Reklama

Muskův návrh na „mír” pobouřil Ukrajinu. Jdi do..., vzkázal mu zástupce Ukrajiny při OSN

Elon Musk
ČTK
 ČTK

Vlnu pobouření vyvolal na Ukrajině "mírový plán", který představil na Twitteru americký podnikatel Elon Musk. Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o návrhu uspořádal vlastní anketu.

Reklama

Americký miliardář v plánu navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Pod dohledem OSN by se podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo "vůli lidu". O svém návrhu nechal lidi na Twitteru hlasovat. V pondělí k 22:30 středoevropského času se zhruba dvě třetiny z 1,5 milionu hlasujících vyslovilo proti.

Akcionáři Twitteru jsou pro převzetí Muskem, který už ale nemá zájem. O transakci rozhodne soud

Akcionáři americké internetové společnosti Twitter v úterý schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč), píše agentura Reuters. Musk se však v létě rozhodl od dohody o převzetí odstoupit, takže o osudu transakce bude muset rozhodnout soud.

Přečíst článek

K návrhům zpochybňujícím územní celistvost Ukrajiny se v komentářích rozhořčeně vyjádřily tisíce uživatelů Twitteru. Jedním z nich byl diplomat a zástupce Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk, který Muska nevybíravým způsobem poslal k čertu. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba podnikatele obvinil, že slovo mír používá jako eufemismus pro to, aby Ruskové mohli "vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další území".

Dovysvětlení nabídl Musk ve svém dalším příspěvku, v němž varuje před "zničujícími ztrátami na životech", pokud bude Rusko donuceno k plné mobilizaci kvůli ohrožení Krymu. Uvedl také, že Ukrajina má třikrát méně obyvatel, a její vítězství je proto nepravděpodobné. "Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír," napsal Musk. Uživatele nechal opět hlasovat, nyní zda by se obyvatelé Krymu a Donbasu měli mít možnost sami rozhodnout, zda budou součástí Ruska nebo Ukrajiny.

Zelenskyj reagoval vlastní anketou

Do debaty následně zasáhl prezident Zelenskyj, který uspořádal vlastní hlasování, v němž se lidé mají možnost odpovědět na otázku: "Kterého Elona Muska máte raději? Příznivce Ukrajiny, nebo Ruska?" Během krátké doby se ankety zúčastnil bezmála milion lidí, přičemž zhruba 85 procent respondentů dalo přednost Muskovi coby podporovateli Ukrajiny.

Reklama

Kyjevské vedení usiluje o úplné osvobození všech Ruskem okupovaných území, tedy včetně Krymu, anektovaného už v roce 2014. Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu 24. února a po narychlo uspořádaném a mezinárodně neuznaném hlasování z minulého týdne anektovalo čtyři částečně okupované oblasti na jihu a východě Ukrajiny. Ruský parlament v pondělí anexi formálně potvrdil.

Musk bezprostředně po začátku invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala být velice užitečná nejen pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také pro akceschopnost ukrajinské armády.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme