Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Rozvod má být jednodušší. Pokud se manželé dohodnou, soud nebude pitvat příčiny

Rozvod má být jednodušší. Pokud se manželé dohodnou, soud je nebude vyslýchat
ČTK
 ČTK

Rozvodové řízení by se mohlo od roku 2025 zjednodušit a zrychlit. Soudy by už neměly zjišťovat příčinu rozvratu manželství. Spojit by se mělo rozvodové a opatrovnické řízení o děti. Smírné řešení by měly podpořit i nižší soudní poplatky. Navrhované změny představili ve Sněmovně zástupci ministerstva spravedlnosti a poslankyně Eva Decroix (ODS).

Reklama

Nové podmínky by mohly platit od ledna 2025. Obsahuje je připravovaná novela občanského zákoníku. Počítá i se změnami u vymáhání výživného či se zákazem fyzického trestání dětí.

Podle statistik ministerstva spravedlnosti trvalo loni rozvedení manželství, kde soud nemusel řešit budoucnost nezletilých dětí, v průměru 55 dní. Pokud předcházelo opatrovnické řízení, tak to bylo něco přes čtyři měsíce. Návrh na rozvod podávají dvakrát častěji manželky než manželé. Ve dvou třetinách případů se oba partneři na ukončení svazku dohodli. Podle statistického úřadu průměrné manželství trvá 13,5 roku. Úhrnná rozvodovost činila loni 38 procent. V Česku se tak rozpadají zhruba dvě pětiny svazků. V minulém desetiletí to byla až polovina.

Ošetřovné i pro OSVČ. Právníci představují chystané legislativní novinky

Poslední zářijový díl Práva k Ranní Kávě je poněkud atypickým. Výjimečně není jeho součástí rozhovor moderátora Martina Frolíka s hostem, ale pouze představení posledních novinek ze světa legislativy i judikatury Kristýnou Faltýnkovou.

Přečíst článek

Motivace ke smírnému rozvodu

Podle náměstka ministra spravedlnosti Antonína Stanislava novela obsahuje čtyři hlavní změny. Počítá se zrušením požadavku na zjišťování příčin rozpadu manželství. Spojit by se mělo řízení o rozvodu a o péči o děti, tedy rozvodové a opatrovnické. Nutné nebude také ustanovit takzvaného kolizního opatrovníka. Soudní poplatky by měly podpořit smírné řešení mezi partnery, uvedl Stanislav.

Podle Decroix, která je advokátka a mediátorka, nynější nastavení mnoho "motivačních faktorů" ke smírnému rozvodu neobsahuje. Zmínila rychlost a flexibilitu řízení i finanční otázku. Zjišťování příčin rozvratu manželství považuje za překonané. Je přesvědčena, že v praxi nemá přínos. „Stále je to spojeno s hledáním nějaké viny. Klientům se obtížně definují příčiny objektivním způsobem. Když se podaří nastavit, aby hledali společnou řeč, začneme hledat příčiny a je to jako bumerang zpátky,” řekla poslankyně.

I Češi budou muset dávat ženám stejný plat za stejnou práci, nařídil Brusel. Jak s tím mají firmy naložit, vysvětluje advokátka

Česko je sedmé nejhorší v EU z hlediska žebříčku hodnocení rozdílu platu žen a mužů. Ten nyní činí 16,5 procenta, zatímco v EU to je v průměru o tři procenta méně. Nerovnost by měla zásadně změnit směrnice o transparentním odměňování žen a mužů, která byla v EU schválena letos v květnu a kterou mají členské státy povinnost vnést do svého právního řádu do tří let. Co to bude znamenat pro zaměstnavatele v Česku a kdy budou firmám hrozit sankce za nedodržování směrnice, vysvětlila v rozhovoru Tereza Erényi z advokátní kanceláře PRK Partners.

Přečíst článek

Smluvený rozvod vyjde levněji

Sloučení dvou řízení by podle poslankyně znamenalo pro partnery jen jednu návštěvu soudu. „Pokud je rodina na všem domluvena - většinou jsou rodiče rozstěhovaní, péče nějakým způsobem funguje, jsou připraveni hradit si výživné, tak není nutné, aby proces byl tak kostrbatý,” uvedla Decroix. Jednání by podle ní mohlo být také neformálnější a nemuselo by se odehrávat jen v soudní síni, ale i v jiných prostorách. Soudní poplatky u smluveného rozvodu by měly být nižší.

Fyzické tresty dětí by zákoník měl sice zakázat, ale bez sankcí. Podle náměstka tak novela poukáže hlavně na nepřijatelnost tělesného trestání. Od neplacení výživného by nově měly odrazovat vyšší úroky z prodlení než u běžných dluhů. Pohledávky na alimentech by bylo možné také postoupit k vymáhání.

Burza v Pekingu (ilustrační foto)

V Číně přibylo rozvodů miliardářských párů. Ne kvůli neshodám, ale ve snaze obejít pravidla burzy

V Číně v poslední době výrazně stoupl počet rozvodu nejbohatších čínských manželských párů. Důvodem však zřejmě nejsou neshody mezi partnery, ale to, že se snaží obejít přísná pravidla tamního regulátora trhu týkající se stropu prodeje akcií na burze, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme