Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na Ibize zuří krize bydlení. Nájem má problém zaplatit i střední třída, lidé se stěhují do karavanů

Na Ibize zuří krize bydlení. Nájem má problém zaplatit i střední třída,
Profimedia
 ČTK

Někteří obyvatelé města Ibiza na jednom ze španělských Baleárských ostrovů žijí v karavanech na předměstí, protože si za svůj plat nemohou dovolit podnájem, natož koupi bytu. Jsou mezi nimi číšník, úřednice či zdravotní sestra. Ceny nemovitostí v této turisticky rušné destinaci v posledních letech výrazně vzrostly, za metr čtvereční se v jedné z lokalit na Ibize platí víc než v Madridu či Barceloně, napsal dnes deník El País.

Reklama

„Pracuji v luxusní vile jedněch Angličanů, mám 1500 až 1800 eur měsíčně, podle přesčasů. Ale v únoru mi majitel bytu zvedl nájem a nic jiného jsem nenašel. Chtějí 900 či 1000 eur za garsonku a k tomu několikaměsíční kauci,“ popsal sedmatřicetiletý muž, který odmítl říci jméno, protože se stydí za svou situaci. Bydlí totiž v karavanu na bezplatném parkovišti na okraji města Ibiza. „Sprchovat se chodím ke kamarádovi,“ dodal. Kolem něj jsou desítky karavanů a dodávek.

V dalším karavanu žije úřednice, která vydělává 1000 eur (asi 25 tisíc korun) měsíčně, vedle ní v dodávce žije číšník s platem 1500 eur a stejně má sanitář z nemocnice, který žije rovněž v karavanu na tomto parkovišti. Jsou to dva různé světy v Ibize - místní žijící v karavanech, protože nemají na nájem, a například slavná diskotéka Lío, kde je minimální útrata na osobu 270 eur (asi 6700 korun), napsal El País.

Dušan Kunovský

Byty budou zdražovat, nájmy budou růst, říká developer Kunovský

Investoři v Praze připravují téměř 145 tisíc nových bytů. Nabídka na trhu ale přesto nestačí prudce rostoucí poptávce a ceny bytů opět stoupají, říká nová analýza společnosti Central Group Dušana Kunovského.

Přečíst článek

Ostrované nemají na nájem. Turisté platí napálené ceny 

Podle statistiky španělské vlády mají z obcí nad 25 tisíc obyvatel ve Španělsku nejdražší nemovitosti ve městě Santa Eulária des Riu na ostrově Ibiza, kde metr čtvereční stojí 5194 eur (asi 129 tisíc korun). I druhé místo v tomto srovnání je na ostrově Ibiza a je jím jeho stejnojmenná metropole, kde se metr čtvereční prodává za 4624 eur. V Madridu vyjde podle této statistiky metr čtvereční na 4015 eur a v Barceloně na 3767 eur. A zatímco v Madridu se ceny nemovitostí oproti roku 2010 téměř zdvojnásobily, v Ibize vzrostly více než třikrát.

Reklama

Kvůli rostoucím nájmům někteří místní z Ibizy zvažují odstěhovat se jinam do Španělska. Například pětatřicetiletá zdravotní sestra Sonia Sanchová, která se na Ibize narodila a žije tam celý svůj život, vydělává 1800 až 2000 eur měsíčně. Před půl rokem se jí ale narodila dcera a s partnerem, který má plat 1000 eur, žijí v malém bytě. Hledali větší, ale nenašli dvoupokojový byt za méně než 1800 eur měsíčně.

Italský ostrov Capri zakázal vstup turistům. Nemá dost pitné vody

Oblíbený italský ostrov Capri v sobotu zakázal turistům vstup kvůli problémům se zásobováním vodou z pevniny. Starosta města Capri Paolo Falco zákaz vydal ráno, a přiměl tak několik trajektů mířících na ostrov u pobřeží Neapole v jižní Itálii, aby se otočily. Později Falco nařízení zmírnil a uvedl, že na Capri budou vpouštěni turisté, kteří tam mají zarezervovaný hotel, obyvatelé ostrova a lidé, kteří na ostrově mají druhý domov, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Sanchová napsala o své tíživé situaci v dopise přímo starostovi Ibizy Rafaelu Triguerovi. „Sonio, je mi to moc líto. Každý den za mnou chodí lidé v podobné situaci a ujišťuji vás všechny, že pracujeme na zmírnění této dramatické situace,“ odpověděl jí starosta.

Ostrov Ibiza, který má téměř 160 tisíc obyvatel, podle statistiky baleárské regionální vlády loni navštívilo asi 3,4 milionu turistů, zhruba o 300 tisíc více než v roce 2022.

Masová turistika komplikuje život místním obyvatelům i jinde ve Španělsku, kde se v posledních týdnech konala řada demonstrací. Například 20. dubna kvůli tomu vyšlo do ulic a na promenády u pláží na 60 tisíc lidí na Kanárských ostrovech, požadovali mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní. Koncem května protestovalo na 10 tisíc lidí proti masové turistice na Mallorce, která je vedle Ibizy dalším z Baleárských ostrovů. Minulý víkend manifestovali za limity pro počty turistů lidé také v jihošpanělské Granadě a za dva týdny se chystá demonstrace proti masové turistice v Barceloně.

Island

Vítejte, ale neničte nám přírodu. Island se přidává k boji proti overturismu

Turisté jsou na Islandu vítaní, ale jen v rozumném množství. Tamní vláda hledá, jak turistický ruch regulovat tak, aby netrpěli místní ani příroda. Na zahraniční turisty tam nejspíš čekají vstupní poplatky.

Přečíst článek

Sambuca di Sicilia

Italové zdražili. Za dům už chtějí tři eura

Výprodej historických domů na Sicílii pokračuje. Městečko Sambuca di Sicilia tentokrát nabízí 12 domů.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Vlastníci bytů vyždímali nájemníky. Ceny nájmů přestávají růst

Dalibor Martínek: Vlastníci bytů vyždímali nájemníky. Ceny nájmů přestávají růst

Přečíst článek
Tradiční dřevěné domy ve Švédsku

Z bytů byly neprodejné ležáky. Ani obří slevy nezabraly. Teď švédský realitní trh čeká obrat

Přečíst článek
Jiří Pácal,Ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí

Jiří Pácal: Nájmy porostou, nejen v Praze. Náš bytový fond je nejhorší z celé Evropské unie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme