Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Turbína pro Nord Stream 1 visí v Německu. Rusové ji nechtějí

Nord Stream 1
ČTK
 ČTK

Společnost Siemens Energy, která má opravenou turbínu nainstalovat zpět do systému plynovodu Nord Stream 1, si stěžuje, že termín dokončení není zcela v její moci. Skoro to vypadá, že Rusové turbínu již ani nechtějí, komentoval patovou situaci německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Reklama

Chybějící turbína, která podle Moskvy vedla k omezení kapacity plynovodu Nord Stream 1, uvízla nyní při transportu v Německu, protože Rusko zatím neposkytlo povolení pro její přepravu zpátky do země. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Turbína byla původně na generální opravě v Kanadě.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom v červnu prodlevou v návratu této turbíny z Kanady související s protiruskými sankcemi zdůvodnil výrazné omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1. Ten vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa je hlavní trasou pro vývoz ruského zemního plynu do Evropské unie.

plynovod, ilustrační foto

Putin opět přechytračil Evropu. Nord Streamem 1 již teče plyn

Pouhý den po zveřejnění krizového plánu Evropské unie na případ nedostatek plynu, začal plynovodem Nord Stream 1 opět téct plyn. A to navzdory předchozím upozorněním ze strany Ruska, že k tomu pravděpodobně nedojde. Podle ekonomů dojde k razantnímu propadu ceny plynu.

Přečíst článek

Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters turbínu 17. července dopravila z Kanady do německého Kolína nad Rýnem logistická společnost Challenge Group. Zdroje rovněž uvedly, že nyní není jasné, kdy se zařízení bude moci vrátit do Ruska. Dodaly, že by to mohlo trvat ještě dny, nebo dokonce týdny.

Reklama

Porušení sankcí?

Přeprava turbíny do Německa se uskutečnila po týdnech konzultací mezi německou a kanadskou vládou ohledně toho, zda by takový krok znamenal porušení sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Rusko v červnu s odkazem na chybějící turbínu omezilo kapacitu plynovodu Nord Stream 1 o 60 procent. Od 11. července se dodávky plynovodem Nord Stream 1 zastavily v rámci pravidelné údržby, která skončila ve čtvrtek. Panovaly obavy, že Rusko po skončení odstávky provoz plynovodu neobnoví. Dodávky včera opět začaly, plynovod nicméně dál pracuje s omezenou kapacitou.

Plynovod - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Rusové zaskočili Evropu a posílají plyn. Skřípnout jej ale mohou kdykoli

Plynovodem Nord Stream 1 začal po pravidelné odstávce znovu proudit plyn do Evropské unie. Rusové jej však mohou kdykoli zase „skřípnout“.

Přečíst článek

Německo odmítá tvrzení Ruska, že chybějící turbína je důvodem pro omezení kapacity a viní Moskvu z využívání dodávek plynu jako politické zbraně. Rusko tvrdí, že turbína je důležitá pro bezpečný provoz plynovodu. Uvádí rovněž, že od německé společnosti Siemens Energy, která měla opravu turbíny na starosti, stále nedostala dokumentaci potřebnou k opětovné instalaci tohoto zařízení.

Němci: Rusko kolem Nord Streamu jen politikaří

Jeden ze zdrojů Reuters upozornil, že Moskva naopak neposkytla dokumenty potřebné k dovozu turbíny do Ruska, včetně podrobností o tom, kam by měla být přesně dopravena a přes kterou celní stanici.

Za normálních okolností je pro nás údržba turbín rutinní operací,“ uvedla společnost Siemens Energy. „Přirozeně chceme dopravit tuto turbínu na místo jejího provozu co nejrychleji. Čas, který to zabere, však není výlučně v naší moci,“ dodala.

topení

Potvrzeno: Evropské státy musejí snížit spotřebu plynu o 15 procent

Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Navrhla to Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy.

Přečíst článek

Kreml uvedl, že všechny problémy kolem dodávek ruského plynu do Evropy způsobily západní sankce a že Rusko zůstává nepostradatelnou součástí evropské energetické bezpečnosti. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden upozornil, že není jasné, v jakém stavu bude turbína po opravě v Kanadě vrácena, což přispívá k nejistotě ohledně plného spuštění plynovodu.

„Chvílemi má člověk pocit, že Rusko si ji už nechce vzít zpátky,“ řekl k situaci kolem turbíny německý ministr hospodářství Robert Habeck. „To znamená, že záminka s technickými problémy má ve skutečnosti politické pozadí,“ dodal. Upozornil, ze německá vláda je v úzkém kontaktu s firmou Siemens Energy a že vydá prohlášení, jakmile turbína dorazí do Ruska a bude předána Gazpromu.

zlato, zlaté slitky

Zlato je na více než ročním minimu. Další ochromující úder mu uštědří ECB

Cena zlata ve čtvrtek na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby. Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank totiž snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Předsednictví nám parádně šlape. Ale kdo vládne v Česku?

Šéfování Radě Evropské unie, což je formální funkce, bude stát Česko asi jeden a půl miliardy korun. Už se psalo o mohutných přesunech úřednictva mezi Bruselem a Prahou, vládní letadla prý na tu armádu důležitých lidí ani nebudou stačit.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme