Hello industry! Konečně je tu podcast, který má v hledáčku svět průmyslu a velkého byznysu. Provádět vás bude moderátor Milan Cholt, který má za sebou 17 let praxe na pozicích výrobního manažera v nadnárodních společnostech. Nyní se věnuje poradenské činnosti a pomáhá firmám zlepšovat procesy pomocí unikátní metody LEAN.
podcast
10: 10.Peter Pataky - Slovenský pohled na Československý průmysl. Máme být na co hrdí.
Jak se slovenský manažer protloukal českými firmami až nakonec skončil ve slovenské firmě v čechách .
Rozhodně má Československý průmysl na čem stavět.
Největší bolest je stále se potvrzující nedostatek správně vzdělaných lidí a nepřipravené školství.
Pokud něčemu nebudete rozumět, neváhejte se na mě obrátit pro vysvětlení.
9: 9. Jaroslav Marx - 30 let u jedné společnosti a stále má chuť čelit výzvám
Před třiceti lety začínal v sokolovně s dvanácti lidmi. Tipnete si kde byly kanceláře?
Současné ceny energií již ovlivňují i nás, ačkoliv nejme tak energeticky náročná firma. Velký dopad je u nás v regionu zvláště u sklářů.
Český průmysl je celkově silný a v dobré kondici.
Velké problémy průmyslu přináší dodavatelské řetězce, které jsou v současné době přetrhané.
Covid nás dostal do prekérní situace. Navýšení zakázek bylo několikanásobné.
Část výroby pro nás dělají lidi doma.
Fluktuaci rozdělujeme na dva druhy a měříme ji.
Rádi bychom si vychovávali ve školách svoje budoucí zaměstnance, ale ochota škol je mizivá.
Průmysl 4.0 je něco, co firmy neumí pořádně uchopit.
8: 8.Michal Pešek- majitel Pešek machinery - Svoje jméno dává denně všanc nástrahám podnikání
Na začátku byla chuť podnikat a je to boj, ale nikdy nelitoval. Začátek podnikání byla klasická "garážovka". Úsměvný příběh hned na začátek. Opět jsme se dostali k tomu, že školství zaostává za potřebou průmyslu.Evropa nás dusí rychleji rozvíjet náš potenciál. Narušení dodavatelského řetězce nás hodně ovlivňují a to zejména elektronika. Konkurence je pro nás zdravá a naše přidaná hodnota je kompletní pojetí zakázek. "Lean je buzerace" , velmi častý názor ve firmách. Největší koníček jsou moje děti.
7.Václav Behan - Na současné pozici jsem měl velká očekávání z předchozích zkušeností.
Rozdíl mezi CEO a production manažerem je obrovský. Na vyšší pozici máte také větší zodpovědnost a řešíte jiné věci.
Stav průmyslu vidím pozitivně. Vláda by měla podporovat více firmy v průmyslu. Dlouhodobě nás nejvíce trápí personální problémy. Díky covidu jsme vyrostly až čtyřnásobně. Díky válce na Ukrajině jsme daly práci spoustě lidem a dokázaly jsme je i ubytovat.
S cizinci máme běžné potíže a jazykovou bariéru řešíme přes koordinátory a lidmi co umí více jazyků. Regionální podnikatele podporujeme velmi často a maximální míře.
Cestu v autě přepínám mezi módy.
6.Petr Papánek - po 32. letech v průmyslu má určitě co říci jak o průmyslu, tak o životě
Tohle povídání jsem si skvěle užil a bavilo mě. Doufám, že bude bavit i Vás. Zde několik milníků:
Začátky byly jako ve vězení. Začínal jako učeň a pak se posunul na pozici mistra. Zaučení někdy probíhá stále stejně. Dnes je ale mnoho firem již mnohem dále. Slované mají v práci podobné návyky. A také rádi obcházíme standardy. Rusko je země extrémů. V číně je pracovník jen číslo. Český průmysl kopíruje stav v zemi. Příběh pracovníka se specifickým přístupem k loayalitě. Regulace v evropě jsou brzdou průmyslu a konkurenceschopnosti. Vyrábět se bude pořád. Momentální problém je sehnat specialisty na stroje. V zaučování cizinců používáme několik nápadů a triků a jsme úspěšní.
5.Lukáš Musil - Recept na to jak vydržet 27 let u jedné firmy ?
Český průmysl zažívá těžké časy a musíme vydržet ještě letošní rok. Současná krize se nás zatím nedotkla, ale začínáme to již pociťovat . Největším problémem jsou nyní lidi. Práce na 3 směny lidem moc nevoní. V regionu s nejvyšší nezaměstnaností je to zvláštní. Největší problém je konkurence z německa. Dejte mi vědět jak řešíte problém s komunikací se zahraničními zaměstnanci ? 360-ti stupňový servis. Co to je? Objasní Lukáš. Sběr dat máme již digitálně a výsledky řešíme průběžně.
4. Jan Jadrný - neztrácejme čas získáváním informací, mnohem užitečnější je s informacemi pracovat
- Propojujeme lean metody s automatizací průmyslu
- stav českého průmyslu nevidím tak pesimisticky
- v průmyslu nám dozrává nová generace a ta přináší změny a posuny správným směrem
- dříve firmy věděli co chtějí od automatizace
- někdy jsou firmy překvapené, když zjistí, že investice do robota je jen první část, ale pak je třeba mít odborníka, který vám ho oživí
- Nedávejte všude roboty !
- Vymazlenou firemní kulturu máme v ICE
- půlroční práce byla fuč, díky tomu, že nejsou dotace
- průmyslu pomůže lepší vzdělání
- inspirací je mi Američan Paul Ackers
3.Ross Chomo - někdy je třeba mít štěstí jako prase
I v logistice může být výroba, že netušíte jaká? Dozvíte se hned na začátku.
Vydávání vize ze zahraničí je někdy soutěž v grafomanii.
V naší firemní vizi věřím, protože dává smysl. Poměr THP k dělníkům je 12/500
Na dotace jsme si šáhli jen v oblasti školení.
Odpočívám koukáním na kapry a občas si skočím padákem.
2.Radek Pucholt - trpělivost a dril získal praxí a svými koníčky
Jak přesná může být práce v průmyslu ?
V průmyslu nám chybí silné osobnosti jako byl například Tomáš Baťa .
Máme štěstí v dnešní době, krize nás zatím v podstatě míjí.
Naši zaměstnanci jsou vysoce kvalifikovaní a vzdělaní, ale to je někdy na obtíž pro průmyslovou výrobu. Digitalizace a automatizace nás teprve čeká. Současný neskutečný důraz na kvalitu získal z letectví.
1.Martin Filip - při plánování jsme dnes slepí a neefektivní
Český a potažmo i světový průmysl není v dobré kondici. Čekají nás horší časy.
Jak je BWI úspěšná v obrovské personální konkurenci na hranicích s Německem ? A mnoho dalších otázek a odpovědí o průmyslu a lidech v něm.
Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku díky zlepšení obchodů s plynem a rostoucím úrokovým výnosům z finančních investic. Čistý zisk činil 1,2 bilionu rublů (322,8 miliardy korun) po ztrátě 629 miliard rublů v roce 2023.
Česká měna před státním svátkem smazala mírné posílení z úterka. K euru koruna oslabila o dva haléře na 24,95 koruny za euro 💶, vůči dolaru zakončila den na 21,94 kruny za dolar se ztrátou tří haléřů.
České akcie v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou. Index PX od začátku roku do konce dubna posílil o 14,7 procenta na 2019,3 bodu. Nejvíce posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak nejvíce ztratily akcie společnosti Photon Energy. Za celý loňský rok pražská burza rostla o 24,5 procenta.
Vláda schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme 80 procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS).
Evropská komise oznámila, že investuje 910 milionů eur (22,7 miliardy korun) na posílení evropské obrany. Finance budou směřovat na 62 vybraných projektů z členských států EU, mimo jiné i z České republiky. Unijní exekutiva o tom informovala ve svém prohlášení.
Číst více
Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk 💰 devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.
Číst více
Francouzská společnost EDF zvažuje podání žaloby proti schválenía průběhu tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech ☢ ke Krajskému soudu v Brně. Rozhodnout o ní chce brzy. Firma také žádá o veřejné slyšení o tendru v českém Parlamentu. Novinářům to řekl viceprezident EDF Vakis Ramany.
Pivovar Budějovický Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva 🍻. Je to o čtyři procenta meziročně více. Budvar vyváží téměř 75 procent své produkce, jde o nejvyváženější české pivo. S výjimkou Antarktidy míří na všechny kontinenty. Mezi největší trhy patří tradičně Německo, Slovensko, Polsko, Rakousko, v posledních letech také Velká Británie.
Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.
Číst více
Evropsko-americké automobilové skupině Stellantis v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o 14 procent na 35,8 miliardy eur 💶(téměř 900 miliard korun). Automobilka zároveň stáhla svůj celoroční výhled, a to kvůli nejistotě kolem vývoje cel.