Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Stanjura by se neměl nechat obměkčit nářkem vinařů. Ti dobří si jistě poradí

Debatu o dani z tichého vína by mrazy neměly poslat ze stolu
Profimedia
Lukáš Kovanda

Mrazy by vinařům neměly být důvodem žádat konec debat o dani z vína, ztratí tím důvěryhodnost, komentuje úvahy ekonom Lukáš Kovanda.

Reklama

Cynik by mohl poznamenat, že nebývalý mraz, který v dramatické míře ničí úrodu ovocnářům a vinařům, seslalo těm druhým samo nebe. Zrovna včera mladí vinaři v Mikulově protestovali proti zavedení spotřební daně z tichého vína. A dnes se mediálním prostorem naplno rozjela vlna nářku nad katastrofální škodou, kterou vinařům – či, obecněji, ovocnářům – noční mrazy způsobují.

Vinaři škodu vyčíslují na více než dvě miliardy korun, což by bezpochyby byl mimořádný údaj. Jedním dechem se ale hned dožadují, aby vláda utnula diskuse právě o zavedení spotřební daně z tichého vína. Ty přitom vrcholí. Ministr financí Zbyněk Stanjura dokončuje příslušný návrh, který předloží vládní pětikoalici. Lidovci, kteří v minulosti byli proti, už daň tak svéhlavě netorpédují.  A zrovna, když je tedy zdanění vína na spadnutí, udeří nebývalé mrazy. A vzduchem raz dva létají miliardy. Miliardy škod. Skutečně, samo nebe.

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun

Mrazy úřadovaly. Ovocnáři evidují jedno z největších poškození úrody za posledních sto let

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, v Daminěvsi na Mělnicku to řekli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Přečíst článek

Situace, v níž se ovocnáři nacházejí, je jistě zlá. Nepřízeň počasí však představuje podnikatelské riziko. Podnikatelé z jiných oborů, než je vinařství, ovocnářství či sadařství, zase čelí rizikům jiným. Není v moci státu – resp. v síle peněženky daňového poplatníka –, aby podnikatelům všech oborů „cáloval“, kdykoli se jejich riziko výrazněji zhmotní. Navíc, privatizace zisků při socializaci ztrát není dobrým základem pro budování opravdu prosperující ekonomiky.

Doří vinaři si jistě poradí

Už vůbec nemají být mrazy, jakkoli nebývalé, důvodem k tomu, aby vláda stáhla návrh zdanění vína. Pokud má daňový systém Česka mít dostatečnou důvěru občanů, což je další veledůležitý prvek budování prosperující ekonomiky, nesmí zahrnovat tak křiklavé výjimky, jakou je neexistence spotřební daně z tichého vína při současném danění ostatních druhů alkoholických nápojů.

A pokud mají mít důvěru veřejnosti samotní vinaři, nesmí mrazy zneužívat k boji za zrušení chystaného zdanění. Mrazy zase rychle pominou, špatná sezóna též. Důvěra veřejnosti v daňový systém nebo vinařský byznys se ale buduje mnohem déle, roky. A tato důvěra je též podstatná pro prosperitu.

Dobří vinaři si jistě poradí jak s mrazy, tak s daní. Stejně jako si podnikatelé v jiných oborech musí poradit jak s daněmi, tak s nepřízní okolností, jež jejich byznys zásadně ovlivňují. 

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde

Škody na vinohradech v Česku přesáhly dvě miliardy korun

Vinaři pláčou, všechno zmrzlo. Škody jdou do miliard

Škody na vinicích v Česku po vlně dubnových mrazů jsou vyšší než dvě miliardy korun. V Čechách dosahují škody 95 procent, na Moravě bude výnos nižší nejméně o 23 procent. Škody se mohou vyšplhat až na 25 procent. Svaz vinařů, který je největším oborovým svazem, to zjistil v průzkumu mezi svými členy, uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Přečíst článek

Jaroslav Strnad, průmyslník, zakladatel zbrojařského gigantu CSG

Bývalý zbrojař Strnad bude vařit marmelády

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil holdingu CE Industries Jaroslava Strnada nákup potravinářské společnosti Fruta Podivín, kterou dosud vlastnil koncern Orkla Foods.

Přečíst článek

Reklama

Související

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Pro levnější naftu už nebude nutné jezdit k sousedům. Ve hře je trvalé snížení spotřební daně

Přečíst článek
Ceny benzinu 5. března 2022

Dalibor Martínek: Razie na pumpaře? Trapné fiasko vlády, které se dalo čekat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme