Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Spojené státy a Čína mohou mít zdravé vztahy, uvedla americká ministryně financí Yellenová

Americká ministryně financí Janet Yellenová při návštěvě v Číně
ČTK
 ČTK

Spojené státy a Čína mají značné neshody, ale mohou mít zdravé vztahy, je přesvědčena americká ministryně financí Janet Yellenová. Řekla to v Pekingu na závěr své čtyřdenní návštěvy. Ta měla stejně jako červnová cesta šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do asijské země přispět ke zlepšení vztahů obou velmocí.

Reklama

"Žádná návštěva nevyřeší naše problémy ze dne na den. Očekávám však, že tato cesta pomůže vytvořit odolný a produktivní komunikační kanál s novým čínským ekonomickým týmem," uvedla Yellenová.

Svá celkem desetihodinová jednání s čínskými představiteli označila za "přímá, věcná a produktivní". Vzájemné neshody musí podle ní obě strany do budoucna komunikovat jasně a přímo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prezident USA Joe Biden (vpravo) v Kyjevě.

Spojené státy poskytnou Ukrajině kazetovou munici, některé státy to kritizují

Spojené státy poskytnou Ukrajině mimo jiné kazetovou munici v rámci nového balíku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun), oznámil Pentagon. Součástí balíku budou například dělostřelecké granáty ráže 105 milimetrů a 155 milimetrů, desítky bojových vozidel pěchoty, protitankové střely Javelin nebo munice do systému HIMARS.

Přečíst článek

Americká ministryně také zdůraznila, že se Spojené státy nechtějí oddělit od čínské ekonomiky, protože by to podle ní bylo "katastrofální pro obě země a destabilizující pro celý svět". Zároveň ale podotkla, že Washington chce "otevřenou, svobodnou a spravedlivou ekonomiku", nikoliv takovou, která nutí země, aby se postavily na jednu, či druhou stranu.

V debatách s čínskými činiteli také kritizovala "nekalé hospodářské praktiky" Číny a apelovala na to, aby čínské firmy nedodávaly Rusku materiál, který by mohlo využít ve válce proti Ukrajině.

Čína pokutuje svého internetového giganta Ant Group miliardou dolarů

Čína pokutuje svého internetového giganta Ant Group miliardou dolarů

Ant Group musí zaplatit pokutu na více než 21 miliard korun. Končí tím roky trvající vyšetřování čínského fintech sektoru tamními regulátory.

Přečíst článek

Spory mezi oběma zeměmi se týkají řady oblastí, včetně obchodu, mezinárodní politiky nebo dodržování lidských práv v Číně.

Blinken byl po pěti letech prvním americkým ministrem zahraničí, který Čínu navštívil. Americký prezident Joe Biden krátce poté vyjádřil přesvědčení, že vztahy Spojených států a Číny jsou na správné cestě. Prakticky zároveň ale svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga označil za diktátora, což Peking pobouřilo.

Reklama

Související

Čína se pomocí AI a falešných účtů snaží ovlivňovat americké voliče

Čína zřejmě využívá umělou inteligenci k ovlivňování amerických voličů, zjistil Microsoft

Přečíst článek
Prezident Spojených států Joe Biden

Lukáš Kovanda: Biden se pustil do Číny. Z jeho výroků se dělá mdlo v centrále Volkswagenu i Elysejském paláci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme