EU chce být připravena. Začne si vytvářet zásoby kritických minerálů

Evropská unie plánuje vytvořit zásoby kritických nerostných surovin jako preventivní opatření proti případnému přerušení dodávek v důsledku geopolitického napětí. Napsal to list Financial Times s odkazem na návrh dokumentu Evropské komise.
„EU čelí čím dál složitějšímu a zhoršujícímu se rizikovému prostředí, které se vyznačuje rostoucím geopolitickým napětím včetně konfliktů, rostoucími dopady změny klimatu, zhoršováním životního prostředí a hybridními a kybernetickými hrozbami,“ cituje list z návrhu dokumentu. Komise v něm upozorňuje, že rizikovější prostředí je způsobeno zvýšenou aktivitou „hacktivistů", kyberzločinců a státem sponzorovaných skupin.
V návrhu dokumentu, který čeká na zveřejnění v příštím týdnu a který ještě může doznat změn, se podle FT dále uvádí, že „existuje jen omezené obecné chápání toho, které základní zboží je zapotřebí pro připravenost na krizi v kontextu rychle se vyvíjejícího rizikového prostředí“.
Evropská komise v březnu zveřejnila strategii připravenosti, v níž členské státy vyzývá, aby navýšily zásoby důležitého vybavení, a nabádá občany, aby si pro případ nouze udržovali zásoby jídla alespoň na 72 hodin. Cílem této strategie je připravit EU na rizika, jako jsou přírodní katastrofy, klimatické změny, kybernetické a hybridní útoky a geopolitické krize včetně možnosti ozbrojené agrese proti zemím unie.
Obnovitelné zdroje, z povahy neřiditelné, zásadně přispívají ke zvýšení zranitelnosti přenosových soustav. Do značné míry mohou za dubnový španělský blackout. Zda a v jaké míře mohou za nynější blackout český – jehož škody budou minimálně ve stovkách milionů korun –, se teprve ukáže. Bude to předmětem dalšího vyšetřování. Rizika spojená s obnovitelnými zdroji s jejich rostoucím podílem na energetickém mixu ale tak jako tak stoupají.
Lukáš Kovanda: Čechům kvůli obnovitelným zdrojům hrozí častější blackouty
Názory
Dramatické až hysterické scény kolem dohody o přístupu Spojených států k ukrajinským surovinovým zdrojům ilustrují, jak velký zájem má americký prezident Donald Trump o tyto nerosty. Jsou totiž důležité pro moderní průmysl a Spojené státy si odvykly je těžit.
„Těším se, až budeme těžit, těžit, těžit.“ Proč Amerika tolik chce ukrajinské nerosty?
Politika