Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Itálii základní škola vyhlásila volno kvůli konci ramadánu. Školáci by stejně nepřišli

V Itálii základní škola vyhlásila volno kvůli konci ramadánu. Školáci by stejně nepřišli
Profimedia
 ČTK

Žáci základní školy v italském městě Pioltello nedaleko Milána zůstanou 10. dubna doma. Vedení školy se totiž rozhodlo vyhlásit volno na den, kdy se slaví konec muslimského postního měsíce ramadánu. V Itálii se tak stalo poprvé, píše deník Corriere della Sera.

Reklama

Rozhodnutí, které ostře kritizovala krajní pravice, škola odůvodnila tím, že mnoho žáků v uplynulých letech na významný muslimský svátek doma stejně zůstávalo.

Na základní školu ve městě, které spadá do milánské metropolitní oblasti, chodí zhruba 1300 dětí, z nichž 40 procent pochází z muslimských rodin, uvedl ředitel Alessandro Fanfoni. „Máme tu třídy, kam v minulých letech na vyučování na konci ramadánu přišly tři nebo čtyři děti,” řekl. Rozhodnutí vyhlásit na 10. dubna volno podpořila podle ředitele i školská rada, v níž zasedají zástupci rodičů. Škola proto zahájila v září školní rok o den dříve než v okolních obcích, aby dodržela povinný rozsah výuky.

EU uzavřela historickou dohodu o migraci

Evropská unie ve středu prolomila roky trvající politickou patovou situaci a dohodla se na dohodě, která výrazně změní způsob, jakým společenství pracuje s migranty, přesouvá je po členských zemích a fakticky usnadní vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Informaci přinesl portál Politico.

Přečíst článek

Setrvalý vzsetup

Rozhodnutí školy, které je podle tisku první tohoto druhu v Itálii, kritizovala krajní pravice. „Je to nepřijatelná volba, která jde proti hodnotám, identitě a tradici naší země,” uvedl italský ministr dopravy a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. V obdobném duchu se vyjádřili i další činitelé této strany. Školu podpořila starostka města Pioltello Ivonne Cosciottiová ze středolevicové Demokratické strany. Rozhodnutí, o kterém podle svých slov starostka nebyla informována předem, jde podle ní správným směrem.

V Itálii se podle různých odhadů hlásí k islámu tři až pět procent obyvatel. Nynější přítomnost islámu v Itálii souvisí především s přistěhovalectvím, které zesílilo od konce 80. let minulého století. Islám patří v Itálii k menšinovým náboženstvím, v zemi se většina lidí hlásí ke křesťanství. Podle posledních odhadů se ale zhruba 30 procent Italů nehlásí k žádné víře.

Britský premiér Rishi Sunak

Karel Pučelík: Zastavte loďky s migranty! Britští konzervativci je chtějí posílat do Afriky

Britští poslanci v úterý schválili nový vládní návrh na deportace migrantů do nesvobodné Rwandy. Daňové poplatníky už teď plán stál stovky miliard liber, je navíc neetický a nemá politickou perspektivu. Přesto všechno na něm ale konzervativci sveřepě trvají.

Přečíst článek

Až šest miliard lidí se do roku 2100 dá do pohybu kvůli změně klimatu

Problém století? Klimatická migrace. Až šest miliard lidí se do roku 2100 dá do pohybu

Některé části planety Země se do konce století stanou neobyvatelné, varují vědci. Nový domov si bude muset hledat až šest miliard lidí, vyplývá ze studie.

Přečíst článek

Reklama

Související

Itálie začala požadovat 5000 eur po migrantech

Migranti musí v Itálii zaplatit tisíce eur, aby se vyhnuli detenci. Je to nelidský úplatek, zní od opozice

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme