Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Petr Šíma: Evropu čeká zlaté desetiletí. Nikdy nebyl lepší čas na investice

jednorožec
iStock
 nst
nst

Evropa má před sebou zlaté desetiletí, tedy alespoň co se technologických start-upů týče. Naznačuje to nejnovější, v pořadí sedmá zpráva společnosti Atomico o stavu evropských technologických firem. Její výsledky pro newstream.cz okomentoval partner společnosti DEPO Ventures Petr Šíma.

Reklama

Grafy, které vesměs naplňují optimismem. Naše část Evropy má před sebou ještě větší růst. Přesně to odpovídá tomu, co kolem sebe vidím. Mé jednoduché shrnutí je takové, že v Evropě nebyl nikdy lepší čas začít podnikat. A nikdy nebyl lepší čas na investice. Tak se podívejme na nejzajímavější výsledky.

Investice rostou. A pořádně 

Podle odhadů Dealroom.co objem investic za rok 2021 dosáhne 120 miliard dolarů. To je trojnásobné množství oproti minulému roku. Ženou to hlavně takzvané mega roundy větších startupů (např. Revolut, Northvolt, fintechy N26), jejichž investiční kola jsou větší než 250 milionu dolarů. Za prvních devět měsíců narostla o neuvěřitelných 900 procent na 40,1 miliardy dolarů. 

 

Celková hodnota venture kapitálu se v evropském ekosystému ztrojnásobila, a to za méně než tři roky. Dosahuje hodnoty tří trilionů dolarů. Daří se přitáhnout velký evropský kapitál, nicméně kapitál z USA a Asie stále o zhruba dvě třetiny převládá. 

Evropa se začíná přibližovat USA 

Podíl kapitálu investovaného do společností v rané fázi, tedy v pre-seed a seed investičních kolech do pěti milionů dolarů, je v Evropě skoro stejný jako v USA. Činí 33 procent oproti 35 procentům. Podle mého názoru se tento ukazatel nedá dobře porovnat, protože investiční kola se v USA zvýšila nad stanovenou hranici pěti milionů dolarů. Ale nevadí, trend je to hezký.  

Stále více kapitálu směřuje do projektů, které pozitivně ovlivňují společnost a naši planetu. Jedenáct procent z celkových investic, tedy deset miliard dolarů, směřuje do SDG startupů. To je větší podíl než v USA.   

ruleta, investiční sázky

Investujte do firem a nemovitostí, vyhněte se zlatu, radí čeští superbohatí

Stavební pozemky, start-upy, rezidenční nemovitosti a akcie. To jsou horké investiční sázky českých a slovenských dolarových milionářů, tedy lidí s disponibilním majetkem převyšujícím 22 milionů korun. Superbohatí s ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat, uvádí zpráva Wealth Report 2021, za níž stojí J&T Banka. Naopak dříve tradiční zlato je v současné době pro majetné investičním propadákem.

Přečíst článek

V roce 2021 patnáct společností dotáhlo SPAC proces v celkové hodnotě 62 miliard dolarů. Devět z nich bylo ve Velké Británii. Domnívám se, že SPAC – akviziční společnosti pro speciální účely, například pro vstup na burzu – by mohly být vzpruhou pro zaostávající evropský kapitálový trh. Koneckonců se chystají i na pražskou burzu. 

Nejvíc jednorožců v historii

Před pěti lety by se všichni jednorožci – tedy nejúspěšnější start-upy – vešli k jednomu stolu. Dnes by ten stůl musel mít 321 míst. V evropských stájích se v roce 2021 narodilo 98 nových startupových jednorožců. Je to největší nárůst od roku 2014.  

Rovných sto společností s hodnotou přes miliardu dolarů je ve Velké Británii, 52 jednorožců je v Německu a 31 ve Francii. Jeden se zrodil dokonce i u nás v Česku – Rohlik.cz. Pozitivní je také fakt, že startupům trvá kratší dobu dosáhnout hodnoty jedné miliardy dolarů. Rekord drží společnost Gorillas, která se jednorožcem stala za pouhých devět měsíců. Zdvojnásobil se také počet takzvaných decacornů v Evropě, tedy společností s hodnotou více než deset miliard dolarů. 

Dolary, ilustrační foto

SPAC mánie vyhnala hodnotu fúzí a akvizic na nový rekord

Hodnota fúzí a akvizic pokračuje v růstu na nové rekordy. Přispívá k tomu obnovení aktivity společností založených za účelem akvizic, označovaných SPAC.

Přečíst článek

V Evropě je více jednorožců zaměřených na B2B trh než na spotřebitelský B2C. Evidentně to souvisí s rozdrobeným evropským trhem. Přece jen je B2B ve většině evropských zemí velmi podobný. 

Jak si stojí jednotlivé státy 

Velká Británie, Německo, Francie, Švédsko, Nizozemsko. Těchto pět zemí si nejen drží pozici lídrů v oblasti rizikového kapitálu i v roce 2021, ale navíc jejich investiční objemy stále rostou. Pro mne je zajímavý skok Španělska na šesté místo. Uvidíme, jak se to projeví na jejich HDP. Česko se umístilo na šestnáctém místě

Tomáš Čupr

Čuprův Rohlík míří pod značkou Sezamo do Itálie, Rumunska a Španělska

Rohlik Group příští rok začne pod novou značkou Sezamo doručovat on-line nákupy nejprve v prvním pololetí v Itálii a Rumunsku, ve druhé půlce roku pak rozšíří službu i do Španělska, uvedla firma.

Přečíst článek

Evropským centrem startupů je stále Londýn, ale narůstá i počet dalších regionů. Dvacet měst dosáhne letos více než jedné miliardy dolarů investovaného kapitálu. Loni to byly pouze čtyři. Evropa sice není tak koncentrovaná jako USA se svým Silicon Valley, ale díky tomu podnikavost roste všude a nikdo neví, odkud přijde další jednorožec. 

Region střední a východní Evropy má největší potenciál

Do regionu střední a východní Evropy bylo investováno pouze pět procent venture kapitálových investic, přitom poměr obyvatelstva je mnohem vyšší. Výsledek je takový, že v  regionu CEE bylo 31 procent jednorožců financováno bez externích investic. Ve zbytku Evropy to bylo sedm procent.

Z toho vyplývá, že střední a východní Evropa má obrovský potenciál růstu. Pokud se zvýší investice na evropský průměr, ohromně vzroste počet technologických firem. Podnikatelský duch tu bezesporu je. Přichází doba, kdy si to uvědomují venture kapitálové fondy a více se na tento region zaměřují.  

Deloitte, ilustrační foto

České rychle rostoucí technologické firmy vládnou střední Evropě

České společnosti opět dominovaly žebříčku padesátky nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Do dvaadvacátého ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se dostalo 19 českých technologických firem, o dvě méně než loni. První místo obsadil český fintechový startup FTMO, druhá je litevská společnost Kilo grupé, UAB (Kilo.health) a třetí příčku obsadila rovněž česká společnost Driveto, která nabízí flexibilní pronájem automobilů.

Přečíst článek

České srovnání 

Několik částí reportu srovnává i jednotlivé evropské státy. Naše pořadí se oproti loňsku výrazně zlepšilo – a to především díky e-shopu Rohlik.cz. Nutno podotknout, že statistiky celého regionu, včetně Česka, jsou zkreslené tím, že úspěšné a rostoucí firmy většinou brzo přenesou sídlo nejčastěji do Británie nebo do USA. V roce 2021 bylo v tuzemsku investováno 361 milionů dolarů. To je víc než trojnásobek toho, co za předchozí čtyři roky dohromady. Hezká čísla, nicméně stále máme obrovské rezervy a možnosti.  

Evropský průměr kumulovaných investic na počet obyvatel je 269 dolarů. V Česku činí 49 dolarů. V Estonsku je nejvíce startupů na počet obyvatel, celkem 1107. Evropský průměr činí 237 a v Česku to je 131.  

Region střední a východní Evropy je dnes v hledáčku velkých investorů. Dá se očekávat, že objem investic ze zahraničí poroste a s ním i počet a kvalita startupů. A dají se také očekávat vyšší objemy investic od lokálních investorů. Zvýšený zájem investorů vidíme i my v DEPO Angels Network. 

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Britský fond CVC za miliardy získal minoritu v Babišově síti klinik FutureLife

Britský investiční fond CVC získal podíl ve společnosti FutureLife, která je členem skupiny Hartenberg ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO) a zaměřuje se na asistovanou reprodukci. Cenu transakce firma nezveřejnila. Týdeník Hrot dříve uvedl, že fond získá v síti reprodukčních klinik těsnou minoritu a transakce celou firmu ohodnotí v přepočtu na asi osm miliard korun.

Přečíst článek

Reklama

Související

Umělá inteligence, ilustrační foto
video

Startupy táhnou. Češi do nich loni investovali čtyři miliardy, letos to bude ještě víc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme