Reklama

Luhanští separatisté už chystají referendum o připojení k Rusku

Válka na Ukrajině
ČTK
 ČTK

Proruští separatisté na východě Ukrajiny v samozvané Luhanské lidové republice (LNR), kterou uznává jen Moskva, se chystají brzy uspořádat referendum o připojení k Rusku. Podle ruských agentur to v Luhansku řekl vůdce LNR Leonid Pasesčnik. Kyjev dal hned v reakci najevo, že referendum provedené Rusy na okupovaném území bude neplatné. Podobný postup Kreml zvolil v roce 2014, když nakonec oznámil mezinárodně neuznávanou anexi ukrajinského Krymu.

Reklama

"Myslím, že v nejbližší době se na území republiky bude konat referendum, při němž lidé uplatní své absolutní ústavní právo a vyjádří svůj názor na připojení k Ruské federaci. Z nějakého důvodu jsem přesvědčený, že přesně tak to bude," prohlásil Pasečnik podle agentury TASS.

"Všechna falešná referenda na dočasně okupovaných územích jsou neplatná a nebudou mít žádnou právní váhu," uvedl podle agentury Reuters v prohlášení mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. "Místo toho bude Rusko čelit ještě silnější reakci mezinárodního společenství, což jen prohloubí jeho globální izolaci," dodal.

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Rusové soustředí úsilí v Doněcké oblasti, Bělorusko manévruje u hranic

Ruské jednotky soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými útoky snaží zničit ukrajinské opevněné obranné pozice, uvedl v ranní zprávě ukrajinský generální štáb. Pokračuje těžké ostřelování mariupolských oceláren Azovstal s cílem způsobit co největší ztráty uvězněným obráncům závodu, uvádí Kyjev. Britské ministerstvo obrany informovalo, že Bělorusko přesouvá k ukrajinské hranici své speciální jednotky. Do bojů aktivně nevstoupilo, ale Ukrajina kvůli manévrům musí ponechávat na severu země některé své vojáky.

Přečíst článek

Je velmi pravděpodobné, že podobný scénář připravují i separatisté v sousední takzvané Doněcké lidové republice (DNR). Rusko před osmi lety záhy po svržení tehdejšího proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče vojensky obsadilo Krymský poloostrov, který pak po kontrolovaném referendu anektovalo. Ještě téhož roku pak vojensky podpořilo vzpouru separatistů v Donbasu.

Moskva letos v únoru uznala nezávislost, kterou vůdci proruských vzbouřenců v Doněcké a Luhanské oblasti vyhlásili loni. Ruský prezident Vladimir Putin příslušný dekret podepsal 21. února, tedy tři dny před zahájením invaze na Ukrajině.

Reklama

Šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov dnes podle agentury Reuters upozornil na to, že se Moskva po nezdaru záměru ovládnout celou zemi bude snažit rozdělit Ukrajinu na dvě části. "Ve skutečnosti jde o pokus vytvořit na Ukrajině Severní a Jižní Koreu," prohlásil Budanov.

Lvov

Stanislav Šulc: Marshallův plán pro Ukrajinu je dobrý nápad. Nebo ne?

Německý ministr financí Christian Lindner prohlásil, že Evropa a USA musejí přijít s obdobou Marshallova plánu pro Ukrajinu. Líbivá slova, která však mají k reálné akci ještě hodně daleko. 

Přečíst článek

Potravinová krize bude. Otázkou je jen, jak velká, říká výrobce hnojiv

Rusko a Ukrajina jsou obilnicí světa. A také dominantními výrobci hnojiv, která podle indexu Bloombergu zdražují nad svá historická maxima.

Přečíst článek

Reklama

Související

Raketomet RM-70 Grad

Česko nesmí poskytnout sovětské zbraně bez našeho souhlasu, uvedlo Rusko. Drzý pokus, reagovala Černochová

Přečíst článek
Obytný dům a auta po ruském útoku 16. března na ukrajinský Charkov.

Ano, Rusové vědí, co dělá jejich armáda na Ukrajině, míní expert na Rusko a překladatel Orwella do ruštiny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme