Reklama

Ukrajinci prchají před válkou. Nejčastěji do Polska, Slovensko vyhlásilo výjimečný stav

První lidé z Ukrajiny přijíždějí do Česka, dostávají nabídky na ubytování zdarma
ČTK
 ČTK

Až 120 tisíc lidí už muselo z Ukrajiny uprchnout kvůli válce. Nejvíce z nich míří do Polska. Slovensko vyhlásilo v zemi stav mimořádné situace.

Reklama

Z Ukrajiny uprchlo kvůli ruské invazi podle odhadu UNHCR už přes 120 tisíc lidí. Nejčastěji míří do Polska, kam za tento týden dorazilo už zhruba 100 tisíc lidí. Slovensko od dnešního poledne vyhlásilo v zemi stav mimořádné situace. Činí tak v souvislosti s příchodem lidí, kteří utíkají před boji na Ukrajině.

"Cílem vyhlášení mimořádné situace je vytvořit podmínky pro přijetí nezbytných opatření k zamezení a zmírnění následků mimořádné události v souvislosti s hromadným přílivem cizinců na území Slovenské republiky," rozhodla slovenská vláda. 

První z uprchlíků, kteří utíkají před válkou, přijíždějí také do České republiky

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Více než 250 ukrajinských obránců se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal

Více než 250 ukrajinských bojovníků se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal v Mariupolu poté, co Kyjev nařídil evakuaci celé své posádky, což předznamenává konec nejkrvavější bitvy v Evropě za poslední desetiletí, napsala agentura Reuters. Kreml uvedl, že prezident Vladimir Putin osobně zaručil, že s vězni bude zacházeno podle mezinárodních standardů. Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují, uvedl podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Podle Ruděnka se tak děje vinou ukrajinské strany, Kyjev prý nereagoval na ruský návrh dohody. „Ukrajina se z vyjednávacího procesu fakticky stáhla," uvedl Ruděnko.

Přečíst článek

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho za první necelé dva dny bojů uprchlo z Ukrajiny přes 50 tisíc lidí. Většinou jde o ženy a děti, muži ve věku od 18 do 60 let musejí ve své vlasti zůstat a bojovat. Ukrajinský prezident Volodymar Zelenskyj totiž nařídil mobilizaci.

Reklama

Celkem UNHCR odhaduje, že by mohlo z Ukrajiny kvůli válce uprchnout až pět milionů lidí. "Pracujeme s odhady od jednoho do tří milionů (uprchlíků, kteří zamíří) do Polska... a scénářem s jedním až pěti miliony v součtu všech sousedících zemí," uvedla v pátek mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Shabia Mantoová.

Reklama

Související

Raketomet RM-70 Grad

Česko nesmí poskytnout sovětské zbraně bez našeho souhlasu, uvedlo Rusko. Drzý pokus, reagovala Černochová

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme