Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Orbán v Kyjevě: Maďarsko oceňuje Zelenského mírové iniciativy

Maďarský premiér Viktor Orbán a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
ČTK
 ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán v Kyjevě vyzval k uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle médií trval na tom, že Ukrajina a celá Evropa potřebují spravedlivý a trvalý mír, a naléhal na pokračování vojenské pomoci umožňující Ukrajině třetím rokem se bránit ruské agresi. Orbán, známý blízkými vztahy s Moskvou, dnes do Kyjeva přicestoval poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Reklama

Premiér uvedl, že Maďarsko oceňuje Zelenského mírové iniciativy a že hostitele požádal, aby zvážil uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů, napsala agentura Reuters. Orbán podle ní také prohlásil, že se obě země snaží překonat dřívější neshody a že se zaměřují na budoucnost.

Zelenskyj podle BBC na tiskové konferenci nekomentoval Orbánův návrh a důraz kladl na bilaterální vztahy. Návštěva maďarského premiéra ukazuje „společné evropské priority a jak je důležité zajistit spravedlivý mír na Ukrajině a celé Evropě“, prohlásil podle agentury AFP.

Nizozemský premiér Mark Rutte

„Teflonový Mark“ či „pan Normální“. NATO převezme nizozemský premiér Mark Rutte

Jezdí starým autem, bydlí ve skromném domě a na cestách nejraději přespává v levných hotelech. Dlouholetému nizozemskému premiérovi Markovi Ruttemu je pozlátko politického života cizí, je ale jedním z nejzručnějších operátorů moci v celé Evropě. To se může neochvějnému zastánci Ukrajiny ve funkci generálního tajemníka NATO určitě hodit.

Přečíst článek

Zelenskyj na společné tiskové konferenci také naléhal na pokračování unijní pomoci, včetně vojenské, Ukrajině, a to na úrovni dostačující k obraně země. Vyplácení pomoci se maďarský premiér v minulosti pokoušel blokovat, dodala AFP.

Reklama

Mrazivý vztah s Budapeští

Orbán je nejbližším spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina v EU a běžně blokuje, zdržuje, anebo oslabuje snahy EU rozšířit pomoc Ukrajině a postihnout Moskvu sankcemi kvůli její válce proti Ukrajině, což Zelenského a i další vůdce EU frustruje, poznamenala agentura AP a varovala, že zpoždění dodávek západní pomoci by Ukrajinu ponechalo napospas silnějším a lépe vybaveným ruským silám. Kyjev dal podle AP najevo mrazivý vztah k Budapeští tím, že oficiálně nepotvrdil Orbánův příjezd, jak bývá obvyklé v případě návštěv důležitých hostů. „Maďarsko je jedinou evropskou zemí, kterou Ukrajinci vnímají jako nepřátelskou,“ poznamenal RBK-Ukrajina.

Orbán dne podle Reuters také prohlásil, že se obě země snaží překonat dřívější neshody a že se zaměřují na budoucnost. Zelenskyj označil dnešní jednání s premiérem za možný základ pro příští dohodu s Maďarskem. Ochotu dosáhnout dohody s Ukrajinou dal najevo i Orbán.

Návštěva se koná den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie. To sice dává Budapešti jen malou reálnou moc, umožňuje jí ale ovlivňovat unijní agendu.

Cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým čelí EU, a proto první cesta vede do Kyjeva, napsal Orbán na facebooku.

Jen plnění povinností

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov význam Orbánovy návštěvy podle AP zlehčoval slovy, že Maďarsko si musí plnit své povinnosti předsedající země, a dodal, že Moskva nemá ohledně výsledku návštěvy žádná přehnaná očekávání.

Orbán viní Kyjev z diskriminace maďarské menšiny v Zakarpatí a i tímto tvrzením ospravedlňuje své odmítnutí poskytnout Ukrajině zbraně nebo povolit jejich převoz přes společnou hranici.

Podle deníku Ukrajinska pravda maďarský premiér po příjezdu do ukrajinského hlavního města nejprve zamířil na maďarské velvyslanectví.

Ministryně kultury Martina Šimkovičová

„Černý den pro mediální prostor“. Slováci schválili kritizovaný zákon o televizi a rozhlasu

Slovenská sněmovna večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní Slovenské televizi a rozhlasu (STVR), který opozice označila za prostředek k ovládnutí stanice nynějším kabinetem premiéra Roberta Fica.

Přečíst článek

Orbánova návštěva přichází v době, kdy se maďarský premiér snaží získat členy do nové aliance evropských nacionalistických stran Patrioti pro Evropu, která by se podle jeho představ měla stát největší pravicovou frakcí v Evropském parlamentu, připomněla agentura AP. Skupina, jejímž spoluzakladatelem je i české hnutí ANO, čelí kritice, že sdružuje strany vstřícné vůči Rusku.

Od ruského vpádu na ukrajinské území v únoru 2022 Orbán Ukrajinu ještě nenavštívil. Zároveň patří k několika málo západním lídrům, kteří se od invaze setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle listu Ukrajinska pravda byl Orbán v Kyjevě naposledy v roce 2012, tehdy jednal s tehdejším proruským prezidentem Viktorem Janukovyčem, svrženým a vyhnaným z Kyjeva v únoru 2014.

Se Zelenským hovořil Orbán před několika dny na summitu EU v Bruselu. Ukrajinský prezident na vrcholné schůzce vyzval lídry všech zemí EU, aby dále zvýšili vojenskou pomoc Ukrajině, která se třetím rokem brání ruské agresi. Budapešť nadále udržuje vřelé vztahy s Moskvou.

Reklama

Související

Premiéři zemí V4 - Robert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala, Viktor Orbán

V4 žije. Premiéři našli shodu v pomoci Ukrajině. Důležitá regionální instituce, zdůraznil Fico

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme