Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový problém pro Trumpa. Podle soudu měl podvádět při budování svého realitního impéria

Trump se při budování realitního impéria dopouštěl podvodu, rozhodl soud
ČTK
 ČTK

Bývalý americký prezident Donald Trump se při budování svého realitního impéria léta dopouštěl podvodu, rozhodl soud v New Yorku. Informovala o tom agentura AP, podle níž soudce vynesl verdikt v občanskoprávní žalobě, kterou podala newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová.

Reklama

Trump a jeho společnost podle soudu podváděli mimo jiné banky či pojišťovny tím, že masivně nadhodnocovali svůj majetek a zveličovali jeho čistou hodnotu v dokumentech používaných při uzavírání obchodů a zajišťování financování. Trump i další obžalovaní se plánují odvolat, uvedla agentura Reuters s odkazem na exprezidentova právníka.

Jamesová zažalovala Trumpa v září 2022 a obvinila ho a společnost Trump Organization ze lhaní o hodnotě jeho majetku a čistém jmění s cílem získat lepší podmínky při bankovních úvěrech nebo pojištění, napsala agentura Reuters. Podle prokurátorky Trump v ročních finančních výkazech předkládaných bankám a pojišťovnám nadsadil své čisté jmění až o 2,23 miliardy dolarů (přes 51 miliard korun) a podle jednoho měřítka až o 3,6 miliardy dolarů (přes 83 miliard korun). Podle stanice CNN se obvinění týká také Trumpových synů.

Rupert Murdoch odchází z čela mediálního impéria

Murdoch odchází. Vliv v „ekosystému hněvu a zábavy“ mu ale zůstane

Dvaadevadesátiletý Rupert Murdoch odchází z čela mediálního impéria, které desítky let kontroverzně ovlivňuje americkou i britskou politiku. Že by se strategie Fox News a dalších médií, však změnila očekávat nelze. Ostatně i odstoupení je možná tak trochu „na oko“.

Přečíst článek

Tato taktika překročila hranici a porušila zákon, uvedl dnes soudce Arthur Engoron, jenž zároveň odmítl Trumpovo tvrzení, že prohlášení o odmítnutí odpovědnosti v účetních výkazech ho zbavuje jakéhokoli pochybení.

Reklama

Trump, který je obžalovaný i v jiných případech a zároveň se hodlá znovu ucházet o prezidentský úřad, už dříve obvinění odmítl a označil je za politický „hon na čarodějnice“. Jeho právníci žádali soudce, aby případ zamítl. Tvrdili, že Jamesová nebyla oprávněna žalobu podat, protože neexistuje důkaz, že by veřejnost byla exprezidentovým jednáním poškozena. Tvrdili také, že řada tvrzení v žalobě je promlčena.

Karel Pučelík: Našli američtí republikáni „nového Trumpa“?

V průzkumech před republikánskými primárkami se takřka z ničeho nic na předních příčkách objevuje jméno miliardáře a biotechnologického podnikatele Viveka Ramaswamyho, který se prezentuje jako Trumpův skandály nezatížený dědic. Třeba skončí jako jeho viceprezidentský kandidát. Pro USA by však jeho úspěch byl znepokojující, pro Evropu špatný – a pro Ukrajinu dost možná katastrofální.

Přečíst článek

Nynější rozhodnutí se týká klíčového tvrzení newyorské prokurátorky v občanskoprávní žalobě proti bývalému prezidentovi, napsala BBC, podle níž soudce Engoron rozhodl v řízení předcházejícímu samotnému procesu. Ten začíná v pondělí 2. října a má se zabývat dalšími obviněními a případným postihem.

Prokuratura podle AP požaduje pokutu ve výši 250 milionů dolarů a zákaz podnikání Trumpa v New Yorku. Rozhodnutí soudce Engorona je pro exprezidenta téměř totální porážkou a omezuje rozsah plánovaného soudního procesu do značné míry na to, kolik by měli obžalovaní zaplatit jako náhradu škody, napsal Reuters.

Reklama

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump

Trump bojuje v Coloradu. Kvůli diskvalifikaci z tamních primárek se obrátil na nejvyšší soud

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme