Reklama

Nejrůstovější rok v historii CPI Property. Společnosti Radovana Vítka loni rekordně stoupl hrubý provozní zisk

CPI Property Group
ČTK
 ČTK

Realitní společnost CPI Property Group (CPIPG) českého miliardáře Radovana Vítka vykázala za loňský rok díky akvizicím rakouských firem Immofinanz a S Immo rekordní hospodaření, zároveň ale musí řešit vysoké zadlužení. Z zveřejněné výroční zprávy vyplývá, že firma zvýšila konsolidovaný hrubý provozní zisk o 64,9 procenta na 608 milionů eur (přes 14,3 miliardy korun).

Reklama

Celková hodnota majetku firmy stoupla na 23,5 miliardy eur (552,3 miliardy korun), což je nárůst o 63,7 procenta. Zadluženost společnosti dosáhla 50,9 procenta a z výroční zprávy vyplývá, že letošním cílem je její snížení na 45 až 49 procent.

Celkové příjmy firmy se téměř zdvojnásobily a dosáhly 1,3 miliardy eur (30,6 miliard korun), což je oproti roku 2021 nárůst 93,1 procenta. Generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček ve výroční zprávě uvedl, že rok 2022 byl pro CPI Property Group výjimečný. „Díky akvizicím v podobě rakouských firem Immofinanz a S Immo a současně s vysokou obsazeností nemovitostí ve výši téměř 93 procent se společnost stala jedním z lídrů trhu s nemovitostmi ve střední Evropě. Šlo o nejrůstovější rok v historii firmy,“ podtrhl Němeček.

Výrazně rostly i další hodnoty. Čistý příjem z obchodních činností dosáhl výše 676 milionu eur (15,9 miliard korun) a stoupl tak o 75,3 procenta. Čistý příjem z pronájmů se zvýšil o 74,1 procenta na 632 milionů eur (14,9 miliard korun). Hrubá pronajímatelná plocha se rozrostla o 85 procent na celkových 6,8 milionu čtverečních.

Dřevěný dům navrhli architekti ze studia Mjölk.

V Liberci chtějí dřevěnou bytovku. Architekti ji navrhli jako stavebnici

Liberec, město skrze ateliér Sial historicky spjaté s progresivní architekturou, se může stát prvním v Česku, v jehož katastru bude stát výškový dům ze dřeva. A to přímo v centru města.

Přečíst článek

„Rok 2022 byl rokem změn a ohromného růstu a rok 2023 bude rokem optimalizace a integrace,“ sdělil Němeček.

Firmu ale čeká snižování zadluženosti, která loni stoupla na 50,9 procenta z 35,7 procenta z konce roku 2021. Němeček uvedl, že to bylo důsledkem skokového růstu objemu majetku. Tím je myšlen nákup rakouských akvizic, 77 procent Immofinanz a 92 procent S Immo, což CPIPG vyšlo na osm miliard eur (188 miliard korun).

Ve výroční zprávě se uvádí, že po letošním snížení zadluženosti na 45 až 49 procent ji CPIPG chce do roku 2024 vrátit do pásma 40 až 45 procent. Proto od srpna pracuje na prodeji portfolia v hodnotě přes dvě miliardy eur (47 miliard korun) a od té doby podle Němečka získala 750 milionů eur (17,6 miliardy korun). V těchto dnech dokončila prodej rozsáhlého rezidenčního portfolia v Berlíně s plochou přes 100 tisíc metrů čtverečních a cenou v řádech miliard korun a dále kancelářskou nemovitost ve Vídni. V lednu 2023 prodala skupina CPI komerční park u Mnichova.

Lubomír Lízal, bývalý člen rady České národní banky

Lubomír Lízal: Sedmiprocentní sazby zůstanou déle, než si dnes všichni myslí

Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Podle členů rady tak zatím nehrozí utrhnutí mzdově-inflační spirály, ale inflace zatím neklesá dostatečně razantně, aby bylo možné sazby snížit. „Rozhodnutí to je očekávané. Cokoli jiného by vyvolávalo víc otázek než odpovědí,“ myslí si bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal.

Přečíst článek

K prodeji připravuje dalších 30 nemovitostí za asi miliardu eur (23,5 miliardy korun), a to včetně více než tisícovky bytů v projektu v Praze Hostivaři. Ze zahraničních majetků nabízí realitní miliardář na trhu například lyžařské středisko v Crans-Montaně.

Vítek je většinovým vlastníkem CPI Property s podílem více než 87 procent. Firma vlastní nemovitosti v České republice, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, ve Švýcarsku, dále ve Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek je podle časopisu Forbes jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Vlastní nemovitosti v České republice, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, ve Švýcarsku, dále ve Francii, Rumunsku, Rusku a Británii.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Skupině Creditas miliardáře Hubáčka raketově vzrostl zisk, hlavně díky financím a energetice

Skupině Creditas miliardáře Hubáčka raketově vzrostl zisk, hlavně díky financím a energetice

Přečíst článek
Miliardář Radovan Vítek a jeho CPI má kvůli sporům zablokován majetek na Kypru na třináct miliard

AKTUALIZOVÁNO: Miliardář Vítek má kvůli sporům zablokován majetek na Kypru za třináct miliard

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme