentech času v kanceláři a 50 procentech práce z domova, respektive odkudkoli," odhadl Muška.

Denní návštěvnost kanceláří je v Praze největší od pondělí do středy, 56 až 57 procent. Ve čtvrtek klesne na 54 procent a v pátek dosahuje 49 procent, nicméně podle průzkumu Savills je vyšší, než je evropský průměr. Ten se v pátek pohybuje kolem 45 procent obsazenosti.

Ve srovnání s Prahou letos v únoru zaznamenaly nejnižší úroveň obsazenosti kanceláří Londýn West End (50 procent), Londýn City (48 procent) a Varšava (46 procent).

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Čeká český kancelářský trh peklo jako v Americe? Experti soudí, že zatím ne

Čeká český kancelářský trh „pekelná bouře“ jako v Americe? Experti naopak čekají růst

Přečíst článek
Prodej budovy hlavní pošty v Jindřišské by byl správným krokem

Prodej „černé díry” v Jindřišské by byl správným krokem. Trápící se České poště může vynést miliardy

Přečíst článek
Kancelářské budovy Václavské náměstí

Prázdné kanceláře v Praze nepřibývají. Neobsazených je jen osm procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme